Deep Purple - Deep Purple

Deep Purple - Deep Purple - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1969

Tracklist:

01) Chasing Shadows (Lord/Paice) 5.34
02) Blind (Lord) 5.26
03) Lalena (Leitch) 5.05
04) Fault Line (Blackmore/Simper/Lord/Paice) 1.46
05) The Painter (Blackmore/Evans/Lord/Paice) 3.51
06) Why Didn't Rosemary? (Lord/Evans/Simper/Blackmore) 5.04
07) Bird Has Flown (Lord/Evans/Blackmore) 5.36
08) April (Blackmore/Lord) 12.10

Bonus tracks on the remastered edition 2000:

09) The Bird Has Flown (Lord/Evans/Blackmore) 2.54
Alternate A-side version
10) Emmaretta (Lord/Evans/Blackmore) 3.00
Previously released on B-side
11) Emmaretta (Lord/Evans/Blackmore) 3.09
Recorded live for BBC show 'Top Gear', 14/1/69
12) Lalena (Leitch) 3.33
Recorded live for BBC radio session 24/6/69
13) The Painter (Blackmore/Simper/Lord/Paice) 2.18
Recorded live for BBC radio session 24/6/69

Album recorded: January - March 1969 at De Lane Lea Studios, London
First released: US - June 1969, UK - November 1969
Tracks 1-10 Produced by Derek Lawrence for Edwards Coletta Ltd., Engineered by Barry Ainsworth
All tracks digitally remastered and restored by Peter Mew at Abbey Road Studios, London


Obsazení:

Ritchie Blackmore - guitar
Rod Evans - lead vocals
Jon Lord - organ, keyboards, backing vocals
Nick Simper - bass, backing vocals
Ian Paice - drums, percussions

 
18.01.2011 hejkal
4 stars

Deep Purple po tretie.

Chasing shadows je výborná vec, samozrejme, perkusie sú na prvom mieste. A Blind má krásnu atmosféru, mám dojem, že skupina skladateľsky podrástla, takže sa konečne zbavila prebytku cover verzií. Vlastne jediná prerábka je Lalena, ospalá krehká freska, ktorou sa rád kochám. Fault line je krátka a pozvoľná zvuková kulisa, nasleduje správne nabudená a drsná skladba The painter, hard rock nekompromisne vystrkuje rožky. Why didn’t Rosemary je vzácna tým, že Deep Purple seriózne hrajú svižnejšie blues. To sa im zasa až tak často nestávalo a nestáva. A ja uznanlivo kývam hlavou. A neprestávam v tom ani pri hardrockovej hitovke Bird has flown, tú som z albumu počul ako prvú a okamžite som si ju zamiloval. Deep Purple by aj bez Gillana a Glovera pravdepodobne skončili v tejto polohe (Simper a Evans to napokon potvrdili svojimi ďalšími aktivitami), čo ma teší, veď im to ide najlepšie. Na záver je tu niečo úplne iné, dvanásťminútová chvíľka klasiky od Jona Lorda, April. Je ju radosť počúvať.

Z bonusov spomeniem iba klasickú skladbu Emmaretta, ktorú si žiadny výber nedovolí opomenúť a patrí k tomu naj, čo prvá zostava pustila do éteru.

Tretí album Deep Purple uzatvára prvú etapu skupiny. A je to uzávera, aká má byť. Je pestrý, hardrockové smerovanie dáva o sebe znať a pôsobí súdržnejšie ako predchádzajúca platňa.
reagovat

gunslinger @ 19.01.2011 11:44:04
pekne napísané

Filozof @ 20.01.2011 10:16:54
Vnímám sice leccos jinak, ale souhlasím s tím, že je to moc pěkné album.

Snake @ 23.02.2015 18:40:10
Stručně, jasně, výstižně. Souhlasím ve všech bodech obžaloby a album Deep Purple odsuzuji k souhrnnému trestu čtyři hvězdičky nepodmíněně.

Mými nejoblíbenějšími kusy jsou Blind, Fault Line ( s vražedným sólem Jona Lorda ) a rozkvákaná Bird Has Flown. Škoda jen těch ořezaných obalů v edici "the original Deep Purple collection"...

06.12.2010 moonySK
5 stars

Najlepší a posledný album prvej zostavy Deep Purple. A to jednoznačne.

Keď som prvýkrát počul tento album na dajakom ukrajinskom 2CD (kde na druhom bol Nobody´s Perfect xD), čumel som do nema a nemohol som preriecť slova.
Mňa ako bubenníka samozrejme oslovila Chasing Shadows, kde Paice nahral na 9 (!!!) stôp tomy, rototomy, perkusie atď atď. Perfektnú pieseň dokrášlujú sóla Blackmoera a Lorda. Druhá Blind je jedna z mojich najobľúbenejších vecí na albume. Vždy keď ju počujem, jej koniec (Lordov samostatný výstup - žeby náznaky Concerta?) vo mne evokuje radosť ale aj smútok zároveň. Čosi nádherné...Lalena je samozrejme perfektná prerábka Donovanovho hitu. K nej nie je čo dodať, hovorí sama za seba. Stopy kláves a bicích pustených "backwards" (keď som si to potom púštaľ normálne v mixážnom programe, bolo to zaujímavé :D) tvoria základ Fault Line a plynule naväzuje na klasickú parplofku Painter s veľmi jednoduchým textom. Potom končí prvá časť platne, a začína Why Didn´t Rosemary. Veľmi zábavná dvanástka na tému antikoncepcie v 60.rokoch len odľahčuje nádhernú atmosféru albumu. The Bird Has Flown (na singli nerozvážne odtrhnutá v polovici) je v intre veľmi nezáživná, ale to pravé orechové prichádza s Lordovym sólom, a perfektným hardrockovým gradujúcim záverom, kde skoro vytryskne sopka, a mám pocit, že keby neprestali tam, kde vtedy skončili, boli by ručičky hlasitosti v štúdiu už dávno po smrti. A posledné, veľkolepé dielo Lorda April, zatvára album a tak sa právom stáva zlatým klincom. Prvá inštrumentálna časť (ktorá mimochodom vyšla na B strane singlu z druhej zostavy Hallelujah) vyjadruje akúsi melanchóliu zo zimy - no v tom príde druhá časť, kde husľové kvarteto akoby otvára každú rastlinku, každý kvet na Zemi na jar. A tretia, spievaná a rýchlejšia časť, už iba perfektne uzatvára celý album.

Čo povedať. Nádherná rozlúčka so šesťdesiatými rokmi a hudobníkmi menom Rod Evans a Nicky Simper.
reagovat

10.02.2009 Jaromiros
5 stars

Vždy jsem si o sobě myslel, že veškerou originální a geniální muziku mám dokonale zmapovanou, ale tady jsem dost tvrdě narazil a tupě zíral :)) nejenom na obal.(poslední část triptichu zahrada rajských potěšení od Bosche r.1504) A stejně jako u mnoha dalších alb některé songy jsem znal už dlouho z výběrovek,ale ty kmenový jako právě tady ne! Nakonec jen celý album jako takový, mi dalo asi nejvíc poznání co jsou nějací staří "Párpli" vlastně zač.
Musím říct,že tato jejich ranná muzika lahodí mým uším podstatně více než její budoucí slavnější počiny.
Něco takovýho co zní tady, je pro mě naprosto neuchopitelný, zvlášť když se ohlédnu po novodobé hudbě, prošel jsem hodně muziky, ale toto mi připadá jako četba v ultra slabikáři hudby jako takové, ano - do šedesátek jsem spíše tu a tam nahlédl ale Deep 1969 jsem nějak opomenul.
První co se mi vybaví s touto deskou je spinet,a velký obdiv toho co se s tímto instrumentem dá udělat za skvost. Dál mě napadá sound jako takový,je krásně charismatický a vznáší se v lehkém oparu nostalgie,která nahrávku jemně laská. Ta klasika je prostě vynikající.
Zvláštní - je tu slyšet snad první škrábání desky, předchůdce technik dnešních DJ (to mě hodně dostalo) a hned na to klasická šedesátková vypalovačka The Painter.Dalo by se pokračovat dál výčet superlativů je hodně dlouhý, kytary bicí, kompozice, všechno super. Zkrátka a dobře Deep kterej zbožnuju.
reagovat

pajan @ 12.02.2009 22:46:53
Moc pěkně jsi to napsal. Tohle album mám zrovna kromě dalších "Párplů" v přehrávači a pokaždé mě dostane. Nejsou tam sice tak známé fláky jako na následujících albech, ale sound je nedostižný.

19.03.2008 vmagistr
3 stars

Deep Purple Mk.I do třetice všeho dobrého. Hned první skladba Chasing Shadows nám ale dává vědět, že tentokrát to už ale bude trošku o něčem jiném než na předchozích dvou plackách. Paice se konečně pořádně opřel do bicích a Rod Evans také hlasově poněkud přitvrdil.
Písnička Blind je pro mě poněkud zvláštní svým doprovodem připomínajícím snad spinet či co, což v kombinaci s poměrně svěžím tempem dává dohromady velmi zajímavé dílko k poslechu.
Pomalu se prokousáváme k první hitovce na albu. Lalena je už na první poslech velice chytlavou písní, možná jednou z nejlepších, co Evans s touhle kapelou nazpíval.
Fault Line a Painter mě sice až na klávesové sólo ve druhé zmíněné písni nezaujaly, vše však napravil konec desky.
Why Didn´t Rosemary už má typický párplovský zvuk, dobře známý z pozdějších desek Deep Purple In Rock, Burn či Fireball. Bird Has Flown by se svým zvikem klidně mohla objevit i na albu In Rock a April...to je počin, který by vydal na samostatnou desku - zde se Lord naprosto úžasně vytáhl a ukázal, jak moc je pro Deep Purple důležitým členem.
I když tato deska je jistě v tvorbě Deep Purple důležitým počinem, nedosahuje podle mě kvalit jejího předchůdce Book Of Taliesyn. Proto dávám "jenom" tři hvězdičky.
reagovat

23.01.2008 DeaconJohn
4 stars

Třetí album patří rozhodně k nejlepším počinům původní sestavy. Rod Evans možná není typický rockový zpěvák, ale tím spíš zní tato deska neobvykle a originálně. Jen škoda, že je tak opomíjená, vždyť odtud je už jen krok k milníkům jako In Rock, Machine Head a Burn. Navíc obsahuje spoustu progresivních písní které připomínají již zmíněné Pink Floyd, např. Chasing Shadows, Painter a skvělá Why Didn´t Rosemary. Vrcholem desky, ne-li celé mark I, je závěrečná April - parádní opus, který dokazuje mistrovství hudebníků. Dynamika, atmosféra a jedinečnost, prostě parádní, nemám víc co dodat...
reagovat

06.10.2007 Johndensmore
5 stars

Vynikajúci album. Záhada je ale pre mňa zvuková kvalita. Existuje množstvo hudby z roku 1969 ktorá je v krištalovej kvalite.
Bird Has Flown je ako Pink Floydacka Atom Heart Mother. Lalena, Painter, Emmareta sú skvelé skladby. Album je veľmi dobre inštrumentálne spracovaný. Hlavne klávesy Johna Lorda sú nadčasové.
reagovat

merhaut @ 06.10.2007 15:06:27
Klávesy Jona Lorda jsou výrazně inspirované Markem Steinem z Vanilla Fudge, ten stvořil o rok dříve něco nadčasového, co jiní převzali a rozvinuli, mimo Lorda a Deep Purple třebas i Ken Hensley a Uriah Heep.

Filozof @ 08.10.2007 11:17:34
Johndensmore:
Proč je zvuková kvalita záhada? Zdá se Ti špatná? Které vydání Cd máš?

11.06.2007 Mirek Kostlivý
4 stars

Třetí stejnojmenná deska Deep Purple je jejich první deskou, jež jsem od zakladatelů čistokrevného hard rocku v životě slyšel. Z těch prvních třech desek je bezesporu nejlepší, ale že mě čekají ještě silnější kousky, tak to mě někdy na přelomu let 1970/1971 nenapadlo ani náhodou. Deska natočená začátkem roku 1969 je ještě silně poznamenaná autorským rukopisem dvou znamenitých hudebníků - zpěvákem Rodem Evansem a baskytaristou Nickem Simperem, který se asi nejsilněji projevil ve skvělé skladbě "Why didn't Rosemary?" Oba hudebníci byli vlastně už na nuceném odchodu z kapely, když v hledáčku Ritchie Blackmora byli na doporučení Johna Gustafsona a hlavně Micka Underwooda ze skupiny Quatermass bývalí spoluhráči Johna Gustafsona, a sice členové Episode Six - zpěvák Ian Gillan a baskytarista Roger Glover. Rod Evans později zakládá skupinu Captain Beyond (1972), Nick Simper kapelu Warhorse (1970) - výborné ale bohužel naprosto nedoceněné progresivní skupiny počátku 70. let.
Hned úvodní skladba desky "Chasing shadows" má nádhernou podmanivou atmosféru doprovázenou neobvyklou hrou bubeníka Paice a znějící tak, jako kdyby to odkoukal někde od domorodců z Afriky.
Lordova "Blind" je čarovná skladba doprovázena nádherně znějícím renesančním čembalem a procítěným zpěvem Roda Evanse.
Donovanova "Lalena" je jediná převzatá skladba na albu. Trochu zde vybočuje z celkového znění desky, ale určitě nikoho neurazí.
Psychedelicky znějící "Faul line", v které se prolínají monotónně znějící klávesy s baskytarou a Blackmorovým sólem, přechází bezprostředně do další skladby "The Painter", v které opět vévodí (jako na celé desce, zvláště ve skladbě "Bird Has Flown") kvákavý zvuk sólové kytary.
Více než 12 minutová skladba "April" je předzvěstí velkolepé Lordovy kompozice s královskou filmarhonií řízenou Malcolmem Arnoldem na příští desce Deep Purple. Nádherná artrocková skladba, která mi v některých částech silně připomíná další perlu perel a sice skladbu Atom Heart Mother ze stejnojmenné desky, kterou ale Pink Floyd natočili až v roce 1970!
Kdo mohl tušit, že Deep Purple ani ne za rok natočí ještě lepší desku "In Rock", která se stane základním pilířem hard rocku?
Jenom proto dávám pouze ty 4 hvězdičky ...

reagovat

Honza J. @ 20.08.2007 22:56:44
Souhlasím, třetí deska je nejlepší z toho, co úvodní sestava vydala. Už se to, podle mě, blížilo dalšímu vývoji, než první dvě alba. I se skladbou Atom Heart Mother od Pink Floyd mám stejné pocity. Pro mě je to jedno z nejoblíběnějších alb.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Johndensmore, Mildided
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 7x
Spazier, Mirek Kostlivý, hejkal, kaktus, Snake, Jarouš
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
vmagistr
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000