Deep Purple - Machine Head

Deep Purple - Machine Head - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1972

Tracklist:

CD 1 (1997 Remix):

01) Highway Star 6.39
02) Maybe I'm A Leo 5.26
03) Pictures Of Home 5.22
04) Never Before 3.59
05) Smoke On The Water 6.18
06) Lazy 7.33
07) Space Truckin' 4.52
08) When A Blind Man Cries 3.33 (bonus)

CD 2 (Remastered):

01) Highway Star 6.08
02) Maybe I'm A Leo 4.52
03) Pictures Of Home 5.07
04) Never Before 4.00
05) Smoke On The Water 5.42
06) Lazy 7.23
07) Space Truckin' 4.34
Bonus tracks on the anniversary 2CD edition 1997:
08) When A Blind Man Cries 3.32
Original B-side
09) Maybe I'm A Leo 4.59
Quadrophonic mix
10) Lazy 6.55
Quadrophonic mix

All songs written by Blackmore/Gillan/Glover/Lord/Paice
Album recorded: December 6th - 21st 1971 at the Grand Hotel in Montreux using the Rolling Stones Mobile Studio
First released: March 1972
Produced by Deep Purple for Edwards Colletta Productions
Engineered by Martin Birch, Jeremy (Bear) Gee
Remasters by Peter Mew at Abbey Road Studios, London


Obsazení:

Ritchie Blackmore - guitar
Ian Gillan - vocals
Roger Glover - bass
Jon Lord - organ, keyboards
Ian Paice - drums

 
08.08.2018 adam
4 stars

Deep Purple som objavil nahodou ked som mal nejakych 15 rokov. Predavali lacne cd kde bolo nejakych 8 skladieb. Hnusne nekvalitne cd, ale hudba ma ocarila. POtom som s kamosom vymenil svoj Led zeppelin Remasters za The Antology a tam sa vlastne zacala moja cesta s DP. Postupne som si nazbieral vsetky cd a zral som ich, ale... Potom som sa postupne vsetkych ich albumov zbavil okrem In Rock, Machine Head a nejakych koncertov. Uz ma proste nebavia. Napriek tomu povazujem Machine head za podarene dielo. Su tu silne veci, ktore ani po rokoch neurazia aj ked uz mi nemaju co povedat.
Ale tie tri roky s DP by som nemenil.
reagovat

Balů @ 08.08.2018 15:22:25
1972 !
Jsem v druhém ročníku střední školy a sjiždím a nahrávám si aktuální alba
Black Sabbath, Led Zeppelin, Uriah Heep, Deep Purple a také Creedence Clearwater Revival a Jethro Tull.
A též vstřebávání koncerty a desky Blue Effect, Atlantis, Petra Nováka, Jazz Q a také Hany Hegerové, ale také Barnodaj a Collegium Musicum.
Ovšem byl jsem též zasažen maďarským rockem : Omega, Hungaria, Locomotiv Gt a Sarolta Zalatnay.
Prostě jeden z mých formativních roků.

Jarda P @ 08.08.2018 17:33:12
Existuje někdo, kdo nesnášel Smoke On The Water v roce 1972, kdy slyšet DP v rádiu bylo zbožné přání a sehnat Machine Head k nahrání bylo svátkem? Myslím, že ne.

PaloM @ 08.08.2018 18:01:11
Jarda P: bolo to a je to tak. Ešte na gymnáziu v triede po vyučovaní sme si púšťali platne a Made in Japan ma totálne dostalo. To bola moja Stargate do hudby Deep Purple. Láska na celý život.
Ktosi tu písal o hudbe pre ožrálkov, krčmových povaľačov a pod. Ale za to samotmé skladby, či skupina vôbec nemôže, že popri miliónoch serióznych fanúšikov si to obĺúbili obyvatelia krčiem :-) To platí všeobecne, nielen pre Smoke on the water, Child in time, Lady in black, atď atď :-)Nazired @ 08.08.2018 18:16:19
Iron Man od BS byla v tý době úplně stejně profláklá jako Smoke on the Water - taky jen pár kytarovejch akordů, který se každej za pár minut naučil hrát doma na španělku.

PaloM @ 08.08.2018 18:41:24
Presne, to som aj ja skúšal na bratovej gitare, ale som sa nenaučil,nemám na hranie talent. Radšej som skoro prestal, aby som ušetril okolie :-)

yngwie3 @ 08.08.2018 19:03:02
to Nazired: Ak dovolíš, nie každý sa tých pár gitarových akordov dokázal za pár minút naučiť ... viem o čom hovorím ...

07.08.2018
5 stars

Do dětinsky trapné debaty se nehodlám zapojovat, ale v tomto případě se reagovat musí. A nejlepší obranou je útok. Vždyť co by si o tomto webu pomysleli ti, kdo přijdou po nás, ti noví, ať se tady objeví zítra, nebo třeba za rok. Že sem přispívala banda idiotů? Že se nechali strhnout fabulačně demagogickými smyšlenostmi, ať už je vytváří mladé ucho bez schopnosti akceptovat pocity ostatních, nebo prolhaný egoista, který se ukájí kolektivním napadáním. Posilování vlastní ješitnosti, to je oč tu běží pánové.

Ale k věci. Deep Purple=Machine Head. Nesmrtelná spojnice kapely a jednoho z nejlepších hard rockových alb celé historie moderní muziky. Naprosto vybroušená perla hard rocku. Spolu s In Rock a Fireball patří mezi trojici nejkvalitnějších věcí, které může tento styl nabídnout. To ony přepsaly rockové dějiny, ať už se to někomu líbí nebo ne. Na to, abych byl objektivní, nepotřebuji být ani jejich zastáncem, ani odpůrcem. Stačí zdravý selský rozum a umění sebereflexe. Skoro půl století se lidé chodící na jejich koncerty dožadují skladeb Highway Star, Pictures Of Home, Smoke On The Water a dalších. Není tohle ta nejlepší vizitka oblíbenosti?

Dnešní mládež žije v úplně jiných podmínkách, kdyby si na pár dnů vyzkoušeli ty naše za komunismu, mluvili by úplně jinak. Stejně jako generace před námi, ta naše i ty, které přijdou po nás, dokáží plným právem docenit takové skvosty, jaké vydávali DP v sedmdesátých letech. A na tom už nikdo nic nezmění!
reagovat

lover-of-music @ 07.08.2018 14:45:12
oř: óóó, jak těžké jste to měli za komunismu. Od rána do rána vás jenom mlátili, mučili, rozkazovali vám, zakazovali vám vaší oblíbenou muziku.
Všechno jsou to jen kapitalistické a sluníčkářské kecy.

Dovolte, abych vám zde zkopíroval půlku recenze z ČSFD.cz na film Občanský Průkaz z roku 2010. Moc by mě zajímalo, co na to říkáte:

"Přehnané!!!! Já na totalitní dobu vzpomínám rád a byly to mé nejlepší léta v mém životě. Denní mejdany na internáte, výlety se školou do Maďarska a Polska. Dva měsíce se školou v Bulharsku u moře pouze za 1000,-Kč. Vždy 1 x měsíčně nákupy v Maďarsku a v Polsku - nejnovější hudební kazety a nové hadry. Poslech polských rádií, kde byly světové hitparády. Kupoval jsem si BRAVO.... Prostě DISCO BORCI žili jinak a super a s takovými máničkami, jaké byly ve filmu, jsme se vůbec nezahazovali. To byli jen špíny a ochlastové".

vmagistr @ 07.08.2018 14:56:03
Já si spíš říkám, co si o tomto webu pomyslí ti, kdo přijdou po nás, a uvidí tu u určité části alb jenom samá kladná hodnocení. Nebudou si myslet, že sem přispívala skupina nesvéprávných jedinců, která se za minulého režimu naučila, že "jakmile to bolševik zakazuje, je to určitě dobré"? A že tímto úsudkem následně přebíjela veškerá vlastní estetická kritéria a zcela odbourala to jednoduché a základní líbí/nelíbí?

Nic jako "zdravý selský rozum" a "objektivita" přece ve vnímání estetična neexistuje. Nepokoušejme se těmihle pojmy utlouct ty, jejichž estetické vnímání se neshoduje s tím naším.

northman @ 07.08.2018 16:04:31
lover-of-music: na jednu stranu souhlasím s tvým hodnocením téhle desky. Pet Sounds považuji za jednu z nejlepších desek. Co nezkousnu je tvůj postoj ke komančům, kdo to nezažil, tak neví co to bylo za teror. zákaz dlouhých vlasů, západní hudba nesměla do sdělovacích prostředků, když už, tak prověřená. Americká teroristka hlásící se ke komunistům v USA Angela Davis, sem přijela a když viděla, jak tady lidé žijí, tak hodně rychle ujela.

yngwie3 @ 07.08.2018 16:08:54
Nemilý lovere: Práve preto že si tie roky nezažil na vlastnej koži, vieš o nich veľké hovno ... citáciou z nejakého OP, nikoho z nás čo sme si tým prešli, neohúriš ... až ti okupant zničí tvoju budúcnosť a nomenklatúrne kádre zabránia v čomkoľvek, čo považuješ vo svojom živote za dôležité, potom budeš mať právo vyjadrenia sa ...
Ale k meritu veci ... citujem " Co se týče neuvěřitelné odrhovačky Smoke On The Water, tak tu automaticky přeskakuji a nevěnuji jí ani vteřinu. Ten riff už je tak neskutečně profláklý, že už jsem na tu píseň vysloveně ALERGICKÝ ", koniec citátu ...
Vzhľadom k tomu čo si napísal, nemáš ani potuchy aký veľký vplyv má tento hymnus na vstup a ďalší vývoj mladého muzikanta, hlavne gitaristu, do sveta hudby a vlastnej tvorby ... to hovorím ako muzikant, hudbou sa zaoberajúci od svojich cca dvanástich rokov ... práve tento riff, patrí k prvým krôčkom gitarového batoľata, na ktorý postupne naväzujú ďaľšie a veľa z nich je z dielne Deep Purple ...
A vieš ty čo ? ... už sa mi nechce retardovanému adolescentovi čokoľvek písať, odkazovať alebo na čokoľvek reagovať ... radšej kúpim konzervu hrachu a hodím ju o stenu ... bude to mať väčší zmysel ...

lover-of-music @ 07.08.2018 16:14:49
northman: Co se týká komunistů, tak já sám už nevím, co si mám o tom myslet. Jiní říkají, jak bylo za komančů dobře, lidé měli práci, nikdo si nic nezáviděl. Druzí zas říkají, že to byl teror, nic se nesmělo, atd. Takže co si máme o tom myslet ?

Ale dejme to stranou. Věnujme se hudbě, a politika ať se jde vysr....

lover-of-music @ 07.08.2018 16:19:44
yngwie3: "už sa mi nechce retardovanému adolescentovi čokoľvek písať"

Já na tebe taky seru, ty retardovaný "rockere".

Tak, a klidně mi dejte doživotní ban.

Petr59 @ 07.08.2018 16:20:05
Teď již na "lover-of-music" ve 14:45:12 reagovat musím -> to co píšeš, jsou urážky všech slušných lidí, kteří v tom bolševickém hnusu chtěli žít svobodně (a i svobodně poslouchat muziku), přál bych ti prožít jeden jediný měsíc v roce 1974, kdy jsem poprvé navštívil "černou" burzu na LP & spol. Víc k těm tvým nesmyslům a nehorázným debilitám dodávat nebudu, je to ztráta času, kterou můžu věnovat poslechu muziky. Doporučuji to všem ostatním. Bůh ti pomáhej, blbečku.
HOWGH.

EasyRocker @ 07.08.2018 16:26:51
lover: no člověče, doteď jsi mi byl docela sympatický, lae tvoje nehorázné výkaly, kterými omlouváš bolševický režim, na to tedy musím reagovat zprudka - jako na každého, kdo to kde obhajuje. Nic ti koneckonců nebrání, abysis svůj vysněný ráj jel ozkoušet do KLDR, odsud se totiž, narozdíl od toho koncentráku tam, dostaneš vcelku. A jinak myslím, soudruhu, že bys měl spěchat, abys stihl další stranickej aktiv.

adam @ 07.08.2018 16:36:34
ad vsetci: sak ho nechajte nech prudi. V tom veku by bolo divne keby neprudil a nemal bohorovny nadhlad... akurat s nim nemusite ist do vasnivych vymen nazorov.

Jarda P @ 07.08.2018 17:32:27
Loser-of-music, ztráta času tě číst, natožpak nad tebou přemýšlet.

PaloM @ 07.08.2018 17:37:40
Oř: kým bude planéta Zem a na nej ľudia, kvalitná kultúra nezanikne. Možno bude rocková hudba na 50 aj 100 rokov zabudnutá. Tak ako bol zabudnutý J.S.Bach, až prišiel mladý umelec Felix Mendelssohn a vypukol bachovský ošiaľ, ktorý ani po viac ako 160 rokoch neskončil. A čo Mozart? Koľko diel bolo počas jeho života vyložene "pop music"? A akú hodnotu majú dnes? Tú najvyššiu.
A z opačného konca časovej osi. Pomyslel si niekto v čase prvého, aj xtého vydania LP P.Floyd Atom Heart Mother a Echoes, že tie diela budú bežne hrať už o 40 rokov symfonické orchestre alebo klavírni sólisti? Presne to isté sa udeje s Machine Head. K pochopeniu vývoja treba sa trochu dovzdelať v histórii hudby, získať nadhľad a popremýšľať.

Krátka reakcia na diskusiu: Je smutné zrovna v mesiaci tragického polstoročného výročia okupácie brutálnou silou dnes tu čítať také strašné vety...

vmagistr @ 07.08.2018 17:53:09
lover, yngwie3, Jarda P: všichni tři se prosím uklidněte, na osobní výpady tu není nikdo zvědavý.

lover: To, že Tvými slovy řečeno "nevíš, co si máš o komunismu myslet", beru tak, že se o tom přemýšlet snažíš. A to je dobře. Protože žádný totalitní režim (ani komunismus) nemá rád, když se o něm přemýšlí. Názorová pluralita je pro něj nebezpečná.

lover-of-music @ 07.08.2018 18:04:50
vmagistr: Názorová pluralita je evidentně nebezpečná i na této stránce. Jen tu vyjádřím svůj názor, už je všechno špatně a jsem odsouzen upálením na hranici.

Někteří uživatelé by se měli nad sebou zamyslet (neboj vmagistr, nenarážím na Tebe, vím, že chceš vše řešit rozumně). Někteří se chovají fakt jako komunisté. Aha, oni odsuzují komunismus. No, tak jsou ti dotyční kapitalisté. Ti se taky bojí názorové plurality. Když se to sečte, vyjde to nastejno.

yngwie3 @ 07.08.2018 18:07:57
Som kľudný a v pohode ... ale z hore mnou publikovaného, neodvolám ani bodku ...

EasyRocker @ 07.08.2018 21:15:15
Ani já ne. Jako pro právníka je pro mě naprosto nepřijatelné, že se totalitaristé pořád ohánějí právy a pluralitou, a přitom jsou za nimi šiky mrtvých. Prosím, nesměšovat názorovou pluralitu s obhajobou zločinného režimu.

vmagistr @ 07.08.2018 21:38:53
EasyRocker: Pro mě je něco takového nepřijatelné úplně stejně, ale nemyslím si, že by se lover (alespoň ne úmyslně) dopouštěl obhajoby komunismu. V osmnácti letech, bez reálné (nebo aspoň zprostředkované) zkušenosti s režimem a při dnešním stavu části společnosti, která pomalu ale jistě začíná komunismus opět vnímá coby rovnocennou alternativu k (podle ní přežité) demokracii bude takový postoj daleko pravděpodobněji zapříčiněný spíš neznalostí než přesvědčením.

EasyRocker @ 07.08.2018 22:10:30
vmagistr: na tom je bohužel mnoho pravdy.

Petrmel @ 07.08.2018 23:39:45
Zásadně se do debat nemíchám, ale udělám výjimku. Jestliže většina mladých lidí má v hlavě takový mazec, jako "lover-of-music", je to pro tuto republiku strašně nebezpečné. Kdo ten bolševismus nezažil na vlastní kůži, měl by být rád a neplácat takové koniny. V dnešní době by naopak měli udělat něco pro to, aby se to zvěrstvo nikdy nevrátilo.
PS: Deep Purple - "Machine Head" = *****

jirka 7200 @ 08.08.2018 00:42:44
to lover-of-music : informace o režimu u nás před rokem 1989 nedokážeš patřičně zařadit do kontextu a udělat si v hlavě pořádek. Ta citace z recenze Občanský průkaz to jasně dokazuje.

Odpověz si po shlédnutí filmu, na které straně by jsi stál, pokud by jsi v té době žil. Na straně mániček a třeba lidí, kteří odmítali žít v tomto režimu a snažili se uniknout do emigrace, nebo na straně bolševických udavačů, členů represivních složek, či komunistických funkcionářů.

Až si vybereš, tak podle toho můžeš dnes zhodnotit, jaký ten režim byl. Přisluhovači systému dnes nostalgicky vzpomínají, jak se žilo dobře, měli různé výhody a ti ostatní, kteří nějakým způsobem vyčnívali (třeba rockeři) vetšinou dodnes v sobě nosí mnoho nepěkných vzpomínek a nejrůznějších křivd (v tom lepším případě).

Myslím si, že ta tvá názorová neujasněnost a neschopnost vidět věci v kontextu se zobrazuje i v tém hodnocení. To se týká třeba právě této desky, nebo i Nirvany - Nevermind, které jsi dnes ve svém džihádu proti všem okolo tebe ohodnotil nulovým bodováním.

Obě desky mají totiž něco společného, což ty, který jsi nezažil jejich dobu vydání, zřejmě nepochopíš.

Jsou to přelomové desky určitého stylu, na které přísahaly miliony rockerů a pomohly pootočit kola rockových dějin. Je úplně mimo se dnes dohadovat, do jaké míry byly tyto kapely originální, co od koho zkopírovaly apod.

Takže ti zůstavají dvě možnosti. :-)

Buď přijmeš fakt, že jde v případě desek Deep Purple a Nirvány o milníky rockové hudby (i když se ti třebas osobně nelíbí) nebo ten fakt nepřijmeš a můžeš jim zde udělit 0 - 2 hvězdy a poslouchat nadále svůj oblíbený psychedelický pop.

Nic to ale nezmění na velikosti oněch alb.


lover-of-music @ 08.08.2018 01:10:02
jirka 7200: Nevermind od Nirvany je nejnudnější rockové album, jaké jsem za celou tu dobu slyšel. A ten obal je vysloveně PŘÍŠERNÝ !!!

Já jsem film Občanský Průkaz neviděl, ani se na něj nechystám dívat. Filmy jsem odepsal. Pouze jsem zkopíroval půlku recenze nějakého uživatele z ČSFD, protože mě zajímalo, jak na to budete reagovat.

O komunismu si už asi plnohodnotný názor nevytvořím, protože stále budou kolem mě lidé, kteří ho budou buď oslavovat, nebo na něj budou plivat. Objektivita bohužel neexistuje.

Petrmel @ 08.08.2018 06:58:42
S někým, kdo napíše větu "Nevermind od Nirvany je nejnudnější rockové album, jaké jsem za celou tu dobu slyšel!!!" nemá cenu dál o muzice debatovat. Ztráta času.
PS: Co si máme představovat pod výrazem " za celou tu dobu"?

PaloM @ 08.08.2018 08:03:39
lover-of-music: porozmýšľaj a úprimne si odpovedz na otázky "áno" alebo "nie":
- keď máš peniaze, môžeš slobodne vycestovať mimo hraníc ČR?
- pri prechode hraníc okolitých štátov ČR zastavuje ťa colník, prehľadáva ti auto, pri podozrení robia ti osobnú prehladku?
- po návrate zo "západných krajín" navštívi ťa alebo predvolá ťa na výsluch tajná polícia a vypytuje sa ťa, načo si tam bol, s kým si sa stretol, prehovára ťa na na tajnú spoluprácu (prevažne udavačstvo)?
- predstav si, že ešte nie je internet, nie sú napaľovačky CD. Môžeš si v obchode kúpiť akúkoľvek LP alebo CD, alebo celé diskografie?
- ak si náhodou veriaci (myslím tým nie extrémista), môžeš slobodne chodiť na pobožnosti do chrámov bez toho, že by ťa niekto fotil alebo filmoval, môžeš sa zamestnať bez toho, že by zamestnávateľ viedol o tebe záznam, že "nie si vysporiadaný s náboženskou otázkou"?
- ak nesúhlasíš s politikou vlády, s premiérom, prezidentom, môžeš sa bez strachu zúčastniť pokojnej demonštrácie (samozrejme bez výtržností), bez strachu, že ťa zmlátia policajti, polejú ťa hasičskou striekačkou, predvedú ťa na výsluch, zapíšu ti do záznamov? Nebudeš mať strach, že ti to sťaží postavenie v zamestnaní, prípadne že ťa vyhodia zo školy alebo zo zamestnania?

Ak to úprimne zhodnotíš, odpovieš na všetko nie.
V komunizme by si na všetko odpovedal áno.
A takých otázok sa dá položiť stovky.

Objektívna pravda o komunizme, ako aj o fašizme samozrejme existuje. Stačí mať záujem, preštudovať si odborné knihy o histórii, navštíviť múzeá, pozrieť si hlavne na ČT2 dokumentárne filmy, výpovede politických väzňov alebo ich príbuzných.

Záleží len na tom, či túžiš po objektívnej pravde alebo ti stačia reči tvojich kamarátov alebo reči starých ľudí, ktorí sa mali za komunizmu dobre, lebo boli sami komunisti alebo mali rodičov komunistických papalášov.
Si mladý, nie si stratený. Začni používať svoj rozum, nedaj sa ovplyvňovať extrémistami.

To, že máš iné hudobné názory, mne nevadí, len ich niekedy smiešne prezentuješ, ale to je z neskúsenosti a vekom.

A z tej bezhlavej rebélie vyrastieš :-))

PaloM @ 08.08.2018 08:11:15
trochu som to zamotal :-)
Samozrejme, že v obchode kúpiš akúkoľvek hudbu, čiže "áno"
Samozrejme, že nebudeš mať strach ísť na demonštráciu, takže "nie"

Sorry, nemal som čas dôkladne zostaviť dotazník, ale dúfam, že si pochopil, kam som s tým celým mieril :-)

Proste máš slobodu, ktorú berieš ako samozrejmosť, čo za komunizmu vôbec nebolo.Tak si to začni vážiť.
Keby si žil v komunizme, mal by si len jednu slobodu - vnútornú. Mohol si si myslieť, čo si chcel, ale sakramentsky by si si rozmyslel, čo pred kým povedať a čo môžeš urobiť.

adam @ 08.08.2018 08:45:28
Tolerovat komunizmus je to iste ako tolerovat fasizmus. Jediny rozdiel je v tom ze fasistov sme yvacsa povesali a komancov nie.

terka @ 08.08.2018 08:47:00
Machine Head je deska, která u nás hrávala tak často, až začala samozničením přeskakovat. Nikdy bych si nedovolila o ní pochybovat. Možná bych schytala pár facek. Kult. Ale proč se nad ní tak hádáte, to nechápu?

lover-of-music @ 08.08.2018 09:02:43
Petrmel: Pod výrazem "za celou tu dobu" si můžete představit dobu, jak dlouho se už věnuji vážnému poslechu hudby. Takže už 7 let.

Terka: Proč se nad touto desku tak hádáme ? Protože Progboard je stránka, kde se za jiné názory uráží, podceňuje. Je to tím, že se zde nachází polovina namachrovaných rockerských kapitalistů, kteří si myslí, že sežrali veškerou hudební moudrost světa. Samozřejmě si to nemyslím o všech.

terka @ 08.08.2018 09:18:55
Teda...., já ti nechci nic říkat, ale s takovýmto přístupem a smýšlením o lidech, které vlastně neznáš, hm, to v životě příliš daleko nedojdeš.
Proč sem vlastně píšeš, když máš o zdejších tak zkažené představy?

lover-of-music @ 08.08.2018 09:32:55
terka: Tuhle otázku si kladu už docela dlouho, a ne, a ne se dopátrat odpovědi.
Ono, stačí si přečíst reakce některých "odborníků" pod mými negativními recenzemi. To si tu představu o nich vytvořím rychleji, než by se řeklo Machine Head.

VaclavV @ 08.08.2018 09:40:35
To vám pořád nedošlo, že je to obyčejný troll, který se za monitorem spokojeně uchechtává, jak vás vytáčí? :-) Ten věk mu nevěřím, respektive mu nevěřím nic. Stačí si sesumarizovat jeho názory, jedna cílená provokace za druhou :-) Peace

Petrmel @ 08.08.2018 09:40:49
Absolutně tápu, co si mám představit pod pojmem "namachrovaných rockerských kapitalistů"? Rockové muzice se věnuji (tzn. poslouchám díky kazetám+vinylům, CD, SACD, blu-ray atd...)asi tak 44 let, ale tento výraz slyším poprvé. Asi musel přijít nějaký chytrolín s mlékem na bradě, aby nás poučil. A propó - nejskvělejší lidi, jaké jsem v životě potkal, byli z 99% příznivci rockové muziky a zároveň odpůrci totalitního bolševického sajrajtu.

terka @ 08.08.2018 09:42:37
To máš těžký, když z pozice mladíka kritizuješ "starci" desku, kterou poslouchá třicet let a ta je navíc v obecném podvědomí považovaná za historický klenot...pak se nemůžeš divit, že to schytáš.
Důležitá je taky forma, kterou argumentuješ. Styl vyjadřování, chování a úcta k ostatním.
Ale nechme toho, tady se máme hudbou bavit

Petr87 @ 08.08.2018 10:16:18
No jasně! Zlatí komunisti! Kdyby nám tehdy za nich bylo ještě líp, tak bychom to už asi nepřežili!
Budu k tobě, Lovere, ještě smířlivý, protože máš ve svém věku ještě stále ten naivní pohled na svět a jsi plný ideálů a rebelie; já to měl koneckonců podobné...
Tfuj, ale bránit komunisty a spílat některým tady do "rockerských kapitalistů", tak to je nálož!
Radím ti jedno: studuj a studuj! Protože jestli budeš těm rudým kurvám schopen odpustit a mávnout rukou třeba nad 21. srpnem 1968, kdy nás na popud tzv. "zvacího dopisu" - sesmoleného bandou zasraných vlastizrádců - přijeli "zachránit" před tou tfuj, tfuj plíživou kontrarevolucí!
Jinak Biľaka, Kapka, Švestku a ty další bolševické bestie, jsme měli po revoluci nemilosrdně rozvěsit na kandelábrech! Tomu se říká vítězství sametu nad rozumem!
Protože skutečně se děsím toho, že by se tohle mohlo zase vrátit!
Já za to nemůžu, že je náš národ z poloviny stále tvořen koblihovými lopatami, které stále s nostalgickou slzou v zakaleném oku vzpomínají na budování "lepších zítřků" a dovedou těmito názory ovlivňovat i mladé, a kteří velice napomohli tomu, aby se nám na post premiéra dostal ten ušatý, hrabivý, ulhaný potkan Babitch! O věrných, kteří stále volí "reformovanou" KSČM, plnou entit jako např. Grebeníček a ta rudá čarodějka Semelová, která bez bázně a hany opěvuje tu syfilitickou bolševickou lopatu Klementa Zlínského... sorry, Gottwaldada, a která beze studu obhajuje např. justiční vraždu Milady Horákové... a tak bych mohl pokračovat dál a dál! Chceš, aby se něco takového dostalo znovu, třeba jen částečně, k moci?!

Jinak k tvé recenzi na "Machine Head" se raději ani nevyjadřuji, už tak jsem dost nasraný...Petrmel @ 08.08.2018 10:20:54
A to ten troll chce - lidi nasírat. Takže klid a pusťme si nějako fajn muziku. Zdravím všechny "kapitalistické rockery".

PaloM @ 08.08.2018 10:26:12
Dáma a páni, asi by sme mali skončiť, lebo to bude nekonečný prúd nadávok a to nechceme.

john l @ 08.08.2018 10:46:39
Copak jsem s VáclavemV jediní, kdo poznal, že jde o trolla? Probuďte se a přestaňte mu přihřívat polívčičku, přesně tohle potřebuje, aby vás mohl vysírat a napadat. Jdete mu naivně na lopatu. Máme krásný( zase teplý) den a krásnou muziku okolo sebe, pojďme se bavit jinak.

vmagistr @ 08.08.2018 10:58:51
Kdo chce dále debatovat o kvalitách desky Machine Head, je mu přáno. Debata o názorových oponentech (a zejména o jejich identitě) tu ale nemá co dělat a tímto mým příspěvkem končí. Při dalším upozornění už si dotyčný/í od progboardu dočasně odpočinou.

Antony @ 08.08.2018 11:10:01
Část příspěvku smazána moderátorem

Odlišný názor na hudbu je trollení? Nepřismahnulo vám to vedro zbytky mozku? Většina z vás se tady chová přesně jako ti komunisti, když se jim šáhlo na Sovětský Svaz... Teď působíte jako partajní kádrováci nejhrubšího zrna. Bleju na druhou.

@ 08.08.2018 11:13:07
Už toho mám tak akorát právě dost. Důrazně žádám moderátory-vmagistra o zákrok. Pokud je připojený a zůstává tak, aby nemilosrdně a okamžitě smazával každý takovýto pokus o vyvolávání dalšího sporů. Ten tvůj ať je pod mojí recenzí tím posledním. Počínaje Antonyho a další prosím okamžitě smazat. Tohle je nechutné rýpání a zjevná nenávist, pánové lover a antony jsou z jednoho vejcete.

lover-of-music @ 08.08.2018 11:19:57
Příspěvek smazán moderátorem

Petr_70 @ 08.08.2018 11:46:00
Příspěvek smazán moderátorem

vmagistr @ 08.08.2018 11:48:33
!!!Opakuji upozornění - v případných dalších příspěvcích se prosím věnujte pouze HUDEBNÍM tématům, v opačném případě bude následovat BAN!!!

Nazired @ 08.08.2018 11:51:57
terka @ 08.08.2018 08:47:00
Machine Head je deska, která u nás hrávala tak často, až začala samozničením přeskakovat. Nikdy bych si nedovolila o ní pochybovat. Možná bych schytala pár facek. Kult. Ale proč se nad ní tak hádáte, to nechápu?

Tvé hodnocení může být (a nejspíš také bude) silně emočně ovlivněno. Jen proto, že u vás doma "ono něco" již od tvého útlého mládí denodenně hrávalo, a ty sis díky tomu k tomu něčemu možná vytvořila až příliš nekritický a nostalgický vztah, ještě neznamená, že to něco musí být bezpodmíněčně nějaký "kult".
Kdyby to album u vás doma již od tvého útlého dětství denně nehrávalo, možná bys ho dnes hodnotila stejně jako Lover.
Až povyrosteš, snad lépe pochopíš.

merhaut @ 08.08.2018 21:10:50
Příspěvek byl smazán administrátorem

VaclavV @ 08.08.2018 21:11:00
Příspěvek byl smazán administrátorem

Egon Dust @ 08.08.2018 20:55:45
Nechápem, ako sa mohla debata o hudobnom albume posunuť k politike a rovno k tej ťažkej. Mám 36 rokov od 6 rokov, kedy si vôbec vnímal že existuje hudba som z komunizmu zažil minimum, len viem, že pri obyčajnej LP ´´Detektívka´´ od Elánu sme všetci sedeli 45min (upozorňujem 6-7ročne deti ) ako bez dychu.Neviem si predstaviť ako museli byť 12- 18 roční chalaniská a možno aj aj dievčice šťastní keď počuli aj ten dnes obohratý ´´Smoke on the Water´´. Musel to byť zážitok. Robila sa aj tu kvalitná hudba, no zvukové, hudobné a imageové možnosti západu tu určite v čase normalizácie určite museli byť krotené. V 1987 tu už frčal heavy metal, už bolo relatívne voľnejšie. No jedno viem, už v 89´ sme si kazetu napr. od Helloween kopíroval až to bol total šumák. V jednej veci ma Lover of music sklamal, a žiaľ na ňu narážam často. Tou je nulová pokora, voči vedomostiam, skúsenostiam. Ok, jedna vec je hodnotiť album, druhá vec je hodnotiť režim a dobu. Po socilálnej stránke teoretický mohol byť ten daný režim znesiteľný, ale myslím, že sloboda vo výbere hudby, spôsobu života, obliekania a filozofie nebola isto ľahká. Mnohí sa kvôli názorom rodičov nedostali na vysokú školu, kde dnes študuje XY Loverov a aj Haterov...

yngwie3 @ 08.08.2018 22:08:52
to Egon Dust: Čo je na tom nepochopiteľné ? Ľudská nedokonalosť, pripúšťa všetky možné absurdity ...

Egon Dust @ 08.08.2018 22:34:07
V podstate máš pravdu. Naša ľudská nedokonalosť, to musím veru pripustiť. Každopádne do progboardu ma priviedli parádne recenzie na veci, ktoré ma zaujímali. Najmä znalosť okolností vzniku diela, či rôzne mystérium. Mňa skôr baví písať recenziu buď na diskografiu umelca, ktorého mám napočúvaného, alebo albumy, ktoré vidím v niečom (i keď len subjektívne ) zaujímavé. :)

yngwie3 @ 08.08.2018 23:02:38
Aspoň vidíš, že táto stránka je širokospektrálnejšia, ako to vyzerá na prvý pohľad ... jednu dobu sa tu dokonca aj varilo, ale to je už našťastie za nami ...

06.08.2018 lover-of-music
2 stars

Touto recenzí nechci nikoho provokovat, ale chci, aby se vědělo, že také existuje odlišný pohled na přeceňované album, na které se valí festivaly superlativů.

Deep Purple – kapela, o které jsem si dlouho myslel, že se schovávají za lživé klišé, že hrají progresivní rock. Přitom se jedná o prachobyčejný hard rock. V této jediné věci jsem jim křivdil. Myslím, že nikdy z jejich úst nezaznělo, že by hráli progresivní rock, ALE nechtěli si připustit, že hrají hard rock, a že ovlivnili mnoho metalových kapel. Mám pocit, že členové kapely žili v jakémsi bludu, a pořád o sobě říkali, že nehrají hard rock. Aspoň tak jsem to pochopil z jednoho rozhovoru. Přitom to hard rock je. Tak o co jim jako jde?

Album Machine Head znám už nějakou dobu. Vždycky jsem ho vnímal jako ne moc zajímavé a spíše nudné. Do dnešních dnů se na tom nic nezměnilo, i po několikanásobných seriózních a soustředěných posleších. U písniček jako Maybe I’m Leo, Pictures Of Home, Lazy nebo Space Truckin‘ jsem málem usnul. Co je pro mě naprosto zničující je délka těch skladeb. Poslouchat víc než 5 minut ten samý jednoduchý, laciný riff je nad moje síly. Připomínám, že všeobecně mi délka skladeb nevadí. Ať si trvá třeba i 30 minut, ale musí se v ní neustále něco zajímavého dít. Písničky na albu Machine Head se mi zdají už v polovině strašně dlouhé. Jediná skladba, která stála za to, je úvodní Highway Star, která je opravdu povedená a to sólo je fakt fantastické. Ještě také Never Before není špatná, ale tu už jsem odněkud znal. Určitě jsem ji musel několikrát slyšet ještě před tím, než jsem to album poznal.

Co se týče neuvěřitelné odrhovačky Smoke On The Water, tak tu automaticky přeskakuji a nevěnuji jí ani vteřinu. Ten riff už je tak neskutečně profláklý, že už jsem na tu píseň vysloveně ALERGICKÝ. Ale text této odrhovačky je hodně zajímavý, a vlastně je to pravdivý příběh, kdy nějaký magor vystřelil světlici při koncertu Franka Zappy v Casinu ve Švýcarsku a celé Casino shořelo.

Na album Machine Head se už léta pějí chvalozpěvy. Jsem rád, že patřím do skupiny lidí (nejspíš je ta skupina lidí moc malá, ale o to lépe!), kteří toto album rozhodně neobdivují. Je to album vhodné na rockové mejdany, ale ne na seriózní poslech. Sice Deep Purple jsou výborní instrumentalisté, ale tyto písničky mi přijdou na jejich schopnosti hodně málo. Pořád přemýšlím, a ptám se, jak se můžou vejít mezi takové hudební velikány, jako jsou Yes, King Crimson, Moody Blues, The Who, Pink Floyd, Genesis, Jethro Tull a klidně i třeba Van Der Graaf Generator. Na tuto otázku mi asi nikdo rozumně neodpoví. Ani ten nejvíc moudrý muzikolog.
reagovat

Jarda P @ 06.08.2018 13:20:16
Větší pitomost než tuto recenzi na pilíř hard rockové legendy jsem dlouho nečetl. Buď jde o provokaci nebo si ten člověk sedí na uších. My, kteří MH posloucháme od doby vydání se tomu musíme jen smát.

PaloM @ 06.08.2018 13:26:36
:-)

john l @ 06.08.2018 13:28:47
Prachsprostá provokace sloužící k vyvolání rozkolu. Kdo se chytí?

PaloM @ 06.08.2018 13:31:48
Mám pocit, že všetci klamali, Párpli hrajú pop music :-))

Progjar @ 06.08.2018 13:33:40
Som sa dlho tak nenasmial ako pri tejto znôške blbostí. Ak sa mi niečo nepáči, neznamená to automaticky, že je to zlé - to je tak ťažké pochopiť?

lover-of-music @ 06.08.2018 13:44:18
PaloM: Pardon, tentokrát jsem to pohnojil já. Měl jsem tam napsat heavy-metal. Jeden novinář jednou o nich řekl, že hrají heavy-metal a oni to důrazně popřeli. Spletl jsem si hard rock s heavy-metalem. Ale vždyť je to skoro stejný.

Já se v tomhle moc nevyznám. Jsem milovník psychedelického a progresivního rocku/popu. Ostatní žánry mě nebaví. Omluvte mě prosím, že jsem si spletl hard rock s heavy-metalem.

vmagistr @ 06.08.2018 13:48:24
Tak to vezmeme postupně:

Vyvozovat z jednoho rozhovoru (a když už to děláš, je fér na něj aspoň odkázat - pokud jsi ho jenom "někdy někde četl", tak to těžko můžeš použít jako hodnověrný pramen), že si členové Deep Purple "nepřipouštěli, že hrají hard rock", je přinejmenším naivní. Škatulky jsou vždycky aplikovatelné až zpětně a sami muzikanti na ně mají mnohdy jiný názor než muzikologové.

Ty jsi rád, že se Ti nějaká hudba nelíbí? A jsi rád, že vás takových není hodně? Dává Ti to pocit výjimečnosti? Tomuhle bludu o "povznesení se nad hudbu pro masy" už podlehlo moc a moc hudebních fanoušků, jinak se tomu taky říká snobismus.

Mezi Tebou jmenované "hudební velikány" Deep Purple pasuješ jen Ty sám. A nesedí Ti tam proto, že jednoduše vycházeli z jiných hudebních kořenů a obohacovali svou hudbu jinými ingrediencemi. Rock už od počátku 60. let větvil do mnoha různých odnoží a není od věci se v nich trošku zorientovat, než začneš vynášet takovéto zcestné soudy.

S tím, že se Ti hudba na Machine Head nelíbí, nemám osobně žádný problém (ačkoli osobně soudím, že k ní časem taky dospěješ - a to říkám s vědomím toho, jak mě samotného podobná připomínka adresovaná mé osobě zde na progboardu nějakých deset let nazpět pořádně nadzvedla).

Majster Leonard @ 06.08.2018 13:50:31
Mna tato kapela vôbec nepriťahuje, najviac mi vadí ako vykradli kapelu Warpig v hitovke Fireball, a potom ta proflákla Smoke on the water. To isté Led Zeppelin, od nich mám rad len par skladieb stairway to heaven a achilles last stand. To vykrádanie starých bluesmanov, a do toho pazvuky, ujúkanie a ojkanie a "aj láv ju béjbé" ma odpudzuje a vraj že Plant jeden z najlepšich spevákov, pre mňa je nezaujímavý až na pár skladieb. Zvyšné 2 kapely z veĺkej štvorky Uriah heep a Black sabbath sa mi páčia viac, majú oveľa zaujímvajšie skladby

yngwie3 @ 06.08.2018 14:14:24
to lover-of-music: No, keď si tak vysadený na psychedéliu, čo tak napísať recenziu na Kotvalda s Hložkom ... to mi príde hoooodne ujeté ...

dimitrij @ 06.08.2018 14:21:01
Možná by ti sedlo album Deep Purple z roku 1972, to je míň hardrockové, víc psychedelické.

lover-of-music @ 06.08.2018 14:34:52
vmagistr: Ano, trošku trpím snobismem, uvědomuji si to, ale nedá se s tím nic dělat.
Dozrát na hudbu Deep Purple ????? Je to prachobyčejný hard rock, a na ten se dozrávat nemusí. Na to stačí jen umět třást vlasatou hlavou, chlastat pivo, hrát si na drsňáka a mít to v genech.

King Crimson, Van Der Graaf Generator, Yes - to jsou skupiny, na které se musí dozrát a mít určitou hudební inteligenci. Ale na Deep Purple rozhodně ne. Čímž se nechci nikoho nějak dotknout.

yngwie3: Ha, ha, ha. Dobrý vtip.

vmagistr @ 06.08.2018 15:34:04
On se i ten "prachobyčený hard rock" dá hrát na mnoho a mnoho způsobů. Někdo v něm více akcentoval blues, někdo se zase utápěl v psychedelii. Někdo ty tvrdé rockové pasáže míchal s popovými melodiemi, jiného zase napadlo obohatit aranže operními prvky. To, co jsi jmenoval Ty, nemá s hudbou vůbec, ale vůbec nic společného.

A pokud nechceš být snob, tak si stačí občas připomenout, že ani poslech hudby (jakékoli) ani její přehlížení z Tebe "lepšího člověka" neudělá.

Egon Dust @ 06.08.2018 15:54:31
Mne sa táto recenzia páči. A to minimálne v odvahe a otvorenosti. Milujem mnoho dobrých hard rockových bandov. Patrí tam z istej časti aj Deep Purple. Nevidím dôvod odsúdiť niekoho, že napíše názor iný ako superlatívny. Neviem, čím to je Black Sabbath istú dobu vo mne vyvolával šialenstvo, Ozzy solovo ani nevravím, Led Zeppelin majú tak silnú auru, že dovidenia. The Who majú neskutočný zmysel pre humor, Alice Cooper v podstate hard rock posunul absolútne ďaleko, Queen je asi number 1 po stránke progresu a neustále ( a jedno , či žiaľ našťastie komerčného hľadiska) vrcholová liga, Aerosmith, Guns n Roses majú niekoľko tak silných albumov, že zvyšok bol len balast na dočasné utlmenie hladu (také chipsíky namiesto poriadného steaku). Žiaľ aj na mna Deep Purple pôsobi občas až nudne s odmyslením notorických vypalovákov, ktoré žeriem aj s navyjákom, no prvý Van Halen mi dal 10x viac energie ako 5 albumov Purplov. Crimson, Yes Pink Floyd, Genesis sú bombardéri na inom poli, no mne v istom období ešte bližšom. Milujem Chameleonov ako Bowie, Pop, Gabriel, Reed aj pre mnohých obstarožný Cooper (pre mňa s Jaggerom TOP žijúce ikony RnR).
Milujem Beatles, Stones o Doorse ani nevravím a opäť mi Purple príde ako slabá náplasť. Počúval som ich albumy, teda hlavne prvých 5,6. Sú to rockové klasiky, no nie pre mňa. Nevyvolali vo mne až na pár na prstoch spočítateľných vecí žiadnu emociu. ANO, sú to špičkoví muzikanti, no špičkových muzikantov má aj (pre mnohých) nudák Sting, Bowie tobôž, Reed, Dylan a Springsteen ani nevravím. Nevravím o jazzrocku, kde je ďalšia elita. Beriem názor Lover of music ako síce subjektívny, ale silne úprimný. Veď práve aj hudobná kritika spočívala v rozporuplnosti. Veď, keby všetci kývli na napr. Sgt.Peppera (milujem ten album) že to je veľdielo všetkých veľdiel, tak možno by sa Beatles rozpadli už v 67. Rešpektujem a uznávam Purple, ale beriem aj ten názor, že mnoho ich skladieb sú hity opilcov na dedinských zábavách a motozrazoch (Smoke on the Water, Black night, aj megapecka Fireball, Child in time najmä, keď s Gillanovými nádherným hlasom huláka polka riadne vožralej krčmy, či Schelingerovú Ruženku, samozrejme v češtine ako inak). Neviem , prečo sa mi nikdy Paranoid, Whole Lotta Love , či Welcome to the Jungle a Schools Out neopočúvali, ale Purple, žiaľ hej.

yngwie3 @ 06.08.2018 16:02:36
Citujem z profilu lover-of-music: "Jsem obyčejný puberťák", koniec citátu ... niet jediného dôvodu o tom pochybovať ...
Citujem z recenzie na Deep Purple - Machine Head: "Na tuto otázku mi asi nikdo rozumně neodpoví", koniec citátu ... to máš pravdu, otázky tohto typu je lepšie obísť, alebo ich preskočiť ...

lover-of-music @ 06.08.2018 16:12:01
yngwie3: Nechápu, kam teď tím míříte. Prostě bych jen chtěl znát odpověď na otázku, v čem jsou Deep Purple výraznější než třeba Yes nebo King Crimson. Asi si odpovím sám. V ničem !!!

Toho "puberťáka" už bych si měl asi odstranit. Přece jen, 18 už jsem letos v květnu oslavil.

yngwie3 @ 06.08.2018 16:17:41
to lover-of-music: Omyl, ve všem ...

lover-of-music @ 06.08.2018 16:30:42
yngwie3: Tak ve všem, jo ? Abych to shrnul:

Deep Purple - lacinost a nuda

Yes, Pink Floyd a další hudební velikáni - velkolepost a krása.

Hotové, podepsané, rozhodnuté !

Mohyla @ 06.08.2018 16:37:11
LOM, porovnávať, či je lepší King Crimson, alebo Deep Purple je asi, ako by si porovnával hrušky s jablkami, ktoré sú lepšie slivky! To sú úplne iné kategórie. Môžeš porovnávať párplov s uriášmi, alebo krimsonov s obríkami atď. Ináč ja mám rád všetky spomenuté partie!

adam @ 06.08.2018 16:50:45
1- naco vobec v hudbe cokolvek porovnavat?
2- naco reagovat na picoviny?

jirka 7200 @ 06.08.2018 20:30:38
Nejsem moudrý muzikolog, ale odpověď je vcelku jednoduchá. Progboard zastřešuje širokou paletu rockových stylů - třeba od zemitějšího, přímočarejšího hard rocku AC/DC až po leckdy obtížně uchopitelné kapely RIO stylu - např. Univers Zero.

Proto se může stát, že nějaký ortodoxnější fanda nevstřebá vysoké hodnocení jemu nelahodící kapely.

to lover-of-music: nenech se mýlit - v art rocku a prog rocku je zrovna tak spousta laciných a nudných kapel.
A třeba zrovna v hard rocku najdeš mnoho velkolepých a krásných desek.

Egon Dust @ 06.08.2018 20:52:26
jirka 7200 : Úplne najlepšie si to práve Ty uzavrel. Plne súhlasím.A treba akceptovať aj to, že niekto vychváli aj napr. Bon Joviho, ak už raz je na progboarde uvedený, každý jeden člen má na to nárok. Ako aj vyjadriť odpor, tak aj hodiť superlatívy. Presne si to vystihol lacné veci sú aj v hard rocku (samozrejme to neni prípad asi nikoho spomenutého, možno ani ten Jovi nebol vždy lacný napr. Fahrenheity LP je silne hard rocková) lacné a triviálne veci sú aj v psych. rocku. Nemám rád vytváranie táborov. Občas aj dobrý film zviditeľni nenápadnejšiu skladbu. Takto som spoznal legendu Roxy Music. Na margo Purplov, vo filme Baader Meinhoff Komplex´´ je scéna so zápalnými fľašami a do toho hrá ´´Child in time´´ tá scéna je neskutočne silná...

bullb @ 07.08.2018 08:59:46
Všetci sme skočili loverovi na lep. Jednoducho vyjadril svoj názor, aj keď to niektorých štve, že sa dotkol božstva. Úprimne, boli sme iní v osemnástich ?
Teraz k hudbe:
1. Vyrastal som na hudbe DP
2. V našich končinách platí: každý sa vyzná vo futbale a v hudbe DP
3. Machine Head je imho nie veľmi vydarená. Kdesi som sa tu o tom rozpísal...
4. Hudba je súčasťou života a často je využívaná "bulvárnymi" médiami. DP a Machine Head boli toho súčasťou. Aj keby nahrali "prší prší", bolo by to úspechom. (samozrejme nadsadzujem).
5. Machine Head nepočúvam. Z tvorby DP iba In Rock a Fireball.

Pekná inteligentná debata-páči sa mi to tu :-)

Petr59 @ 07.08.2018 10:01:22
"Touto recenzí nechci nikoho provokovat" . . .
Tos mi připomněl . . . Kolega v práci vždy nejdřív prohodí, že nechce být sprostý, než se k nám obrátí se slovy: " Kurva čuráci vymrdaný, už mě neserte"!

yngwie3 @ 07.08.2018 10:09:07
to Petr59: Dokonalý príklad ...

Petr59 @ 07.08.2018 10:09:11
Mám jeden dotaz na autora recenze . . . píšeš: " Jsem milovník psychedelického a progresivního rocku/popu". Mohl by jsi, prosím tě, jmenovat nějakou psychedelickou popovou kapelu? Nějak se v tom ztrácím. A jinak nemá cenu nic z tvé recenze komentovat. Toto je "Progboard" a kdyby tu měl cokoliv komentovat kolega z práce, který zná jen rádio Impuls, většina by tu nedostala ani jednu hvězdičku.

Brano @ 07.08.2018 10:53:28
Ja som zas milovník psychedelického sexu.A to je vtedy,keď zjem kilo sliviek,zapijem to pivom a nikde nablízku nie je toaleta.

PaloM @ 07.08.2018 11:16:16
No skvelé, crazy komédia pokračuje :-))
V minulosti v uhorkovej sezóne písali novinári o UFO.
Dnes nás zabávajú "recenzie" a reakcie ako sú tieto.

lover-of-music @ 07.08.2018 11:44:38
Petr59: Mile rád jich vyjmenuji několik a k tomu přidám i nějaké jejich zásadní album pro hudbu:

LOVE - Forever Changes (1967)
THE ZOMBIES - Odessey And Oracle (1968)
NIRVANA - The Story Of Simon Simopath (1967)
BEE GEES - Bee Gees 1'st (1967)
THE ASSOCIATION - Insight Out (1967)
THE ASSOCIATION - Birthday (1968)

A můžeme zde také zařadit mistrovský opus zvaný PET SOUNDS od THE BEACH BOYS z roku 1966

Stačí ?

EasyRocker @ 07.08.2018 11:48:56
Samozřejmě smysl recenze mohla být pruda, pak se nad tím má mávnout rukou, ale taky třeba jde o skutečný autorův pocit. Já mám kapely s hammondy taky ve výrazně větší neoblibě, protože mi rozmělnily to původní syrové a psychedelické bluesové jádro, na kterém stavěly od 60tek hlavně za oceánem. Mám proto vždycky radši tu partu kolem LedZep, Hendrixe, The Who, Mayalla nebo Johnnyho Wintera, než Párply, Uriáše, Ten Years After, Rainbow nebo Ufo. To je zkrátka věc jen vkusu. Krásně to mj. popisuje Robert Plant v Danielsově knize o jeho kariéře, že byli snad jediní, kteří se neotřeli o ten mersey zvuk, ba naopak ho nesnášeli a popularitu těch kapel nikdy nepochopili. Není žádná náhoda, že právě za oceánem dosáhli LZ astronomické popularity - zní totiž 100% ně americky - třetina rock, třetina blues a třetina folk/country.

yngwie3 @ 07.08.2018 12:30:40
No, len tak zhruba som si vypočul
THE ZOMBIES - Odessey And Oracle (1968)
NIRVANA - The Story Of Simon Simopath (1967)
THE ASSOCIATION - Insight Out (1967)
a žiadnu zásadnosť pre hudbu, som tam nezaregistroval ... možno zásaditosť ... prvý znie ako druhý, druhý ako tretí a tretí ako prvý ...


In Rock, Fireball, Machine Head, Come Taste the Band ... to sú zásadné albá ...

lover-of-music @ 07.08.2018 12:40:42
yngwie3: Berete to z pohledu namachrovaného a povrchního rockera, za jakého vás považuji, a takoví "lidi" mě vážně štvou.
"Jsme ti nejtvrdší rockeři, my jsme nejlepší, my to všem nandáme, hlavně ať kytary kvílí, nic jiného nebereme. Jenom rock, rock, rock, rock, jéé bejbéé".

Běžte fakt do háje.

yngwie3 @ 07.08.2018 13:00:43
Teraz si dávam Pet Sounds - The Beach Boys ...
A to mi nepríde zásadné ani zásadité, ale presladené ...

lover-of-music @ 07.08.2018 13:11:26
yngwie3: váš zkreslený, povrchní a subjektivní názor na Pet Sounds má naštěstí ABSOLUTNĚ NULOVOU HODNOTU. Objektivita hovoří: Jedno z NEJLEPŠÍCH alb všech dob.
A to není žádný můj objevný, dogmatický názor. To je jednoduše FAKT.

yngwie3 @ 07.08.2018 13:18:53
Žeby ? ...

Petr59 @ 07.08.2018 13:19:03
To lover-of-music . . . to, co jsi vyjmenoval, je "psychedelický pop"? Woooow....
A dost....HOWGH

lover-of-music @ 07.08.2018 13:26:02
Petr59: ANO. To, co jsem vyjmenoval je psychedelický pop. Co by to jako podle vás mohlo být ? Heavy-metal ? Nebo dokonce jazz-rock ?

yngwie3 @ 07.08.2018 14:20:53
A čo tak "produkt pre jednoduchú zábavu obyvateľstva" ? ...
Dúfam že Marián Kochanský, nech mu je zem ľahká, mi odpustí že som použil časť jeho terminu technicus ...

Voytus @ 07.08.2018 16:00:17
Lover jen potvrdil, co jsem si myslel už od jeho recenze na Exile od Rolling Stones - že jakmile v hudbě převažuje bluesová (zde hojně i jazzová), tak se většinou nechytá a nahrávka ho nudí. Ok. Nicméně, "odrhovačka Smoke on the water" - ty songy za to nemůžou, že jsou provařený, to z nich udělaly vydavatelství a rádia. Však Deep Purple Smoke ani nechtěli vydávat na singlu. A pokud jde o motosrazy, tak to taky nejde vidět takhle černobíle. Řadu jsem jich odehrál (svého času coby frontman Deep Purple revivalu) a ne vždycky šlo jen o chlast.

Každopádně, kdybyste místo těch hádek raděj dorazili zítra do Bíliny. Na Kafáči předskakujeme s Flower Cover americký partě Ruby the Hatchet >> odkaz

Nazired @ 08.08.2018 11:23:47
Taky nejsem žádnej obrovskej fanoušek DP, stejně tak ale ani třeba (zase podle mýho názoru) tebou nekriticky pomalu do hvězd vyzdvihovanejch kapel jako jsou Moody Blues, The Who (prakticky mě /až na některý jejich songy/ vůbec nebavěj a nezajímaj).. to samý třeba KC (před Belew era).. ale na druhou stranu všechny tyhle kapely plně respektuju(!). Od DP považuju osobně za jejich vrchol In Rock a Made in Japan. Machine Head nebo Fireball jsou taky výborný alba, a i když mně osobně se z každýho alba vydanýho po In Rock líbí maximálně jen pár skladeb, tak stále považuju DP za naprostou hardrockovou klasiku všech dob. Stejně jako jsou skalní fans třeba Yes, Pink Floyd, The Who, Rolling Stones, KC, AC/DC, Franka Zappy, tak jsou i skalní fans DP (pár jsem jich znal).
Stručně a jednoduše řečeno - album Machine Head je zcela právem považovaný za dobovou hard rockovou klasiku, a už jen kvůli těm pár klasickejm skladbám jako Highway Star, Smog on the Water, Lazy nebo Space Truckin' si pouhý dvě hvězdy prostě nezaslouží. Pokud osobně neposlouchám třeba vážnou hudbu (např. Mozarta nebo Beethovena) neznamená to, že budu sjíždět netový hudební fóra a všude tvorbu těhle dvou velikánů (minimálně svý doby), hodnotit jednou hvězdou - všemi bych byl (zaslouženě a zcela právem) považován za nekritickýho hlupáka.

Navíc Blackmore je/byl kytarista par excellence a třeba Gillan výbornej zpěvák..

zdenek3 @ 08.08.2018 16:20:21
Na svůj názor má právo každý. I když se nám to nelíbí.
Ale pak nechápu dosazení si nicku Lover of music.
To je jako bych si dal nick Lover of Czeck kitchen a pohaněl vepřoknedlozelo. (Vím, je to bavorské jídlo,ale bere se to jako česká klasika). Takže buď si sedí na uších nebo provokace. Nic víc bych v tom neviděl.
Ovšem Smoke O.T.W. taky fakt nemusím.

Gattolino @ 08.08.2018 22:59:44
Nejsem moudrý muzikolog, ale na tuto otázku myslím rozumně odpovím: "Proti gustu žádný dišputát!"

12.07.2017 horyna
5 stars

Asi nemá cenu tuhle desku nějak dlouze představovat, nebo po x té přepisovat cestu jejího vzniku. Přejdu tedy rovnou k samotným superskladbám a přesto, že dnes už pro mne nemá většina z nich cenu zlata a neobsadí pole position tak jako kdysi, jejich sílu, generační šmrnc a vliv skrze desetiletí, zpochybnit nehodlám.

Smoke... je z důvodu rádiové fluktuace a oblíbené pozice na listu starých disko/rockoték tak zkažená, že si ji už několik let vůbec nepouštím. Bez Highway a Space si dobrý koncert legendy také nelze představit a Lazy mě k srdci nepřirostla nikdy.

Zbytek alba je mi tím nejlepším, co od D. P. znám. Maybe I'm A Leo, Pictures Of Home, Never Before a When A Blind Man Cries, jsou těmi nejžhavějšími favoritkami na dvoře králů hard rocku.

Další mocensky schopné a velké rody Evropy, jako Hohenzollernové, nebo Bourboni, tedy mám na mysli Led Zeppelin, Queen či UFO, musí do ohně přikládat řádně velká polena, aby dokázala udržet tempo a žár sálající z Blackmorovi party.

Stáří Deep Purple jsou sázka na jistotu. Pestrost a entuziasmus obsažený v jejich muzice je stále přitažlivý, dokonce i pro nové generace.
reagovat

POsibr @ 12.07.2017 21:12:02
O mesiac to budú tri roky, čo som svoju púť na Progboarde začal recenziou práve na tento album. Vtedy som sa čosi unáhlil a dal albumu 4*, dnes by to bezvýhradne bol plný počet. Holt, priznám si to, mladosť pochabosť. Už som sa z toho však poučil a dnes posluchu aj recenzovaniu venujem viac času a pozornosti.

Dojmami z albumu sa zhodneme, hoci ja napríklad Lazy rád mám. Za seba ešte podotknem, že vďakabohu sa mi ešte nestalo, že by som kvôli komerčnej obohranosti preskakoval skladby a krútil nad nimi očami či ušami. A to ani v prípade Smoke on the Water, ani Stairway to Heaven, We Will Rock You a podobných "odrhovaček".

horyna: vďaka za pripomenutie skvelého albumu. Hneď ho idem pretočiť zvukovodmi!

horyna @ 12.07.2017 21:22:18
POsibr: zdravím tě, já vlastně Smoke neměl při klasickém poslechového dýchánku alba M. H. rád nikdy. Ale na "tancovačkách" dokázala bezpečně a každého rychle zvednout ze sedačky.

PaloM @ 12.07.2017 21:31:08
Machine Head ako celok je pre mňa taká klasika ako Mozartova Malá nočná hudba. A preto ma nemôže nudiť ani jedna časť, skladba.
Práve Lazy bol na koncertoch jeden z najvďačnejších kúskov pre Lordove úvodné improvizácie. Hudba dokonale vystihuje text a naopak:

Lazy just stay in bed
You're lazy just stay in bed
You don't want no money
You don't want no bread

If you're drowning you don't clutch no straw, no
If you're drowning you don't clutch no straw
You don't want to live you don't want to cry no more
Well my trying ain't done no good
I said my trying ain't done no good

You…
Lazy you just stay in bed
Lazy you just stay in bed
You don't want no money
You don't want no bread

Paráda!!

steve @ 12.07.2017 22:34:54
Dávám přednost Fireball, i před In Rock. Nemá tolik profláknutých věcí a první pecka je nejenergičtějším songem celých párplů. Dát míň jak pět by byla ale svatokrádež.

steve @ 12.07.2017 23:04:06
Recenzovat profláknutá alba není na škodu, jak jinak se mají Mlaďoši dozvědět o kvalitní muzice. V televizi, v rádiu, nebo na YT ju nenajdou.

Snake @ 13.07.2017 19:07:48
Já miluju Highway Star, tahle klasikou šmrncnutá sóla žeru. Koneckonců, výbornej duet Lorda s Blackmorem je i jak v následující, byť trochu těžkopádné Maybe I'm A Leo, tak ve výrazně svižnější Pictures Of Home. Nemluvě o hotových inštrumentálních orgiích v ambiciózní a bezmála osm minut dlouhé Lazy. Ani tolikrát propíraná Smoke On The Water se mi nezprotivila. To ani náhodou. Naopak, když ji slyším v práci v rádiu, vytočím volume pořádně doprava. K nelíčené radosti mých kolegů :)

Za takové trochu nenápadné (ale nikoliv vyloženě ošklivé) Popelky považuji jen čtvrtou Never Before a především poslední Space Truckin'. Ta už mě tou svojí kolovrátkovitostí malinko unavuje...

V porovnání s "In Rock", nebo "Fireball" mi připadá Machine Head o něco uhlazenější, pánové už tak nedivočej, ale určitě ne horší. Album jsem ještě nehodnotil, tož za čtyři.

bullb @ 14.07.2017 09:24:05
Len zopakujem, veľké očakávania poslucháčov a výkon, ktorý ovplyvnili technické podmienky. Zvuková kvalita Fireball je nedosiahnuteľná.
Pamätám sa na chlapíka, ktorý sa prechádzal po našom "korze" s roku meravou rukou a v nej LP Machine Head :-)
Nádherné somárske roky ...

Snake @ 14.07.2017 18:09:26
bullb - je fakt, že zvuk mohl by být o něco šťavňatější. Na druhou stranu pořád lepší, než "In Rock"...

lover-of-music @ 14.07.2017 20:30:21
Deep Purple - Skupina, která má písně, co mě dokonale nudí. Jediné, co mě jakžtakž zaujalo je Highway Star, toť vše.
A Smoke On The Water doslova NESNÁŠÍM !

Jarda P @ 14.07.2017 21:36:05
LOM, jednoduché je to co mě nudí neposlouchat. Není nutno o tom pořád dokola blábolit.

dan @ 14.07.2017 21:48:48
Lovře - nebo Antony, nech toho!

PaloM @ 14.07.2017 21:53:42
No, lekári neodporúčajú mladistvým počúvať muziku, ktorú neznášajú alebo ich stresuje. Totiž je vedecky dokázané, že to spôsobuje zvýšený výskyt akné.

tykeww @ 18.07.2017 01:04:05
Highway Star pro mě představuje (samozřejmě mimo jiné) tu nejzajímavější kytarovou práci, co jsem slyšel od Ritchieho Blackmorea. To je pro mě jedna ze sólovacích met, které jsem se dlouho snažil dosáhnout. Pak už neměl Blackmore v DP žádný tak hvězdný a dechberoucí moment - a v Rainbow už to pro mě byla většinou jen kytarová onanie.

Jarda P @ 18.07.2017 07:29:28
Kytarová onanie je u mě třeba takový Malmsteen, Blackmore ani náhodou včetně Rainbow.

EasyRocker @ 18.07.2017 08:01:39
Je nějaký speciální důvod nepsat o tom, co se nám nelíbí, když donekonečna velebíme to, co se nám líbí? :-) Kromě toho, že se asi někdo jiný těžko vyrovnává s tím, že se jeho superstars někomu nezamlouvají? :-

Antony @ 18.07.2017 14:02:07
EasyRocker:
Ano, uvedl jsi ten trefně ten hlavní důvod.

horyna @ 18.07.2017 14:39:19
Souhlasím s Jardou, Blackmore a onanista? Ani náhodou. Možná maličko :-)
Malmsteen - (přesto, že si některých jeho nahrávek vážím) obr narcis a nezáživný preludák.

tykeww @ 18.07.2017 14:50:42
Tak Yngwie už je bezpochyby o dost silnější onanistické kafe :D ale u Ritchieho to podle mě začalo. Rainbow nemám naposlouchané tolik, ale právě Ritchieho hra mě dost odradila. Pro mě jsou jeho sóla vesměs zbytečné množství not bez zajímavějšího nápadu. Třeba se mi vůbec nelíbí ani jeho sólo v Child in Time, skoro bych až řekl, že jinak magické skladbě dost uškodil. Tam si to dokážu představit vystavěné mnohem lépe.

Petr87 @ 18.07.2017 18:20:53
Ritchie je možná tak trochu onanista, ale jeho hudba má - na rozdíl od jiných sjížděčů hmatníků a jiných - dost nápadů, a je v jeho hře zkrátka něco, co mne jako posluchače upoutá...
Taky nemám rád ty typy konzervatoristů, kteří ti dovedou i po osmi pivech vystřihnout atomově přesné půlhodinové sólo - ale k čemu to je, když je to zoufale nenápadité a až strojově chladné, prostě jen hromady a hromady zbytečných not, něco, co ve mě nevyvolává vůbec žádné emoce...
Já dovedu ocenit i né zrovna přesvědčivé instrumentální výkony, ale musí v tom být nějaký náboj, nápad, zkrátka emoce!

vmagistr @ 18.07.2017 20:31:50
Jednou z velkých Ritchieho tužeb už od raných uměleckých let bylo hrát "pekelně rychle". No a to dá rozum, že (a naživo obzvlášť) pak na vymýšlení prokomponovaných sól s vycizelovanou gradací prostě nebyl prostor a daleko jednodušší bylo řídit se při sólování citem (případně prohánět stupnice) a stavět ten výstup v podstatě pokaždé celý od začátku. Tím je Blackmore taky známý, že hodně improvizuje a žádné sólo nezahraje dvakrát stejně.

I tak po sobě ale nechal pěkných pár sól, podle nichž i "kolemjdoucí" rockový fanoušek spolehlivě pozná, jaká skladba to zrovna hraje, třeba Smoke on the Water, Highway Star, Burn, Child in Time, Soldier of Fortune - a to je podle mě jedna z nejvyšších met, jakých může sólový kytarista dosíci.

EasyRocker @ 18.07.2017 22:00:24
Blackmorea respektuju pro jeho zápal a energii, ale k mým nej- oblíbencům taky nikdy nepatřil, co se kytaristů týče. Víc mě chytali živly jako Page, Hendrix, Beck, Clapton, Taylor nebo Johnny Winter, ale pro mě za mě i Billy Gibbons. Tam mám husí kůži od prvních sekund, to u DP nemám.

yngwie3 @ 19.07.2017 06:03:29
Pre tých, ktorý sa tak radi navážate do Ritchieho a Yngwieho ... a už ste to niekedy skúsili, zaonanovať si tak, ako to vedia oni ? ...

Jarda P @ 19.07.2017 07:36:17
Připomíná mi to definici hudebního kritika, což je člověk, který píše jak by to zahrál kdyby to uměl.

Antony @ 19.07.2017 07:42:46
Zcela irelevantní.

yngwie3 @ 19.07.2017 07:49:24
Citujem " Třeba se mi vůbec nelíbí ani jeho sólo v Child in Time, skoro bych až řekl, že jinak magické skladbě dost uškodil. Tam si to dokážu představit vystavěné mnohem lépe. " ...

Je tu ešte niekto okrem autora citátu, kto s tým súhlasí ? ...

Antony @ 19.07.2017 08:20:33
Blackmore je dle mého posluchačského názoru výjimečný kytarista, který jako jeden z mála dokázal ve své hře přesně dávkovat vytříbenou techniku i emoce, celou svoji hard rockovou kariéru. Nikdy nebylo jedno na úkor druhého, v tom je jedinečný. Jeho kytara vždy ve skladbách perfektně seděla, tvořila tvůrčí součást celku, souzněla a spolupracovala s ostatními sólovými nástroji, a to vše ku prospěchu každé kompozice. Lepší kytarové party si v jeho skladbách neumím představit. S kritikou nesouhlasím ani náznakem.
Současně, ať si kritizuje každý, co chce, je to právo jeho posluchačského názoru. A je irelevantní požadovat, aby uměl hrát jako Blackmore, když už kritizuje.

Petr87 @ 19.07.2017 10:24:26
Ritchie je famózní a nápaditý kytarista a jeho sólo v "Child In Time" je legendární...

A ještě taková vsuvka - muzikanty typu Malmsteena obdivuji jako hudebníky, ale neposlouchám je, protože mě to jejich divoké prstolamačství a nekonečné preludování nudí.
Kdysi jsem se mu i snažil přijít na chut', i díky jednomu kamarádovi, který mi jeho koncerty stále dokola pouštěl na videích, ale jednoduše mě to nebralo...
Já jsem spíše ten ten typ posluchače, kterému dá třeba takový Gilmour daleko více v pěti notách, než Yngwie v padesáti. Tolik asi za mne...

18.09.2014 POsibr
4 stars

Vo väčšine prípadov má každá skupina album, ktorý môžeme označiť za ich créme-de-la-créme, čerešničku na torte. Pre mňa je to pri Deep Purple práve Machine Head. Tvrdý rockový zvuk zvýraznený virtuozitou jednotlivých členov posúva túto platňu do hardrockovej (heavymetalovej) siene slávy. Nahraný v slávnom pojazdnom štúdiu The Rolling Stones, album predstavuje Deep Purple na ich umeleckom zenite.

HIGHWAY STAR - úderný gitarovo-basový vstup do skladby sprevádzaný Paiceovými bicími napovie čo od úvodnej kompozície albumu očakávať. Dynamickosť, živelnosť - charakteristické pre skladbu od začiatku až po koniec. Energický vokál Iana Gillana elegantne dopĺňa inštrumentálnu zložku. Organovým sólom sa blysne Lord, avšak to gitarové zdobí skladbu ako šperk - Blackmorove prsty "jazdia" po hmatníku presne ako titulná postava spievajúca text - Highway Star.

MAYBE I'M A LEO - charakteristický riff a bubnovanie sprevádzajú skladbou až do konca, hlavne Paice svojími údermi ukazuje talent a konzistenciu. Tempo oproti otváracej skladbe albumu je miernejšie, energia sa však nestráca. Blackmorove sóla sú viac bluesovejšie.

PICTURES OF HOME - výkladná skriňa pre gitaristu, Richie Blackmore v tretej skladbe ukáže čo so svojím Fenderom vie. Sólami popretkávaná skladba je odznakom jeho kvality. Svoj priestor má aj Jon Lord a mini-sólom na basgitare sa predvedie aj Roger Glover.

NEVER BEFORE - opäť kvalitné bubnovanie, mňa osobne však skladba ničím zvlášť nezaujala, za pozornosť možno ešte stojí Gillanova práca s hlasom.

SMOKE ON THE WATER - čo povedať, ak dáte hoc aj Eskimákovi prvýkrát do ruky gitaru, tak z nej vylúdi úvodný riff skladby. Nájsť obohranejší rockový motív dá človeku riadnu námahu. Melodická súhra Glovera s Lordom stojí za to, gitarové sólo ponúka pri opakovanom počúvaní vítané osvieženie. Gillan kvalitne odspieva pravdivý príbeh o vzniku pesničky/albumu, ktorý rockoví fanúšikovia poznajú naspamäť...

LAZY - najdlhšiu skladbu albumu otvorí Jon Lord organovým partom (podľa mňa jeho najlepším na albume - neuveriteľné striedanie nálad), postupne sa pridajú bicie a gitara. Blackmore úspešne konkuruje organistovi a krásne sa striedajú vo vedení skladby. Gillan sa spevom zapojí až v druhej polovici, zahrá aj na harmoniku, krásne podfarbenú Gloverovou basou. Opraty v závere skladby prevezme Blackmore, zvyšok však inštrumentálne nezaostáva.

SPACE TRUCKIN' - hard'n'heavy, takto by sa dala opísať posledná kompozícia na Machine Head. Dominantný gitarový riff, mohutný bubenícky výkon, rezký vokál, vyzývajúci na vesmírnu výpravu. Po otváracej skladbe asi najlepší Gillanov výkon na albume. Tak ako Highway Star, aj Space Truckin' dokonale vystihuje hard rockové ťažisko platne.
reagovat

luk63 @ 18.09.2014 20:23:56
Vítám tě na PB. Dík za recenzi. Jsem zvědav, na které desky si schováváš poslední hvězdičku, když této "třešničce na dortě" jedněch z největších velikánů (hard)rocku jsi dal "pouze" čtyři :-)

POsibr @ 19.09.2014 12:40:46
vdaka za privitanie. ak by som hodnotil machine head relativne voci ostatnym albumom DP, tak jednoznacne 5*, ale pozeram sa na vec globalne, z hladiska oblubenosti, takze plny pocet si nechavam na osobnych favoritov. :)

bullb @ 23.09.2014 19:37:48
Bez urážky. Platňa vôbec nemá hutný zvuk. Súvisí to s požičanou aparatúrou a nahrávaním v hotelovej hale. Kedysi sme nadšene počúvali Smoke alebo Highway. Dnes mi pripadajú takmer smiešne. Osobne preferujem ešte tak Lazy. Inak: Pravý tvrdý hard rock aj po takmer 45 rokoch je na In Rock. Sorry, nemôžem si pomôcť, Machine Head je jedna zo slabších platní od DP. Čo tak Fireball a vypočuť si NO NO NO...

PaloM @ 23.09.2014 20:44:37
POsibr: bez diskusie, toto je hardrocková perla. U mňa vždy bol album za 5 hviezd. Remastre majú výborný zvuk >> odkaz
Ďakujem za recenziu. Keď je hudba dobrá, nájde si v každej generácii fanúšikov.

POsibr @ 02.10.2014 07:25:56
nazory respektujem, opät raz zdoraznujem, prezentujem svoj vlastny nazor. vypocuty mam cely repertoar DP, Machine sa mi paci najviac - preto som sa rozhodol ho recenzovat - holt, sto ludi sto chuti. 4* namiesto 5* je subjektivne hodnotenie, nie kazdy to musi akceptovat, ja tiez nesuhlasim so vsetkymi prezentovanymi nazormi, no vazim si ich kazdopadne. nie som prehnane komformný clovek aby som vzdy isiel tam, kam smeruje vseobecny nazor :)

alienshore @ 02.10.2014 18:28:44
POsibr nevidím nič divné na tom, že si dal albumu štyri hviezdičky. Ja osobne po starých nahrávkach Deep Purple už nejako nesiaham, mám ich vypočuté až až vďaka tomu, že sme ich mali doma na vinyloch. Fireball je napr. pre mňa umeleckejšia doska (songy Fools, Anyone's Daughter, No One Came sú jedinečné) než Machine Head. Navyše skladba Maybe I'm A Leo je nuda a neprináša nejaké extra strhujúce motívy, Never Before som tiež len tak nejako prešiel. Je to vec vkusu ...

EasyRocker @ 04.10.2014 09:20:21
I já bych hodnotil všechny gillanovky (asi až na MH) taky čtyřmi. Víc než silový Gillanův zpěv mi vždycky seděla éra Coverdale/Hughes a pak i Come Taste the Band. Burn a CTTB jsou u mě klenoty za pět, Stormbringer tak za 4...

29.03.2012 Corsica
5 stars

Naprosto skvělý kousek, perla hard rocku. Spolu s Fireballem nejlepší věci, co může ryzí hard rock nabídnout.
Ačkoliv jsou Led Zeppelin uznávanější a oblíbenější, žádná z jejich věcí (a to mám Zeppelin opravdu rád) podle mě není lepší, než to, co DP vydali ve zlatém období (od In Rock po Made In Japan).
Prostě 5 skvělých umělců se sehrálo na jednom skvělém kousku.

Vše začíná Highway Star, kousek, který graduje celou dobu a nenechá vydehcnout ani na vteřinu. Nadupané sloky, orgasmický refrén, dvě výborná skvělá a úžasná sóla, nejlepší možný koncertní otvírák.

Maybe I'm Leo prostě pohodová rocková písnička, skvělá a hodně podceňovaná.

Pictures Of Home otvírají Paicovy bubny a na to navozující Blackmorův skvělý riff. Gillan, zvlášť při refrénu, zpívá opravdu famózně, skvělá píseň.

Never Before jde trošku do komerčna, je to prostě chytlavá lehčí melodie, která hraje v uších a nutí zpívat. Lord se blýskne skvělým sólem.

Smoke On The Water nemůžu hodnotit, protože jsem touto skladbou přehlcen. Je to ukázkový rock a skvělá písnička, ale hraje se tak často, že... že si jí sám od sebe neposlechnu

Lazy, co dodat, další skvělá melodie, další precizní rocková práce.

Space Truckin' je další úžasný hardrockový kus. Chytlavá, skvěle gradující, znovu a znovu...

A nakonec When The Blind Man Cries, neznám procítěnější baladu. Dala by se srovnávat se Soldier Of Fortune, ale Coverdale je Coverdale a Gillan je Gillan a tohle je jeho nejlepší balada vůbec
(Child In Time neberu jako baladu, ale jeho zpěv v ní je taky úžasný)

MACHINE HEAD je nejlepší hard rockové album založené na jednotlivých skladbách
reagovat

gunslinger @ 02.04.2012 19:46:17
"MACHINE HEAD je nejlepší hard rockové album založené na jednotlivých skladbách" to som síce nepochopil, ale uznávam jedno z vrcholov Hard Rocku. Smoke On The Water ééj jeden s prvých riffov ktoré som sa naučil hrať na gitare

Cossack @ 02.04.2012 20:05:22
"Machine Head" mám taky hodně rád, ovšem nic se nesmí přehánět... Těch superlativů je tu poněkud mnoho. Takových „nejlepších věci, co může ryzí hard rock nabídnout” bych vyjmenoval minimálně dvacet (pokud tedy nechápu špatně pojem „ryzí hard rock”)...

Corsico, ale ber to s nadhledem, není to nic proti Tobě, jen vyjadření nesouhlasu s Tvým názorem. ;-)

Corsica @ 02.04.2012 20:12:18
Cossack: chápu

ten na g: tím jsem chtěl vyjádřit, že ty skladby jsou všechny výborné i odděleně, každá se může poslouchat zvlášť a pořád jsou stejně silné. Což se nedá říct o albech s konceptem, kde mají písničky návaznost a spolu vytvářejí daleko hodnotnější dílo, třeba jako Rainbow Rising, ale to ty stejně nepochopíš, protože ti jde o to najít chyby v tom, co píšu

luk63 @ 02.04.2012 20:17:34
Corsica: Kým čím jsou Led Zeppelin uznávanější a oblíbenější?

Corsica @ 02.04.2012 20:19:40
nejen prodeje dokazují jejich oblíbenost. Přečti si kritiku z anglicky mluvící země (a nebude-li to Austrálie) tak v hard rocku uvidíš jasné preference Zeppelin před DP

luk63 @ 02.04.2012 20:35:36
Když vezmu např. Progarchives, tak to vychází takto (uvádím pouze alba s průměrem nad 4 z 5 max. možných hvězd):
4,35 - LZ 4
4,25 - DP In Rock
4,19 - DP Machine Head
Led Zeppelin byli populárnější především v Americe (proto ty obrovské prodeje), v Japonsku to bylo spíš naopak, v Evropě si myslím na stejno...alespoň u nás v Sokolově v 70. letech určitě :-)

26.03.2012 Petr Gratias
5 stars

Jestliže budeme mluvit o rockové klasice, tak album Machine Head britských Deep Purple bude mít ve virtuální galerii jedno z nejčestnějších míst. Odvážím si tvrdit, že klasický hardrock prezentuje v tom bytostném slova smyslu snad deset alb, která bychom mohli bez přípravy jmenovat a tenhle projekt mezi ně nepochybně patří…
Album znám už od doby, kdy spatřilo světlo světa a moje teta z Anglie mi ho poslala téměř jako horkou novinku a tak jestliže moji kamarádi naladění na hardrockovou vlnu objevovali jednotlivé skladby na rockových diskotékách té doby, já měl to štěstí, že se s jednotlivými písněmi už „znal“ o něco dřív a dokonale jsem si je vychutnal.
Od první skladby máme co dělat s dynamicky výbušnými bicími nástroji, kreativní baskytarou, mistrovsky ovládanými hammondkami, suverénní hrou kytarového virtuosa a jednoho z nejlepších zpěváků daného žánru v Británii a možná i na světě….
A tak si znovu dopřeji ten báječný výlet napříč albem od začátku až do konce….

HIGHWAY STAR – mocný nástup kapely. Posluchač má dojem, že se ocitl ve strojovně nějaké turbíny… Tak nějak bych charakterizoval fantastickou souhru dusající bicí baterie, dunivé baskytary, řeřavé tóny varhan a modulované efekty elektrické kytary. Stržen tou úžasnou dynamikou a neuvěřitelným zápalem zůstávám i po letech v úžasu, co zde vniklo. A už je to hlas zpívajícího frontmana, který s neuvěřitelnou lehkostí a melodičnosti v expresivním pojetí zpívá výtečně vymyšlenou melodickou linku. V první mezihře ovšem perlí hammondky Jona Lorda, ve kterých nelze neslyšet klasickou hudební průpravu orientovanou na J. S. Bacha, zatímco v druhé mezihře nás fascinuje kytarista Ritchie Blackmore výtečně vypilovanými tóny své sólující kytary. Neztrácí napětí, dynamiku a svižnost s ohýbanými tóny, které se elasticky odrážejí od kytary a plují prostorem. Závěrečné finále je divokou bubenickou katarzí s řeřavým vibrátem hammondek. Vyjádřit dravost dálniční hvězdy za rušného provozu se zde zadařilo ve velkém formátu…..

MAYBE I´M A LEO – jasně čitelný riff, provází skladbu napříč její melodickou linkou. Vynikající unisono baskytary a kytary dominují společně s Gillanovým vokálem. Blackmore opět doluje ze svého fendera neuvěřitelně ohebné a zpěvné tóny a přestože je skladba po kompoziční stránce jednodušší, přesto zde byl její potenciál byužit do posledního možnosti. Píseň má mírně valivý charakter a jako had se plazí harmonickým terénem za přítomnosti bubenických breaku Iana Paice a střídavých vstupů Blackmoreovy kytary a Lordových varhan. Strhující svou přímočarostí a perfektně vymyšleným riffem….

PICTURES OF HOME – více dravosti ovšem přichází s další skladbou, kterou rozevírají úderné bicí a pak už se odvíjí celé hudební téma. Gillan před mikrofonem opět používá svůj majestátní vokální projev střídán Blackmoreovou kytarou. Jasná melodická linka s mírným zkreslením je doprovázena přiznávkami hammondek, které vedle harmonické struktury částečně podporují i rytmické základy skladby. Kytara vyšívá výtečná tónová přediva a melodickéo proměny slouží jako protiváha zkresleným varhanům, které mají ostrý syrový zvuk, který občas neváhá Lord obrátit do staccato. Teď ovšem dostane příležitost i Roger Glover na baskytaru, aby se blýskl zajímavě vystavěným basovým spojovacím můstkem. Udržování ohně v patřičných dimezích je svěřeno celé kapela, aby jako topiči přikkládali do kotle, pod kterým nesmí uhasnout oheň, který by výrazně snížil energetické napětí. Hraje se prostě na plný plyn a nemá to sebemenší chybu….

NEVER BEFORE – ten úvod si budou pamětníci pamatovat ze sedmdesátých let, kdy jí bylo zahajováno Hudební studio M. Kapela se jím mírně posouvá do funku (!) Do funku, který bude po několika letech pro Blackmora důvodem, aby opustil Deep Purple, když Glenn Hughes a David Coverdale přepsali mapy…. Ale to je ještě daleko před námi. Pak už se nám zde odvíjí další hardrockový příklad učebnicového modelu dravého a přesto melodického reprezentanta svého žánru. Další výrazný riff nad kterým krouží varhanní téma. Lyrický část s mohutným nástupem varhan a vokálů, je ovšem po chvíloi střídána dravostí klasického rockového motivu, který je výtečně propracován a sehrán do dokonalosti a tak se můžeme radovat s dobře dusající rytmiky a klávesového extempore v závěru skladby….

SMOKE ON THE WATER – co vlastně psát o této skladbě? Že je to stavební kámen rocku? Že je to hardrockový hymnus, jehož riff zkoušel kdejaký kytarista i v té nejzapadlejší vísce na Šumavě na elektrickou kytaru, ale i na španělku? Po kompoziční stránce zde nedochází k žádným nečekaným zvratům a skladba sází na svoji přirozenost. Gillan výtečně frázuje, aby dodal patřičný energetický potenciál při vyzpívávání refrénu, který je tím ústředním velením skladby. Blackmore v mezihře kombinuje playback kytarového riffu a výtečně vymyšlené kytarové sólo , které si pohrává s detaily a a ohýbá tóny v podmanivém duchu. Že skladba vznikla pod inspiračním dojmem hrůzného požáru ve švýcarském Montreux v r. 1971 je dnes už obecně známá informace a znamenalo to ránu pod pás impresáriovi Claudu Nobsovi. Docela revolučně v závěru skladby byly náhrany bicí nástroje přes Leslie efekt, což v té době nebylo nijak běžné. Slabikářový příklad hardrockového pojetí hudebního tématu, který vzrušuje posluchače už čtyřicet let…..

LAZY– varhanní introdukce Jona Lorda začíná jako chrámové oratorium, ale přináší s sebou zastřené portamento syrově žahavých rejstříků hammondek, které nám kouzlí ve stereu v domácích bednách a přelévají se zleva doprava a chystají nástup další skladby. Má experimentující charakter. Nic tady nejde napoprvé a hned, ale chvíli se připravuje. Rytmika už ovšem staví základy pro Blackmoreovo exhibování, které se pinkponkovým efektem podává s Lordovými hammondkami. Deep Purple zde latentně přiznávají, mže i oni se koncem šedesátých let „načichali“ nejenom psychedelie, ale i blues a atmosféra emocionálního pojetí a pohrávání si s motivy tomu nasvědčuje. Instrumentálně vypilovaná skladba, kde se Deep Purple předvádějí jako suverénní instrumentalisté s výtečně seřizenými unisony i harmonickým strukturami. Takéí Gillan, když dostane příležitost postavit se před mikrofon, bluesově zafrézuje a navíc přidává i foukací harmoniku. Gillan popustí uzdu svým vokálním exhibicím a kapela pořádně šlápne na plyn, radost poslouchat každičký tón hučení basů s neomylnou baterií bicích a závěr už je pojednán ryze v bluesovém duchu. Extrémně famózní kousek!

SPACE TRUCKIN´– důrazný hardrockový riff zde přináší unisono varhan a kytary. Rytmika hrne svůj náklad před sebou a už tu máme výjezdové téma, kdy další z výtečně vypilovaných riffů nám naservíruje další vynikající skladbu, která jako horská bystřina strhavá všechno co jí stojí v cestě a Gillan se opírá do svých hlasivek. V mezihře řádí Paice na bicí společně s congy Iana Gillana a baskytarovou ozvěnou Glovera. Dynamicky vyhrocené hudební téma je v další erupci přiváděno do hudební extáze. Velmi výrazný rytmický základ nás přivádí do finále, v němž dochází k uzavření celého divokého běsnění v klasických modelech melodického hardrockového pylonu. Ano, tohle jsou klasičtí Deep Purple, kteří bořili pódia a omračovali nekonečné davy při festivalech (a nás v dané době vynechávali…… „děkujeme vám“, soudruzi, za tu „důslednost“, že jste je k nám nepustili, damned!!!!), na Vesjolyje ribjata jsme nebyli zvědaví……

Deep Purple se dostali z pohledu historického ohlédnutí pravděpodobně na svůj umělecký vrchol, což deklarovalo i památné dvojalbum Made In Japan, které považuji nejen v diskografii kapely za vynikající projekt, ale i obecně za jeden z nejlepších koncertních záznamů své doby.
Album není možné jinak dekorovat než pěti hvězdičkami a společně s albem In Rock by mělo být součástí učebnic hudební výchovy, bude-li se mapovat historie hardrockové hudby sedmdesátých let. Čtyřicet let mnohdy otupí a zdevalvuje na řadě uznávaných projektů jejich sílu a význam, tady mám pocit, že album zní stejně dravě, svěže, odhodlaně s velkým uměleckým přesahem jako v době svého vydání. Par excellence!!!
reagovat

martin69 @ 26.03.2012 18:09:21
Naprosto souhlasím! K tomu není potřeba nic dalšího dodat!!!

gunslinger @ 26.03.2012 19:40:26
ano vynikajúci album In Rock,Fireball,Machine Head to sú pre mňa úplné vrcholy Hardrocku

Jarda P @ 27.03.2012 07:43:29
Bylo to tuším v prvním roce ny gymplu, kdy kamárád čekal zásilku s novými deskami, mezi nimiž měl být i Machine Head. Toho dne jsme ještě s dvěma spolužáky nešli do školy a čekali dychtivě s kotoučáky a krabičkou, do které se dalo připojit pro nahrávání více strojů (cena vinylu 300 Kčs byla pro nás nedostupná). Čekání ale stálo za to.Tato deska je jednou z pilířů v historii rocku.

Petr Gratias @ 27.03.2012 20:28:34
Víte, co je zajímavé, pánové?
Že IN ROCK, FIREBALL a MACHINE HEAD mají shodně
po sedmi skladbách......
Teď jsem si uvědomil, že jsem nad touto okolností vlastně nikdy nepřemýšlel...
Zdravím!

26.02.2009 hejkal
4 stars

Tak tu máme jeden naaozaj slávny kúsok.

Highway star. Aký výstižný názov pre extratriedu. Kto nepozná, akoby nežil. Maybe I’m a Leo je pohodová posadená vec, moc ju však v obľube nemám. To neplatí pre vražednú Pictures of home, čo je záhul jak hovädo. Jeden z vrcholov, ktorý mám naozaj rád. Never before ma nikdy moc nebrala, neviem, prečo. Skôr jedna z bežných vecí Deep Purple, nič, o čom by som sa chcel dajako rozpisovať. Smoke on the water je, či už sa s tým zmierime alebo nie, trademark skupiny. Osobne ju šialene nemilujem, ani nehaním. Mám k nej neutrálny vzťah, nepopierateľný fakt je, že gitaristov, ktorí by sa s týmto rifom nestretli, zasa tak veľa nebude. Je to jednoducho štatistika a dejepis. To Lazy, to je iná vec. Krásny úvod, na ktorý sa nalepí skupina a svižne dokazuje, že oni leniví určite nie sú. Space truckin’ je zaujímavá a svižná vec, dobré zakončenie.

Slávne dielo, slávna skupina, mám však radšej predchádzajúce albumy a aj Burn. Čiže dávam slabšie štyri hviezdy.

reagovat

pito63 @ 29.11.2010 20:00:02
Ty nemáš rád "Smoke On The Water"? Tak to je sila! A on si hovorí fanúšik hard rocku... Hejkal, nie, neber ma vážne. :-)
Osobne ma najviac zarazilo, že pri tomto do nebies vychvaľovanom a ospevovanom albume z diskografie Deep Purple nie sú takmer žiadne reakcie na tunajšie recenzie. Nebudem vyzdvihovať žiadnu skladbu, výborný album. Iba dodám, že ako celok mám radšej iné tituly.

11.09.2007 miguel7
5 stars

když přemýšlím nad nejoblíbenější deskou od deep Purple, věru nevím. In Rock? MH? Nemůžu je hodnotit zároveň, poněvadž jsou dosti odlišné, ale zároveň dosti podobné.
Nejznámější SMOKE je u mne z tohoto alba až na třetím místě.
Highway Star...to je oopravdu hardrock klenot, se skvělými sóly (Ríša ovšem Lorda válcuje, jako všechny ostatní a nejen na tomto albu) a tempo od začátku do konce naspeedované!
Lazy...Naprosto uvolněná, zahraná s lehkostí a v dechberoucímu rytmu. Zas Ríša! Ríša! Ríša!
Smoke...co mám napsat k tomu hergot?! Jo je dobrá, však všichni znáte
Picture of Home+Space Truckin...no ty taky jedou. To jsou páni rockeři toto! Melodie! Rify! Nemaje chyby!
When a blind man cries...to je vskutku jedna z nejpovedenějších balad, jakou Párplové nahráli a osobně ji mám radši nežli Šípkovou Růženku. Vskutku perfektní.

Tohle album nemá slabé místo. Obsahuje skladby, které mě dokáží vždy dostat a jeho pestrost popohání album o krůček dopředu před In Rock, které ale zas vždy dokáže vyrovnat krok svojí syrovostí.
Energická jízda s pořádným umem na všechny nástroje (včetně hlasivek) + Genialita všech zúčastněných
reagovat

11.06.2007 b.wolf
4 stars

Ke každému albu Deep Purple se dá něco napsat, ovšem co uvést k nesmrtelné klasice? Kytarový riff ze Smoke on the water hrál každý, kdo měl někdy v ruce kytaru ... tím je vlastně řečeno vše podstatné. K tomuhle albu mě pojí vzpomínka na znělku z tohoto alba, která začínala nějaký pořad tehdejší Čs. televize - téměř odvážný počin...
reagovat

11.06.2007 Ivo
4 stars

Poprvé jsem slyšel na vynilu, tedy LP, mě se líbilo
moc. Pro neznalé Franka Zappy uvádím, že skladba Smoke on the Water vznikla z neštěstí ve švýcarském městě Montreux v kasinu 4.prosince 1971, v publiku byli toho večera členové Deep Purple, kteří chtěli novou desku nahrát právě v této starobylé dřevěné budově ale už k tomu nedošlo. Protože nebyly tehdy hlídány vchody tak jako dnes, nějaký opravdu hodně hloupý fanoušek vystřelil signální světlici do dřevěného stropu, během několika vteřin začíná starobylá budova hořet, Frank Zappa tehdy zachránil svým klidem situaci, poradil lidem aby šli k východu, nikdo naštěsí nebyl vážně zraněn ani neuhořel. Plameny šlehaly do výše třiceti metrů nad Ženevským jezerem. Frank Zappa a Mothers přišli o veškerou aparaturu a Rogera Glovera napadl motiv Smoke on the Water, Ian Gillan později napsal text o tomto požáru. No a Frank to v roce 1991 zhodnotil slovy: Bída, že musí dojít k požáru, aby vznikla píseń. Tolik pro poamětníky i nepamětníky.
reagovat

Hot Rat @ 12.07.2007 00:00:00
Děkujeme za objasňující výklad, ale toto si lze přečíst opravdu v každé trochu slušné biografii o FZ navíc tuším i s přesnější formulací.
Upřímně řečeno, že FZ v roce 1991 už měl jiné starosti než s nějakým smoke on the water - zhoršovalo se mu zdraví - takže chápu i tím podpořenou peprnější poznámku na adresu vzniku jedné písně, nicméně přes jeho muzikantské nadání byla jeho namyšlenost a pohrdavost lidmi značná a dost patrná, proto mě tohle vždy na skalních fans FZ trochu baví i děsí zároveň - ta deklarovaná nebeskost a his majesty FZ, skutečnost však byla méně příznivá. V jádru se jednalo o cynika i značného manipulátora bažícího po všeobecném úspěchu, který se vysmíval všemu a všem kolem sebe, i když sám nebyl o mnoho lepší - ač se o to snažil předstírat...
Víte, smutné je to, že v jednom rozhovoru, kdy tzv. pálil jednu od druhé po dotazu redaktora zdali neplánuje omezit svůj zlozvyk si nebyl schopen přiznat ani to, že to je zozvyk a prohlásil že cigarety jsou pro něho něco bez čeho nemůže žít - něco jako je jídlo a tak....opravdu síla.

Ivo @ 25.01.2008 14:13:20
Ano, manipulátor možná byl ale hlavně se snažil vést mladé lidi k myšlení a to bolí, někoho až moc, s těmi cigaretami je to neřest, možná mu způsobily i tu prokletou rakovinu, jenže Frank zase tvrdě odmítal ty ostatní drogy - LSD, Marihuanu atd. a to už v v zlatých šedesátých létech, to bylo velmi moderní, svoji hudbou ukazoval lidem, že avangardní mohu být i bez drog. Samozřejmě, toužil po úspěchu a myslím, že neměl zrovna malý, když si vezmu cenu odprodeje jeho katalogu na konci života za 50 miliónů liber, takhle neúspěšný, to je příjemné, jinak ještě pro Dušana jednu poznámku, Franka si vážil třeba John Lennon, považoval ho za nebezpečného intelektuála ale zároveň, když se spolu setkali a hráli, choval se velmi skromně a plaše a to byl zakladatel Beatles, to je příklad pokory a velikosti.

Ondra @ 23.05.2008 02:42:38
No právě, protože Lennon to byl proti vypočítavému a chladnokrevně kalkulujícímu Zappovi v intelektální rovině naprosto jiný kalibr, to je myslím tak jasné, až je to snad k smíchu, ne?
A právě se nezmiňuješ o tom, zdali i FZ se choval skromně a plaše, jenže - nechoval... Na to, co z toho vyplývá, sis myslím odpověděl už předem:-))
Jinak myslím, že se snažil mladé lidi hlavně přesvědčit k tomu, aby si kupovali jeho desky, což je de facto snaha všech hudebníků obecně, nicméně v tomto případě bych řekl že to byl hlavní motiv činnosti.
Jistě, pár let mu nadšení pro opravdovou hudbu vydrželo, ale toto období bylo ukončeno z mého hlediska albem Hot Rats (což je jeho vrchol) a později následované posledním výkřikem Zoot Allures, později i v mezidobí však tvorba postupně upadá a hlavně se řídí heslem - v tomto žánru jsem již dosáhl maxima, už mě tím pádem nudí - jdu tvořit něco zcela jiného, kde nemám téma zdánlivě vyčerpané. Tento postup však vedl k úpadku tvorby i řady jiných, kdysi skvělých hudebníků.
Co z toho vylezlo koncem 70.let a v 80.letech všichni víme - synclavierové slátaniny absolutně bez invence a nápadu.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 18x
Spazier, Petr Gratias, Corsica, miguel7, oravda.cz, joel, Jardo, pajonator, Mohyla, Le Fantak, Gerry, martin69, Petr59, horyna, ripo, PaloM, , Petrmel
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 8x
b.wolf, hejkal, kaktus, POsibr, jiří schwarz, Snake, bullb
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
zdenek2512, adam
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
lover-of-music
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000