Deep Purple - Concerto for Group and Orchestra

Deep Purple - Concerto for Group and Orchestra - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1969

Tracklist:

01) Wring That Neck (Blackmore/Lord/Simper/Paice) 12.51
02) Child In Time (Blackmore/Gillan/Glover/Lord/Paice) 12.27
03) Concerto for Group and Orchestra:
First Movement: moderato allegro (Lord) 19.06
Second Movement: andante (Lord, lyrics by Ian Gillan) 19.01
Third Movement: vivace presto (Lord) 15.24

Track List on the CD release 1991
Recorded live: 24th September 1969 at the Albert Hall in London using the De Lane Lea Recording Studios Mobile Unit
First released: US - December 1969, UK - January 1970
Produced by Deep Purple for Edwards Coletta Productions
Engineered by Dave Siddle and Martin Birch


Obsazení:

Ritchie Blackmore - guitar
Ian Gillan - vocals
Roger Glover - bass
Jon Lord - keyboards
Ian Paice - drums
and
The Royal Philharmonic Orchestra conducted by Malcolm Arnold

 
11.01.2011 hejkal
3 stars

Concerto for group and orchestra, dielo stojace takpovediac úplne mimo predchádzajúcej i nasledujúcej tvorby Deep Purple, sa mi ťažko opisuje. Prvý kontakt som mal z videokazety, kde bolo nejaké torzo záznamu, čo mal otec nahraté nevedno odkiaľ. Originálne CD nevlastním dlho a počúvam ho ešte menej. Dôvod? Neviem, čo si o tom celom mám myslieť.

Jedno sa tomu uprieť nedá – ide o ambiciózny projekt. Jon Lord sa bezpochyby dokázal so cťou popasovať s neľahkou úlohou komponovať čosi pre veľa nástrojov a rockovú skupinu, čo by som ja nikdy nedokázal a má moje uznanie. Paradoxne, ide o prvotinu najslávnejšej hard rockovej zostavy s Gillanom na čele.

V troch častiach (movements) sa obe telesá (Kráľovský filharmonický orchester a Deep Purple) viac-menej striedajú v hraní, občas priľnú, ale nič zásadného z toho nevyplýva. To nehovorím o kvalite diela, ktoré si vypočujem vcelku bezproblémovo, ak mám na podobnú záležitosť chuť (hoci album Five bridges od Nice je podstatne lepší). Orchester si trúfam označiť za veľmi dobrý a v Deep Purple už teraz badať budúcu hard rockovú dravosť. Blackmore sa činí, Gillan slušne odspieva tých pár okamihov, kedy spievať smie a Paice si poradí so svojou sólovou miniatúrou viac ako presvedčivo. Niektoré pasáže mi prídu vyslovene bizarné, napríklad, keď zrazu začne znieť blues... Najviac sa mi páči Third movement.

Rozhodol som sa napokon udeliť tri hviezdy, dobový trend a fakt, že sa do toho vôbec pustili, majú k dobru. A celé sa to dá počúvať vcelku v pohode, vlastne sa mi to v globále páči.

Mimo hodnotenia venujem pár slov bonusom na remastrovanej verzii. K pôvodnému Concertu pripichli alternatívnu pasáž tretej časti venovanú bicím Iana Paiceho. Budiš. Zároveň však pribudla polhodina bonusového CD s tromi skladbami (a introm), ktoré tiež v osudný večer zazneli. Nie, že by to nebolo zaujímavé, Gillan, Glover v skladbách, ako Hush, či Wring that neck, plus nevybrúsená, ale zaujímavá verzia Child in time, čo viac si želať. Celé to však hučí a zvukovo trpí, ktovie, odkiaľ tie pásy vyhrabali. Na zberateľské založenie to možno stačí, ale svet by o veľa neprišiel, ak by to tu nebolo. Otázne je, koľkí zo starších fanúšikov by si tento remaster kúpili, ak by tam práve toto ziskuchtivo nepridali.
reagovat

moonySK @ 11.01.2011 21:43:03
Hejkal: Ach Hejkal. Prosím už nepíš recenzie, lebo prestanem počúvať hudbu, a všetky CD sveta odsúdim na zánik, hehe. Ale teraz normálne...remaster sa im celkom podaril, len ten spomínaný zvuk je horší. Ale to nahrávke pridáva na autenticite, nie? Ja som napríklad stále frčal na napálenom LP ripe, ktorý mal 53 minút, zabudol som ho nasekať na 3 časti a tak som ho nechal na CD, takže som ho musel počúvať ako jeden celok. O to bolo krajšie keď som si kúpil CD a zároveň DVD, mal som najkrajší pocit na svete, keď som si iba tak mohol prehodiť skladby, a ešte ma k tomu čakali 3 nádherné bonusy. Pre mňa koncert za 5.

moonySK @ 11.01.2011 21:44:40
Keby si chcel zabŕdať, prečo som k mojej recenzii dal 3 a nie spomínaných 5, po dlhých úvahách a prehratí koncertu viac krát mi došlo, že to je viac ako PURE MASTERPIECE.

hejkal @ 11.01.2011 22:04:29
Ja že zabŕdam? :)

moonySK @ 12.01.2011 08:22:59
No...keď som raz zmenil názor na BS Reunion, to bol oheň na streche, hehe.

hejkal @ 12.01.2011 08:30:15
Si si istý, že odo mňa? Nepamätám si, že by som niekedy riešil niekoho hviezdičky. Dokonca aj zmena názoru ma z miery nevyvádza. :)

Filozof @ 12.01.2011 09:05:21
Co se Vám líbí víc, tohle nebo nové provedení Concerto z roku 1999?

hejkal @ 12.01.2011 09:08:02
Neviem posúdiť, to nové som nepočul, kupovať sa mi ho nechce a nikto v okolí mojich známych ho tiež nevlastní (nerátam mp3). To je niečo, čo bez vypočutia z mojej peňaženky určite eurá nevyláka.

PaloM @ 12.01.2011 09:24:22
Už som sa v minulosti vyjadril, mne sa nepáči ani jedno, myslím si, že skladba sa im nevydarila. To novšie sme pozerali z DVD spolu s kolegom v práci. Zaujalo len množstvom hostí a osobností.

PaloM @ 12.01.2011 09:27:48
Pozeral som teraz tu na vydanie r.1999 a zatiaľ ho nikto nehodnotil. Asi to svedčí o "popularite".

moonySK @ 12.01.2011 10:39:11
Lepšie je to pôvodné. Poprvé má väčšiu energiu, po druhé tam hrá klasická zostava a po tretie - väčšinou to pôvodné býva lepšie :D

Jarda P @ 12.01.2011 14:11:42
Mi se líbí stará verze nejen z nostalgie. I když tam kytary moc není, Blackmorova sóla mají duši a jsou rozpoznatelná na první poslech. Kdežto na Morseova, ač je dobrý kytarista, mi zní tuctově a zaměnitelně.Tak trochu "malmsteenovsky" všechna stejně.

Filozof @ 12.01.2011 14:12:43
Mně se první líbí moc. Druhé provedení není špatné, je prostě jiné, ale že bych tam slyšel to, že "...konečně klasičtí hudebníci pochopili rock a hrají podle představ..." - jak psaly noviny, to tam tedy neslyším.

Líbí se mi víc první, ale uznávám, že je to hodně o zvyku. Kdybych před 20 lety slyšel to nové a dnes si zvykal na to staré, možná by to bylo opačně.

24.05.2010 moonySK
3 stars

Ako to povedal kolega predomnou, uvažujem, či práve táto LP pre mňa vážne znamená PURE MASTERPIECE. Veľa párplistov však hovorí, že to nemá s Deep Purple nič spoločné. Majú však pravdu. Veľa nemá. Je to skôr Jonov projekt a Deep Purple tam hrala iba skôr ako doprovodná kapela. Ale aj tak je to jedna z lepších platní DP, nie ako Slaves and Masters alebo House of Blue Light. "First Movemento". Na nástup kapely sme si museli počkať skoro 9 a pol minúty. Nástup excelentný. Lordove a Blackmorove sóla a orchester sa navzájom doberali vetami, až kým neprišiel sek ---- a zrazu ticho. Koniec. Trošku čudné, však? Ale "Second Movemento" to vynahradilo. Komornejšia a pokojnešia veta trošku ukludnila zápas muzikantov v Royal Albert
Hall o autoritu. No a tretia "Third Movemento", finále celej LP platne a vrchol sixtiesu u DP nemala obdoby. Púšťam si ju asi najradšej z celej LP, a skoro vždy sa neudržím a na počudovanie mojich súrodencov tlieskam :D. Takže zhodnotenie:

FIRST MOVEMENTO: ***
SECOND MOVEMENTO: ***
THIRD MOVEMENTO: *****

Takže nejaký ten priemer zaokrúhlene: ***.

Veľmi pekná live!!! platňa.
reagovat

martin69 @ 24.05.2010 19:35:13
On to je Lorduv projekt . Co tě vede k tomu se stále trefovat do Slaves ...a Houses... ? Když se ti nelíbí nevadí ,ale proč na ně pořád narážíš ?

PaloM @ 24.05.2010 19:57:52
Dovolím si v dobrom upozorniť, že "movement" je anglické slovo a pridávať k nemu "o", aby to znelo taliansky, nie je správne. K obsahu recenzie sa radšej nevyjadrujem.

moonySK @ 27.05.2010 12:25:41
martin69: Ak ti to nevadí, ja som si vyjadril názor v tejto recenzii, a nedá mi aby som sa pri takejto platni nezmienil o albumoch z rokov 1987-1990. Ďakujem za pochopenie.

PaloM: Ak teda chceš, tak áno, movement. Ďakujem že si ma opravil, ale chcel by som vedieť ohľadom tvojej poznámky "k obsahu recenzie sa radšej nevyjadrujem". Čo tým myslíš? Ak sa ti platňa nepáči, alebo moja recenzia nepáči, povedz to prosím otvorene a nie takto povrchne. Díky.

PaloM @ 27.05.2010 13:14:54
Nuž movement je movement a prdlajz záleží, či to ja chcem alebo nie :-)) Concerto od D.Purple ma nikdy neoslovilo, ako som už viackrát na Progboarde písal a preto sa nemám čo vyjadriť k recenzii na tento album - a to je všetko.

12.07.2007 Ondr@
5 stars

Parádní kus. A pure masterpiece. Brutal sound jak orchestru, tak kapely. Čistota, pevnost a energie.
Ano, kapela s orchestrem se víceméně většinou "jen" střídají, k prolnutí dochází pouze ve změnách tempa a v okrajových předělech jednotlivých skladeb. Ovšem to je právě to pravé - tato kombinace výbušného, dramatického až "panovačného" orchestru vytváří to správné "juicy" napětí a dynamiky, hra orchestru je vzápětí "setnuta" nekompromisně trestající a tvrdou hrou nastupující kapely, orchestr tak dostává "za uši" aby to za chvíli zase kapele oplatil.
Myslím, že toto album je geniální jak hudebně tak kompozičně, hra obou těles je přesná, místy až asketicky strohá, zároveň však překvapivě expresivní, např. Blackmore je v mimořádné formě. V životní formě je zde prezentován pěvecky i Gillan, kdy jeho po čertech vzácný zpěv (o to více se na to posluchač těší) je prostě překrásný, vždy mi naběhne i po letech husí kůže, když začne zpívat...
Na poslech je album poněkud náročnější, soustředěným a opakovaným "aktivním" poslechem si ho však polsuchač oblíbí.
Nachápu jen, proč z většiny je hodnocení tohoto alba tak špatné jak u kritik tak u fans, jedná se o přelomový počin, nicméně Deep Purple brzy pochopili, že by se tímto druhem hudby jen těžko uživili, tuto etapu bohužel předčasně
ukončili a nahráli následné In Rock - není špatné, ale bohužel i poněkud "tupé" navíc s příšernou kvalitou zvuku, která soupeří jedině snad s live albem Van der Graaf Generatoru Vital...
Dávám 2x za 5 v českých na stole, ať to dostane po Zdenálovsku forsáž :))
reagovat

merhaut @ 12.07.2007 00:00:00
Concerto nebylo přelomové, naopak, spíše trendové, tehdy totiž koketování rocku s tzv. vážnou hudbou a užívání orchestrů coby doprovodu bylo docela v módě.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
jiří schwarz
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
penoz, hejkal
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000