Emerson, Lake & Palmer - Pictures At An Exhibition (live)

Emerson, Lake & Palmer - Pictures At An Exhibition (live) - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1971

Tracklist:

01. PROMENADE (Modest Mussorgsky) 1:56
02. THE GNOME (Modest Mussorgsky/Carl Palmer) 4:16
03. PROMENADE (Modest Mussorgsky/Greg Lake) 1:23
04. THE SAGE (Greg Lake) 4:40
05. THE OLD CASTLE (Modest Mussorgsky/Keith Emerson) 2:31
06. BLUES VARIATIONS (Keith Emerson/Greg Lake/Carl Palmer) 4:14
07. PROMENADE (Modest Mussorgsky) 1:28
08. THE HUT OF BABA YAGA (Modest Mussorgsky) 1:06
09. THE CURSE OF BABA YAGA (Keith Emerson/Greg Lake/Carl Palmer) 4:09
10. THE HUT OF BABA YAGA (Modest Mussorgsky) 1:06
11. THE GREAT GATES OF KIEV (Modest Mussorgsky/Greg Lake) 6:27
12. NUTROCKER (Kim Fowley) 4:33

Total Time - 37:49


Obsazení:

KEITH EMERSON -- keyboards
GREG LAKE -- vocals, bass, guitar
CARL PALMER -- drums, percussion
Eddy Offord -- engineer
William Neal -- cover & paintings

 
04.08.2012 moonySK
5 stars

PICTURES AT AN EXHIBITION.

V prvom rade musím zložiť pochvalu tomuto triu, že sa odvážne chytilo pôvodného diela (Modest Mussorgsky a jeho klavírne dielo Картинки съ выставки – Воспоминание о Викторе Гартмане alebo po anglicky Pictures at an Exhibition - A Remembrance of Viktor Hartmann) - ale hlavne pre dve veci - že z pôvodných podkladov nezostalo minimum, ako to u známych progrockových skupín býva (viď. Collegium Musicum a Concerto in D.) a za odvahu, že hneď prvý album vydaný naživo nebol len akousi kompiláciou "best-of" prehraných live, ale dovtedy štúdiovo nevydané Pictures at an Exhibition.

Úvodná Promenade je doslovnou citáciou prológu pôvodného diela, zahraná čisto organom a neskôr aj basgitarou. Hneď nato nadviaže Palmer breakom na The Gnome, kde sú neskutočné stop-times, a hlavne je to zahrané až s dokonalou presnosťou a nasadením, ktoré tomu dodáva tú strašidelnú atmosféru. Emerson tu vytiahne všetky registre syntetizátorov a napokon dokáže vyčarovať aj chladnú októbrovú zimu s pocitom blížiacej sa búrky - prvý vrchol albumu. Prichádza opakovanie ústredného motívu Promenade už aj s vynikajúcim textom, ktorý napísal Greg Lake. Na to nadviaže krátkou vyhrávkou Emerson, a rozlúči sa s nami syňtákovým glissandom. Nastáva druhý vrchol albumu - baladická a snivá, prekrásna Lakeova The Sage. Nemôžem ani popísať slovami, čo pri nej cítim. Greg ma zavedie do všetkých kútov sveta, počuť tu až španielské motívy...pocit toreádora v aréne, vzlykanie ľudí nad hrobmi padlých ruských vojakov....a napokon znovu príde text a ukončí celú dojímavú pieseň. Nestihnem sa ani spamätať, a už je tu zase škrekot Moog-u a iných elektronických oblúd :) Nastáva čas pre improvizácie The Old Castle/Blues Variation (nehnevajte sa, ale niektoré časti beriem ako dvoj/trojskladby) a perfektný syntetizátorový motív, ktorý prerastie do "blúzovej" formy v ktorej si Emerson perfektne zasóluje na Hammonde. Ešte sa posledný krát zopakuje Promenade, v ktorej sa stihnú pridať aj Palmerove bicie - a už je tu grandiózne medley o babe Jage, a to The Hut of Baba Yaga/The Curse of Baba Yaga/The Hut of Baba Yaga(Reprise) - čo je neskutočný rock až priam hardrock a sú tu šialené pasáže, ktoré vôbec v tvorbe Emerson Lake and Palmer obdivujem, napríklad po úvodnej basovej vyhrávke v The Curse of Baba Yaga. Pochválim hlavne úžasnú prácu Carla Palmera. No a nakoniec prichádza vynikajúce finále celých obrázkov z výstavy - The Great Gates of Kiev, v ktorej sa dá zhrnúť celá vitalita, genialita a hráčske umenie tejto kapely - a to nepočítam zase vynikajúci Lakeov text s konečnou frázou "There is no end to my life/No beginning to my death/Death is life. No a finálny kapelný boom.

Je tu zachytený aj prídavok, zase výborná prerábka klasického diela Luskáčik - Nutrocker - čo je srandovná rockabillyovka, ktorú aranžoval počiatkom šesťdesiatych rokov Kim Fowley.

Čo dodať k tomuto opusu? Je to prvý veľký zlom v celej kariére kapely, neskutočný album, ktorý hrdo vlastním a často si ho púšťam. Pre mňa úplne jednoznačne

5
reagovat

Mohyla @ 05.08.2012 07:38:58
moonySK, hľadaj, niekde si zabudol dať zobáčiky, preformátoval si rubriku!Idem hľadať aj ja!

Mohyla @ 04.08.2012 15:22:50
Už som našiel, opravené!

moonySK @ 04.08.2012 15:27:04
Mohyla - obrovské vďaka!

Petr Gratias @ 05.08.2012 10:26:04
Zdravím MoonyhoSK....
zajímavá recenze s opravdu niterným vhledem do tématu. Dobře se to čte a myslím, že jsi vystihl ducha tohoto náročného projektu.
Také mám album doma, nicméně přiznám se, že jak se objevila (nejprve na VHS a pozdějina DVD) filmová dokumentární verze tohoto projektu, přistihl jsem se, že se raději dnes už dívám víc na DVD a taky si víc Kartinki užívám v té vizuální podobě.
Náročná a vyprecizovaná hudba, na kterou hned tak někdo neměl!
Myslím, že má taky tak trochu zásluhu na tom, že řada rockerů, která by jinak možná v životě minula vážnou (articifiální) hudbu, se díky Kartinkám (jak já zkráceně říkám) dostala na dohled k vážné hudbě a to je (řekl bych) hodně velká, i když nenápadná zásluha.... Třebaže ještě před nimi to dělali Nice, ale u nás byli Emerson Lake And Palmer jaksi známější....
V bývalém Československu mají takovou zásluhu určitě Collegium Musicum
Zdravím!

moonySK @ 05.08.2012 23:17:46
Ahoj Peter, no vizuálny záznam bol spravený z koncertu v londýnskom Lyceum, a to presne 9.12.1970, štyri mesiace pred nahratím tohto albumu v Newcastle City Hall 26.3.1971. Cením si túto raritku, mám ju na DVD. Toto bolo pôvodne plánované nahrávať v Lyceum, a to hneď aj filmovo. Dokonca ELP rozmýšľali nad alternatívou dvojalbumu - Tarkus plus bonusová platňa zdarma Pictures at an Exhibition. Sú tu surovšie a rannejšie verzie, zachytené sú tu skvelé momenty, ako neskutočné improvizácie v The Old Castle alebo The Curse of Baba Yaga. Okrem iného sú tu zachytené aj The Barbarian, Take a Pebble, Knife-Edge a Rondo. A to už je len podívaná! :-)

Petr Gratias @ 06.08.2012 12:38:23
Zdravím MoonyhoSK...
no vidím, že jsi v dané problematice
skutečně informován a to mě těší...Mám trochu pocit, žejsou dnes přes jejich význam a úspěšnost
E.L.P. neprávem zapomínáni,
tak jsem velmi rád, že to až tak úplně neplatí.
Zdravím!

Mohyla @ 21.08.2012 21:05:49
Pri počúvaní CD ma napadlo hypotetická záležitosť. Keby sa počas koncertu spustila pred kapelu plachta a hráči by sa menili s tými z Collegia, z obdobia Konvergencií, všimol by si to niekto z divákov? Myslím, že ani nie! Chlapci, čo na to poviete?

Ináč recenzia príma, s hodnotením súhlasím.

hejkal @ 22.08.2012 07:42:29
Osobne si myslím, že rozdiel by sa dal spoznať a to kvôli bicím. Hájek, akokoľvek skvelý, je o niečom inom ako Palmer. A to som sa radšej nezmienil o speve. :) Ale obidve skupiny patria k špičke v tom, čo robia, a preto je mi jedno, koho práve počúvam (ELP mám o chlp radšej, pravda, ale Collegium je pre mňa zasa najlepšou našou skupinou, tak čo).

Jarda P @ 25.09.2014 07:31:14
Já mám nejraději Pictures ve zkrácené verzi nově zahrané na In The Hot Seat. Tam ty exhibice a pazvuky nejsou.

PaloM @ 25.09.2014 08:44:46
Varga mal tiež v úmysle nahrať Obrázky z výstavy, no zistil, že Emerson ho predbehol. Ja som na tomto vyrastal, samozrejme aj na Collegium musicum a neviem si ich hudbu predstaviť bez neharmonických vŕzganín :-) Mám rád všetky verzie Obrázkov, od rôznych klavírnych nahrávok pôvodných Kartiniek, cez Ravelovu symfonickú inštrumentáciu až po ELP. Práve verzia na ich poslednej štúdiovke (1994) ma nezaujala.

30.12.2009 nowhere_man
5 stars

Pictures at an exhibition. Môj prvý album od ELP, ktorý som počul. Po diskografii Collegium Musicum mi (v porovnaní s CM) nepripadala táto kapelka taká tvrdá. No, však neskôr sa to zmenilo. Ale k albumu. Jednoznačne nádherné spracovanie klasickej hudby doplnené o skvostné vlastné skladby. Tak to má vyzerať classical rock. Veľmi sa mi páči Lakeova The sage (on vlastne celkovo vedel robiť krásne balady), spracovanie Old castle (Emerson je teda riadny ďábel), všetky tri Baby Yagy a záverečná Nutrocker. Je to album, ktorý predstavuje jeden z vrcholov ELP. Je tu snáď niekto, kto ho nepočul a hovorí si milovník progrocku?
reagovat

PaloM @ 30.12.2009 20:37:32
Aj ja som počul niekedy okolo r.1972 z hnusnej zašumenej pásky magnetofónu Pluto "Obrázky z výstavy" od ELP ako ich prvý album. Najviac ma nadchol Luskáčik ako prídavok koncertu. To som ešte nemal šajnu o existencii klavírneho originálu od Musorgského, ani symfonických Obrázkov v Ravelovej inštrumentácii - tak ako ich poznáme dodnes.
Škoda, že predbehli Mariana Vargu. Vravel, že sa na to chystal, až uvidel LP od ELP :-)
Inak, podľa mňa je tento album v rámci tvorby ELP dosť preceňovaný, u mňa tak za 3 hviezdy.
Pred pár rokmi so mal požičané "luxusné vydanie" CD+DVD s neluxusným obrazom a najmä zvukom. To CD snáď ani nebolo remastrované. Pri kúpe originálnej diskografie 70.rokov som toto CD vynechal, ale pár mesiacov hlodá vo mne zberateľský červík doplniť si aj "Obrázky".

Lothian @ 31.12.2009 09:12:33
Pictures jsou skvělé,nejvíc si vychutnávám úžasný zpěv. A rád se podívám i na DVD, kde je vidět ta ohromná radost,kterou mají muzikanti z hraní. Jen škoda těch animací přes obraz.

Zdeněk @ 31.12.2009 09:52:37
ad nowhere man: dobrovolně se přiznávám a v roce 2010
to určitě napravím

martin69 @ 31.12.2009 10:05:08
nowhere_man : já se přiznávám ještě jsem to neslyšel , pokusím se to napravit .

nowhere_man @ 31.12.2009 10:21:30
To je fajn, že to vypočujete, ale aby ste ma nechápali zle, netvrdím, že sa vám to musí páčiť, len si myslím, že vypočuť by si to fanúšikovia progu mohli. Ale nie nútiť niekoho, že to musí strašne uznávať a milovať. To len na objasnenie, nie som diktátor vkusu :-).

martin69 @ 16.08.2010 17:34:25
nowhere_man : svůj slib jsem splnil. Album jsem si nevyposlechl ,ale rovnou koupil. Nádhera !

nowhere_man @ 16.08.2010 18:16:28
martin69: To som rád, že si sa nesklamal.

vmagistr @ 24.09.2014 22:50:53
Patřím k těm, které Pictures at an Exhibition jako celek neoslovily. Líbí se mi zpívané věci (The Sage, The Great Gates of Kiev), Promenade a Nutrocker si taky poslechnu s chutí, ale zbytek se pro mě utápí v Emersonových exhibicích, které mě hudebně nijak netáhnou a většinou při nich neudržím pozornost. Škoda, že od tohoto projektu neexistuje i dobový studiový záznam...

hejkal @ 25.09.2014 07:50:01
Náhodou, je to správne emersonovské. Osobne mám rád aj verziu z Isle of Wight.

PaloM @ 25.09.2014 08:48:09
"PaloM @ 30.12.2009" - zberateľský červík už dohlodal pred pár rokmi a toto CD mám v zbierke. V minulosti som ho slabšie hodnotil, teraz to mám za "5".

08.11.2007 hejkal
4 stars

V rámci spomienok na životné okolnosti má tento album v mojom srdci špecifické miesto.

Keď sme sa po deviatich rokoch rozhodli s manželkou vziať, riešili sme okrem iných vecí aj sprievodnú hudbu. Počas výmeny prsteňov navrhla manželka skladbu Air (klasika, určite väčšina pozná) v prevedení Ekseption. Záverečné gratulácie podfarbila anjelská Annie a Ashes are burning (Renaissance), ale zlatým klincom bol samozrejme nástup. Vybral som skladbu č.7 tohto albumu, Promenade. Pripravil som napálené CD s editovanou verziou a dal to zvukárovi. Ale pozor. Kvôli strachu z kontroly som musel dať aj originál. Rýchlo som inštruoval zodpovedného zvukára, že ju má pustiť asi od 13-tej sekundy.
Začal nástup a z reprákov sa ozval mohutný rev a potlesk prvých trinástich sekúnd. Sála sa prekvapila a my sme triumfálne vstúpili :).

Výborné tvrdé oduševnelé hranie klasického diela doplneného troškou blues a vlastných kompozícií je stále počúvateľné. Vrcholom je The hut of Baba Yaga. To je rokec.

A tie spomienky :)
reagovat

PaloM @ 25.09.2014 08:51:01
Keď si to písal, ešte som nebol na Progboarde. Aký máš pocit z albumu teraz? Hodnotil by si ho rovnako?
Vďaka vopred za tvoju novú úvahu :-)

hejkal @ 25.09.2014 09:02:38
Ďakujem, že mi pripomínaš vek. :) K Emerson, Lake & Palmer sa asi niekedy vrátim dajakým komplexnejším článočkom, buď na blogu alebo niekde inde. Dám vedieť. Nič sa nezmenilo, kapela a jej prvé albumy sú mi nadovšetko drahé, podobne ako niektoré archívne koncerty.Hudobné vzory, ktoré ma doviedli k rozhodnutiu začať hrať muziku sotva odkopnem kvôli nezmyselnej horúčke po hľadaní nových modiel. :)

PaloM @ 25.09.2014 09:33:53
Na vek som nemyslel. A vôbec, čo budem iba ja starý? :-)
Rád si prečítam tvoje dojmy. Pre mňa má táto skupina nádych tajomna. Ako puberťák som od kamarátov počúval neuveritelné historky o Emersonovi.
Na CD mám v zbierke asi všetko, čo som chcel a mohol by som sa sústrediť na DVDs. Ak nezabudenm, doplním tu najlepšie do diskografie.

18.05.2005 Dykot
5 stars

Tak tohle je opravdu super záležitost, úžasná dynamika, skvěle hutný zvuk na to že slyšíme 3 hráče, roztomilá "výplň až vycpávka" mezi jednotlivými skladbami v podobě variací na úvodní motiv. Vždycky mě dostane ta syrovost v dobrém slova smyslu, údernost a nasazení /viz začátek 8/, v 6 jasně slyším párply. Rohodně zásadní album, doporučuju!!!
reagovat

30.07.2004 Dave
5 stars

Tento slavný koncert přinesl britské trojici zaslouženou popularitu. Ve Spojeném Království se stal ihned po vydání bestsellerem. Jedná se o přepracování Musorgského Obrázků z Výstavy, dále obsahuje Čajkovského Louskáčka (Nutrocker) a 3 původní songy.
Koncertní nahrávku otevírá ?Promenade 1?, hlavní téma, které se ještě bude opakovat. Nádherná je Lakeova balada ?The Sage?, kde opět hraje pouze za doprovodu akustické kytary. Pravý nářez začíná s ?Old Castle?. V čele s Emersonem rozjíždějí instrumentální peklo, později se přidají i hammondky (?Blues Variation? ? vlastní skladba). Přes klidnější ?Promenade 3? a opět trochu tvrdší ?Babu Yagu? vystoupení spěje do slavného finále ?The Great Gates of Kiev?. Skupině se zde podle mého názoru podařilo vygradovat naprosto ojedinělým způsobem celé vystoupení (album). Slyšel jsem i originál od Musorgského a zde jsem takové pompézní finále necítil (pravdou je, že posluchač vážné hudby by ho pravděpodobně cítil právě tady). Navíc těch pár textů (výtečných) co se vyskytly v tomto vystoupení, zde také graduje skvělým ?rozřešením?. Nutrocker je spíše už jenom takovým milým přídavkem.
Toto album si mně získalo již po prvním poslechu. Podle mého názoru se jedná o naprosto fenomenální dílo a je to nejlepší koncert, co jsem kdy slyšel. Dávám plný počet bodů.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 5x
Dave, nowhere_man, moonySK, jiří schwarz
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
hejkal, gunslinger, kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000