Echolyn - As the World

Echolyn - As the World - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1995

Tracklist:

01. All Ways The Same (0:36)
02. As The World (4:50)
03. Uncle (6:54)
04. How Long Have I Waited (4:43)
05. Best Regards (4:11)
06. The Cheese Stands Alone (4:48)

Letters:
07. Prose (1:45)
08. A Short Essay (4:34)
09. My Dear Wormwood (3:34)
10. Entry 11.19.93 (6:33)
11. One For The Show (4:31)
12. The Wiblet (0:47)
13. Audio Verite (4:19)
14. Settled Land (5:41)
15. A Habit Worth Forming (4:24)
16. Never The Same (7:54)


Obsazení:

Christopher Buzby - keyboards, backing vocals
Tom Hyatt - bass, midi pedals
Brett Kull - guitars, lead and backing vocals
Paul Ramsey - drums and percussion
Ray Weston - lead and backing vocals

Guests:
Orchestra Arranged and Conducted by Christopher Buzby
Connie Ellisor - strings section leader
Connie Ellisor - violin
Ted Madson - violin
Catherine Ulmstead - violin
Pamela Sixfin - violin
David Davison - violin
Cate Meyer - violin
Katherine Shenk - violin
Carol Ellisor - violin
Jim Grosjean, Alan Ulmstead - viola
Kris Wilkinson - viola
Bob Mason - cello
Sam Levineb - piccolo, flute, recorder

 
24.07.2017 EasyRocker
5 stars

Dlouho jsem tuhle zaoceánskou partu obcházel, přiznávám. Ale ohromující recenze téhle desky, zejména od Mayaka a alienshora mě nakonec přesvědčily, a před několika lety přistál působivý lebkový obal na mé polici. Echolyn se tu nadechli skutečně k památnému výkonu.

Kratičké houslové intro All Ways the Same nás zavede na cestu žánrových hodů... famózní 13hlavý orchestr řídí mr. Buzby osobně.

A přichází akustická spleť, nesoucí nádherné a křehké předivo titulní skladby. Vokální odkaz Gentle Giant či Yes je vypuštěn na plné obrátky - ano, je tu jejich elitní moderní odkaz. Tuny melodií a parádní Hyattova basa a Ramseyho dělostřelecké cvičení.

Skoro sedmiminutová Uncle je brilantní přehlídkou ďábelsky odsekávaných motivů a Buzbyho parta rozjíždí skutečně pekelnou přehlídku, přelévající se do fantaskní krajiny, tvořené přívaly akustik a piana. Tenhle příběh má drama, napětí, vztek, a na konci euforii...

How Long Have I Waited je drsným, rockovým pokračováním započaté cesty. Jak dlouho jsme všichni čekali, až nás Echolyn pohltí zátopou skvělých vokálů a křehkých střepů a strhující energie?

Možná odpoví další Best Regards. Brett Kull předvádí další z mnoha dílů svého fantaskního akustického vkladu pro album, tady navíc ukáže, že dokáže rozburácet i elektrický zvuk, až duní podlaha i strop. Buzbyho a Hyattovy klapky nejsou pozadu.

The Cheese Stands Alone uzavírá první půli v divém a drsném koktejlu, uvařeném v magickém hrnci z precizní rytmiky, drsných, ale i velebných vokálů, otisků strun a klapek. Pocta progovým mistrům.

Druhou, dopisní část, načíná dvouminutový úvod Prose, křehká klavírní poezie v bezprostředním podání Buzbyho.

Přesně v marillionovském či genesisovském duchu organické propojení s pohádkovou, akusticky nesenou minisuitou A Short Essay. Teatrální a dramatický, strhující běh, lámající všechny mety na cestě vzhůru.

My Dear Wormwood vybíhá z orchestrálního dramatu po křivolaké cestě, skvělou daň si tu vybrali Paul Ramsey za baterií a zvuková, divě malující show hlavního principála a Kullovo sólo. Práce tří hrdel opět míří k nebesům.

Entry 11.19.93 se ladí na orchestrálně klasickou vlnu a Echolyn jako by se tu organicky propojili vedle Buzbyho principů vážné hudby s dalšími personami - Stevem Hackettem či Anthonym Phillipsem, poutníky po podobných zákoutích. Ta melodie nese nádheru staletí.

One for the Show - tíživá a čarokrásná Kullova akustika. Tady se spojilo staré s novým, země s oblaky, jezera a říčky s divukrásnými horskými kaňony. Životodárný hlavně Westonův hlas patří k jeho nejskvělejším představením v této elitní jednotce. Zklidnit se musíme v The Wiblet, klavírním a klávesovém představení, propojené s precizním rytmickým duem.

Audio Verité rozvíjí motiv předchůdce v komorním orchestrálním duchu. Skvělá je opět spolupráce s rytmikou, hlavně Tom Hyatt se tu se čtyřmi dráty utrhl a rozrývá terén mocnými údery do strun.

V jemném duchu pokračuje Settled Land - akustika a Buzbyho piano, pomalu ale míříme do finále a harmonie hlasů, prolínající se s nezemskými vibracemi tónů, vytváří nostalgickou atmosféru deště, mlhy a slunce.

A Habit Worth Coming přináší uklidnění v podobě orchestrální minikompozice, se stejně krásným podílem Buzbyho kláves a tahů dechových nástrojů, Kullových hladících akustik a naléhavých vokálů. Tvoří se tlak, který se musí vypustit...

...v uhrančivém závěru Never the Same, památné věci, do které Buzby a spol. vložili své dokonalé hudební talenty. A je o co stát, není se už na co šetřit. Decentní dechy zpod pultu orchestru a klávesovými štětci v pozadí. Melodii chvátá podpořit svým božským hrdlem Ray Weston, samozřejmě za přičinění dvojice svých kolegů. Části motivu jsme už dnes slyšeli, růst a gradace, už spíše suity než písně, jsou dokonale provedeny, a ždímá se vydatně pot, ale i slzy. Nekonečná stezka k obzoru...


Zatímco Discipline mě z nějakých důvodů nezasáhli nakonec tak, jak jsem asi doufal, Echolyn se mě nakonec zmocnili plnou silou. Neměli cestu jednoduchou, ani krátkou, dlouho mě tam něco neuspokojovalo. Album mě dostalo až po mnoha posleších - neuvěřitelně se tu pojí melodie ve vokálech a maximální náročnost, meditace se strhující teatrálností, vše dokonale vygradováno do mocného finiše. Spása pro fanoušky Genesis, Gentle Giant, Frupp, King Crimson či Yes, pro připravené duše.

reagovat

horyna @ 25.07.2017 06:37:37
Jsem právě v pracovním procesu naposlouchávání a dává mi to celkem zabrat. Začátek nebyl nijak slavný, ale pomalu se to zpravuje😀 Tohle album spolyká hodně času.

Antony @ 25.07.2017 08:10:28
As The World patří mezi nejpamátnější nahrávky, jaké kdy na poli rockové hudby vznikly. Můžu je poslouchat pořád dokola, vždy něčím překvapí, je to neobyčejně rozmanitá muzika. Oposlouchání nehrozí. Tohle album už ECHOLYN nepřekonali, ale vysokou úroveň zachovali na všech svých produktech i v budoucnu.

EasyRocker @ 25.07.2017 10:59:11
Ano, je pravda, že tenhle poklad vyžaduje čas, než je ho možno pořádně vyloupit :-) Koupil jsem desku v r. 2013 a trvalo to dlouho, předlouho, ale stojí to za to.

Brano @ 25.07.2017 11:55:02
Tento album mám veľmi rád,aj keď mi trvalo veľa času kým som doňho prenikol.Je to to najlepšie od Echolyn!EasyRocker,napísal si skvelú recenziu!

EasyRocker @ 25.07.2017 12:20:17
Brano: díky moc, cením si toho! Byl potřeba další soustředěný poslech, byl jsem pomalu jak za plentou :-)

Mayak @ 25.07.2017 16:46:50
Jiří (Easy), ďakujem aj ja za túto výbornú recenziu.
A pripájam sa k príspevku Antony-ho bezo zbytku.
Osobne som nemal v minulosti problém s týmto albumom, už pri prvom posluchu som intuitívne vycítil, že sa jedná nielen vo svete progresívneho rocku o niečo veľmi výnimočné. Do súčasnosti som ho počul iste viac, ako sto krát a termín "prežrať sa ním" neprichádza vôbec do úvahy ani v žiadnom časovom horizonte v budúcnosti.
Ako tip na hudbu, kde silne cítiť (môj názor) vplyv a skladateľské a aranžérske myslenie Christophera Buzby-ho odporúčam nielen Tebe vypočuť si aktuálny album avat/progových Bubblemath s názvom "Edit Peptide" (ale toto je beh na ešte dlhšiu trať) ...
>> odkaz

EasyRocker @ 25.07.2017 19:05:23
Mayak: díky za pochvalu a za tip na dosud neznámé album. Ale vím, že Christopher je opravdu plodný autor, tímhle mi trochu připomíná Květinové krále, Neala Morseho nebo Stevena Wilsona... :-)

catcher @ 25.07.2017 20:28:35
Skvělý tip, Miro!
Echolyn je v tom sice dost slyšet, kytara a frázování jsou od nich nepřeslechnutelně vypůjčené, ale epigonství tohoto druhu beru, a v tomto případě všemi deseti. Parádní muzika.

PaloM @ 10.08.2017 05:52:18
Prvý raz to počúvam. Je to perla, zlatý štandard prog rocku, etalón kvality.
Echolyn poznám, ale nemám dôkladne napočúvný.
Z tohoto albumu mám tak skvelé pocity ako pri počúvaní najlepších kúskov Yes.
Čítal som, že niekto potreboval či potrebuje viacero posluchov. Rozumiem tomu, ale taký pocit nemám.
Jedine tak, že sa mi to asi neopočúva.
Veľka škoda, že album už nie je v predaji. Významný zberateľský exemplár.
No, flac formát je stále rozptýlený v p2p sieťach.

jirka 7200 @ 10.08.2017 11:43:41
Easyrocker - díky za recenzi. Takovému velebení ostatními zde přítomnými posluchači jsem nemohl odolat a nahrávku si musel poslechnout. Ačkoliv v jiných případech zde "vyhajpovaných" nahrávek jsem toto nadšení nesdílel,u Echolyn činím vyjímku a připojuji se k obdivnému podupování nohou. Takto barevnou desku jsem dlouho neslyšel.
O kapele jsem nikdy neslyšel, budu to muset asi napravit.

EasyRocker @ 10.08.2017 18:24:28
To je skvělé, že jste se na album naladili, i když Echolyn jinak třeba neznáte - já to měl podobně ;-)

25.06.2013 alienshore
5 stars

Po dvoch skvelých štúdiových albumoch prichádza Echolyn v roku 1995 s dielom As The World. Ich vplyv v prvej polovici 90-tých rokoch je veľmi silný a hlasno sa o nich vyjadrujú fanúšikovia a aj odborníci ako o najväčšej nádeji progresívneho rocku. Niet sa čomu diviť, ich osobitá skladateľská pečať a excelentná melodika vo forme viachlasých vokálov nenecháva zanietených prívržencov tejto hudby ani na okamih chladnými. Na tomto albume dosiahli Echolyn všetko čo mohli a stvorili čosi čo sa už dá nazvať klasika progresívneho rocku. Obsahuje hromadu rytmických zmien a prechodov s absolútne špičkovými melódiami. Je to však ďaleko za horami za dolami od štandardného modelu skladania jednoduchej pesničky a v tomto vzdáva hold práve kapelám ako Gentle Giant alebo Yes, ktoré sa snažili o to isté. Nejdú už po ich široko vychodenej trase, ale našli si svoju vlastnú cestičku ktorá ich vyčlenila z pomedzi mnohých kapiel tej doby. Aj v hudbe platí pravidlo, veľa povolaných a málo vyvolených a Echolyn to spĺňa do bodky. Pätica mimoriadne talentovaných hudobníkov našla na As The World to, čo niektorí nenájdu vôbec. Je to o tom ako prezentovať seba samého a svoju vlastnú hudbu, ktorá dokáže chytiť za srdce skoro každého správne naladeného prog-rockového poslucháča. Pod povrchom istej náročnosti kvitne v hudbe Echolyn neskutočná krása.

As The World má aj svoju tienistú stránku. Kapelu vzala pod svoje krídla mamutia vydavateľská firma Sony a v roku 1994 nahrávajú pre nich tento album. Sony sa zaviazalo, že nebude zasahovať do ich umeleckého napredovania. S väčším obnosom peňazí sa otvárajú možnosti, ktoré by za normálnych okolností Echolyn nikdy nemohli dosiahnuť. Práve produkcia je očividne na prvotriednej úrovni a to je aj jediné pozitívum tohto spojenia. Po vyjdení As The World už Sony nejaví o skupinu Echolyn záujem a samotný album nemá žiadnu vydavateľskú podporu. Napriek tomu je dielo prijímané s nadšením progresívneho publika. Svet peňazí a biznisu je nekompromisný a toto fiasko sa aj podpíše pod ich ďalšiu existenciu. Frustrácia vyústila do rozpadu a Echolyn sa vracia v plnej sile až v roku 2000.

Dôležitým prvkom celej dosky je časté využívanie orchestrálnych aranžmánov. Nie však na celej ploche a je tu dostatok čisto prog-rockových skladieb. Gitarista Brett Kull je skvelý v melodických postupoch a rôznych zaujímavých vyhrávkach ako napr. v kompozíciách As The World a Uncle. Skvelým sekundantom je aj klávesák Christopher Buzby, ktorý využíva širokú škálu hráčskych techník a zvukov. Je cítiť, že je to vyštudovaný muzikant a jeho vklad do takejto hudby je priam neoceniteľný. Viachlasé vokálne linky sa nádherne rozliehajú v How Long Have I Waited alebo Best Regards. Spevák Ray Weston vierohodne prenáša emócie, niekedy je rázne teatrálny a inokedy melodicko-precízny. Kapitola sama o sebe je aj rytmická sekcia Ramsey-Hyatt, ktorá mení rytmy a tempá s technickou brilantnosťou a zároveň ľahkosťou. V kapele nie je slabý článok a tak sa Echolyn môže hrať s aranžmánmi donekonečna, pretože má disciplinovaných a vyspelých hráčov. Album je rozdelený do dvoch úsekov a pri siedmej skladbe začína dlhometrážna záležitosť nazvaná jednoducho Letters. Práve s ňou začína používanie orchestrálnych plôch, ktoré s progresívne ladenými nápadmi tvoria ambicióznu suitu. Výrazovo náročnejšia muzika ponúka viacero zákutí, do ktorých sa môže poslucháč opätovne vracať a nachádzať v nich skutočne silné motívy a emócie. Snivé melódie sa striedajú s inštrumentálnymi erupciami, ktoré stvárňujú ich umelecké nadanie. Slová sú niekedy zbytočné a stokrát omieľané frázy nedokážu preniesť hudbu akú produkuje Echolyn.

Ak by sa tvoril niekedy naozaj seriózny rebríček najlepších albumov deviatej dekády, tak album As The World by rozhodne nemal chýbať v najlepšej Top 20. Od začiatku až do samotného konca plynie všetko s nadhľadom a Echolyn vás prevedie svojim vlastným svetom, do ktorého sa budete pravdepodobne vracať aj častejšie. Táto nahrávka zaháňa hlad po kvalitnej hudbe a dokážem pri nej dokonale uvoľniť svoju myseľ. Niektoré albumy všeobecne vnímanej hudby silne presahujú päť hviezdičkový rozmer a As The World je podľa mňa jeden z nich.
reagovat

Mayak @ 25.06.2013 21:32:34
Slavo napísal práve veľmi trefnú recenziu na album, ktorý považujem za jeden z TOP 20 všetkých čias ... v art/prog rocku a vlastne rocku všeobecne, keďže rôzne formy toho, čomu sa hovorí rock progresívny som sám v sebe povýšil nad akýkoľvek rock mainstreamového typu...
Nick Mayak používam od prvopočiatku svojej účasti v akomkoľvek internetovom kontakte (samozrejme odvodenina z vysokoškolskej prezývky Maják, tak ma poznalo onehdy na prelome 70. a 80. rokov na internáte na Horskom Parku 3 tisícové osadenstvo najmä študentov VŠ ekonomickej, ktorí tu malo svoje hniezdo ... A s nickom Mayak úzko súvisí grafický avatar ...a to je v mojom prípade práve logo/obrázok albumu ... "As the World" ...a tak to už aj zostane ... to je môj postoj k hodnote tejto placky ...
Album na úrovni Close To The Edge, Wish You Were Here, Selling England By The Pound, In The Court Of The Crimson King, In A Glass House, Trilogy, Thick As a Brick 2112 , Hybris ...
Album, kde Echolyn prekonali svoje hlavné ideové vzory - Gentle Giant.
Album, kde skutočne 5 hviezdičková škála je problematická ... nech si oponuje kto chce... stejne by to bolo iba hádzanie hrachu na stenu ... nemá vôbec šancu :-)))

alienshore @ 25.06.2013 21:42:46
dík Miro, viem že je to pre teba dôležitý album a v podstate si ho rovnako cením aj ja ... vieš čo je zaujímavé ? vidieť tvoju recenziu z roku 2004 a potom tú moju, kde je tvoje reakcia z roku 2013 :-) .... to je takmer neuveriteľné, je to 9 ročný rozdiel :-)

Mayak @ 25.06.2013 22:05:46
>> odkaz

echolyn - Live at ProgDay '95

... toto má pre mňa väčšiu hodnotu, ako ľubovoľný koncert trebárs Rolling Stones, U2, AC/DC, alebo akéhokoľvek mainstream rockového telesa pred trebárs 100 tisícovým publikom. Nechcem sa nikoho ani v najmenšom dotknúť ...ale táto Hudba má skutočné GULE, kreativitu, invenciu a dokáže udržať počas celého koncertu v strehu, vzrušení a istom napätí ... pri vyššie uvedených, a mnohých ďalších by som si aj bez pocitu hanby ...zazíval ...

zdenek2512 @ 25.06.2013 22:16:44
Ahoj Miro a Slavo vsiml jsem si tech dvou recenzina album kapely, kterou opet neznam. Podle popisu to bude urcite zajimave a kvaltni album. Slavo tradicne moc hezka a obsazna recenze a Miro i kdyz kratsi, ale vystizna. Myslim, ze nejdulezitejsi je upozornit na neco zajimaveho a to se vam povedlo obema. :-).

Mayak @ 25.06.2013 22:22:16
Zdenku počúvaj a podľa možnosti takmer celú diskografiu ECHOLYN ... perla kapela a "Suffocating the Bloom", "As the World "a "Mei" sú skutočne vrcholné diela artrocku a progrocku všeobecne a už navždy ...

zdenek2512 @ 25.06.2013 22:38:14
Miro diky za upozorneni. :-). Neco z toho si urcite sezenu.

honanek @ 26.06.2013 07:52:18
Děkuji vám oběma za tip,je to opravdu nádherná hudba!

24.07.2004 Mayak
5 stars

Echolyn sú celkom nepochybne jeden z najväčších prínosov americkej progrockovej scény a CD "As the World" je podľa mňa ich vrcholným dielom. Originálna a nápaditá gitarová hra (Brett Kull), mierne jazzové klávesy a skvelá aranžérska činnosť (Chris Buzby), viacnásobne vrstvenné vokály (Ray Weston za výdatnej pomoci B.Kulla a Ch.Buzbyho) - jasný vplyv Gentle Giant, pestrosť jednotlivých kompozícií, celá plejáda hosťujúcich hráčov a hráčiek na sláčikové nástroje, to sú atribúty parádnej ukážky, čo je to skutočná progresivita v prgresívnom rocku...
Plný počet bodov je v tomto prípade úplne na mieste!
reagovat

Mayak @ 25.06.2013 21:47:19
:-)) to bol prvý ...testovací kontakt s týmto serverom...aj keď som už vtedy písal oficiálne do Classic Rocku a neskôr do štvrťročníku HUDBA ...skoro sa za taký krátky príspevok červenám :-)

alienshore @ 25.06.2013 21:53:46
to je úplne v pohode :-), aj krátky príspevok dokáže byť obsažný pokiaľ je písaný so správnym zámerom :-) ...

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Mayak, alienshore, kaktus, Brano, EasyRocker, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Echolyn


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000