Credo - Rhetoric

Credo - Rhetoric - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2005

Tracklist:

1. Skin Trade (6:52)
2. Turn The Gun (6:54)
3. From The Cradle (7:25)
4. To The Grave (11:53)
5. The Letter (7:45)
6. The Game (11:39)
7. Too Late (6:46)
8. To Say Goodbye (4:41)
9. Seems Like Yesterday (5:40)

Total Time: 69:25


Obsazení:

Mike Varty / keyboard
Martin Meads / drums
Tim Birrell / guitar
Jim Murdoch (Mudrock) / bass
Mark Colton / vocals

 
17.09.2017 horyna
4 stars

Britská kapela Credo není v naší zeměpisné šírce příliš známým pojmem. A přitom je album Rhetoric výbornou alternativou pro ty, kteří mají v oblibě Fish-ovské Marillion, či první alba kapely Arena. Dokonce bych jej označil jako mezistupeň desek Pride a Visitor, což je myslím pozitivní ocenění. K zařazení mezi toto soukolí se perfektnně hodí i vokál Marka Coltona, který panu Wrightsonovi z oka, vlastně ucha vypadl. Příznivcům kapely Shadowland bude jistě povědomé jméno klávesáka Mikea Vartyho, který se objevil na jejich posledním albu Mad as a Hatter a hostoval u nich i dříve.

Emotivní muzika, melodicky pilná jako včelka, plná laskavosti a příjemné medové chuti, to je album Rhetoric. Znalcům tohoto díla stačí připomenout, jak dokáže kytara v rukou Tima Birrella akusticky sladce klouzat a že Markův vokál dojemně pohladí popraskané romantické duše a často zavoní svým jemně afektovaným akcentem. Stran zvuku musím dát příteli Braňovi za pravdu, skutečně jde o vyváženou, dynamicky vzpupnou nahrávku, kterou je radost poslouchat.

Třetí skladba From The Cradle voní Marillionovským Scrip-tem, o následující To The Grave se otřel kytarou Nick Barrett kouzlem Pendragon a The Letter pošilhává do území patřící Pink Floyd. Takto vynaložená slova mají posloužit pouze jako vodítko pro ty, kteří touží muziku kapely Credo blíže zařadit a specifikovat. Ta má však dostatek invence i zkušeností a nemá zapotřebí spouštět tlačítko start na kopírovacím stroji značky Prog-olta.

Svým způsobem jde o hudbu pro staromilce, kteří stále vzpomínají na svoji oblíbenou hudební epochu, jež vyhřezla na povrch velikány Genesis, jako nejpůsobivější variantu pro jedince, toužícímu po romantice, smyslnosti a velké dávce muzikálního umu.
4,5*


reagovat

Brano @ 18.09.2017 09:50:35
Ďakujem kolegovi Horynovi za recenziu na jeden z mojich najoblúbenejších neoprogových albumov.Súhlasím aj s porovnaním vokálneho prejavu speváka Marka Coltona s ex-Areňákom Paulom Wrightonom.Dobrý postreh!

horyna @ 18.09.2017 12:00:42
Braňo není zač. Credo tu málokdo zná a tak trochu je připomenout, je pro nás neo-prog-blázny povinností:-) Jde o slušný ranec skladeb nabitých pozitivní energií.

Antony @ 19.09.2017 08:01:24
CREDO poslouchám od jejich prvního alba, a domnívám se, že i mezi ostatními progboarďáky jde o známý pojem.
Debut byl tehdy rychle ve výprodejích vydavatelství Giant Electric Pea, stál kolem 160 Kč. Což v době, kdy ostatní neoprogové tituly byly za 500,- mi připadalo neuvěřitelně levné, až jsem se bál, jestli nejde o hudební průšvih. Kupoval jsem tehdy samozřejmě naslepo, jen podle osvědčeného vydavatele. Naštěstí muzika je OK.

merhaut @ 19.09.2017 08:30:16
Pozor, flac je bezeztrátový kompresní kodek, optimalizovaný pro kompresi audio dat, nikoliv zvukový formát.

Do flacu můžeme bezeztrátově zkomprimovat telefonní kvalitu i hi-res. Ta bezeztrátovost značí, že co bylo na začátku před kompresí to je i po ní, po "rozbalení".

Opakuju, flac není zvukový formát a o zvukových parametrech nic neříká. Co se mu strčí, to stlačí a zase vytlačí, ať je to cokoliv:-)

PaloM @ 19.09.2017 09:27:16
Merhaut: po čisto technickej stránke s flac máš pravdu. Ovšem kto sa v tom len trošku vyzná, nebude komprimovať do flac z formátu "loss" ako mp3 a podobne.
Žiaľ, na internete sa to ale deje. Takže keď si stiahneme niečo vo flac, nemáme 100% záruku, že je to komprimované z wav. Proste, zákerní špinavci sa nájdu aj v tomto.
Sú programy na overenie pravosti lossless, už som to dlho nepoužil, tuším v minulosti Audiochecker?
Venujem sa počúvaniu a nezabíjam čas testovaním. Mám pocit, že u drvivej väčšiny hudby vo flac v sietiach p2p sú uvedené technické parametre konverzie (EAC), ba je to cťou "uploaderov", aby poskytli pravé lossless dáta.
Neidem do podrobností, nie som v tom odborne zdatný.

Antony @ 19.09.2017 12:08:35
Souhlasím Jardo, je to tak, jak píšeš. Napsal jsem to jen obecně a ne zcela přesně. Formátem nebyl míněn audio formát, ale souborový formát (neboli typ souboru daný příponou). Šlo mi hlavně o to, že zvukově *.flac = *.wav pokud jsou vytvořeny ze stejného zdroje, např z CDDA formátu v rozlišení 16/44.1 (red book).
Pravda je, že do souboru flac lze komprimovat i ztrátové kodeky, což je tedy principiálně zcela špatně, ale jde to. Ty jsem však na mysli neměl. Naopak, že se dají do flac uložit zvukové soubory s vysokým rozlišením, je moc dobře, a často tento způsob používám.

Brano @ 20.09.2017 11:26:16
Len technickú poznámku.Mám takú subjektívnu skúsenosť,že keď som si flac rozbalil a napálil na CD-R a potom počúval na stereo zostave,tak v porovnaní s originál CD mi tam chýbal priestor(priestorové rozloženie nástrojov vo zvukovom spektre).To znamená,že to zvukové spektrum bolo určitým spôsobom ochudobnené oproti originál CD.Stalo sa mi to viackrát,takže ja osobne neverím,že flac=originál CD.Ale to je len môj dojem,nie som nejako technicky zdatný v tejto oblasti.

merhaut @ 20.09.2017 12:52:56
Flac se zvukem nic nedělá, už jen proto, že s ním nemá nic společnýho. Jaký jedničky a nuly jsou před kompresí, takový jsou i po dekompresi. Stejně funguje i zip, taky nemění text, obrázky, tabulky...

Takzvaná prostorovost zvuku je navíc ošemetná disciplína. Stačí prohodit polaritu u jedné reprobedny a prostoru je hromada:-)

Brano @ 20.09.2017 13:13:44
Polaritu u reprobední by som nemenil ani zo srandy,pretože hrozí skrat a následne takýto zvuk postráda nízke kmitočty(basy).A škoda zničiť výhybky a meniče v reprobedniach za 650 euro :-(.Tak to by ma ešte dlho mrzelo!Pri zapájaní reprobední,som dával vždy veľký pozor,aby som polaritu nepoplietol.

merhaut @ 20.09.2017 13:19:02
Při přehození polarity u reprobedny nic, ale opravdu nic nehrozí:-))))

PaloM @ 20.09.2017 13:30:12
Braňo, skôr je chyba v tom, čo som písal, asi šlo o flac z mizernej mp3. To sa nedá zovšeobecniť, je v tom kopu aj subjektívneho. Popros manželku, nech strieda v CD prehrávači original a CD-R, aby si nevedel, čo práve hrá. Píš si dojmy, potom vyhodnoť.
Môžem za seba tvrdiť, že originály nekupujem kôli lepšiemu zvuku, pokojne by mi stačili na počúvanie CD R a mp3. Kupujem ako fanúšik do zbierky.

Brano @ 20.09.2017 13:32:27
No,to by som si nebol celkom istý...ale OK.Mám však moje talianske trojpásmovky Chario Silhouette 300 príliš rád na to aby som s nimi experimentoval.Slúžia mi už 12 rokov a zvuk je fakt cukríkový.Je to pre mňa konečné riešenie a dúfam,že tie reprobedne už dožijú so mnou.Že to dorazíme spolu tú spoločnú koexistenciu :-).

Brano @ 20.09.2017 13:38:32
PaloM,je to možné,že ten flac bol vlastne z nepodarenej mp3-ky.Ja som ešte stará škola,verím len fyzickým hudobným nosičom,ktoré môžem uchopiť do ruky :-),tým virtuálnym z Ruska a cez telefónny kábel moc nie.A tiež som samozrejme zberateľ.

Brano @ 20.09.2017 13:42:28
CHARIO Silhouette 300.No nie sú na zožranie? >> odkaz

Brano @ 20.09.2017 13:47:17
...a tie Chariá kŕmim takouto starou tetou:>> odkaz

merhaut @ 20.09.2017 14:00:43
Dobrá sestava.

Brano @ 20.09.2017 15:58:49
merhaut,dík :-)

04.06.2013 Brano
5 stars

Credo - Rhetoric je klasický britský neoprog v štýle, ako ho poznáme od Marillion, IQ, alebo Pendragon. Nejedná sa teda o žiadnu progresívnu avantgardu, ani o niečo, z čoho by poslucháčovi padla sánka. Ale predsa... má táto hudba niečo do seba! Nie je to iba kostrbaté napodobňovanie fishovského Marillionu, ale z tejto hudby cítiť veľký osobnostný vklad každého zainteresovaného, silné úprimné emócie a v neposlednom rade nádherné melódie. A to je dôvod, prečo si toto CD veľmi často vkladám do prehrávača.

Rhetoric je koncepčný album, niečo ako Misplaced Childhood nového milénia. Pojednáva o citoch, láske, sklamaní.. to všetko na pozadí prvej svetovej vojny. Mraziť začína naplno už počas prvej dvojdielnej epickej dvadsaťminútovky From The Cradle/To The Grave (Z kolísky až do hrobu). Mark Colton je ideálny spevák na tento žáner a neštylizuje sa nasilu do polohy nového Fisha. To mu dáva veľkú manévrovaciu voľnosť. The Letter je emocionálne najsilnejší kúsok z tohto albumu, aj keď po textovej stránke pôsobí dosť naivne. Ale keďže som "pravdoláskový pašák", tak tá naivita mi vlastne vyhovuje. Veď zoberme si napr. taký song The Happy Man od ELP. Veď to je naivita ako Brno! A predsa má úspech a oslovuje aj po vyše štyridsiatych rokoch! Človek jednoducho musí mať nejaké ideály, aj keď sú z časti, alebo aj úplne naivné. Romantické ideály sa veľmi neznášajú s racionalitou. A prílišná racionalita, to je zas chladný život bez emócií. Nasleduje parádna jedenásťminútovka The Game a potom ďaľšia nádherná dvojdielna epická suita Too Late/To Say Goodbye s pôsobivým melancholickým záverom. Seems Like Yesterday je už iba záverečná čerešnička na torte.

Credo - Rhetoric treba mať v zbierke jednoznačne ako originál CD. Žiadna mp3-ka ani flac sa totižto zvuku tohto originál CD nevyrovnajú. Až keď mi v zbierke zakotvilo toto CD, až potom som naplno vychutnal krásu tejto hudby! Odporúčam pre priaznivcov neoprogu a skupín ako sú Arena, Marillion, Pendragon, Shadowland, Pallas... Ja hodnotím za päť, inak sa ani nedá!
reagovat

Mayak @ 04.06.2013 16:10:48
Videl som ich na trojkoncerte FINAL CONFLICT & CREDO & PENDRAGON, v októbri 2008, v Katoviciach, kde sa natáčali aj DVD jednotlivých kapiel ... a boli na živo veľmi príjemným prekvapením. Telnatý Mark Colton si úprimne získal ľudi v Teatrze Wyspianskiego a mám pocit, že ľudia reagovali spontánnejšie, ako pri Pendragon, keďže tí sú v Polsku každoročne a viac, ako doma. Veľmi sympatická kapelka, aj keď akože nie je ... zatiaľ ... radená do pomyselnej "extraligy" britského neoprogu.
Vlastne DVD This Is What We Do (2009) je to, čo som videl na vlastné oči, takže ich je možné vidieť aspoň touto formou.
..a sympatická recka ...

Brano @ 04.06.2013 20:11:46
Ďakujem.

Antony @ 19.09.2017 08:05:11
Technická - flac a CD ve zvukovém výsledku jedno jsou. Od toho je formát flac lossless (bezeztrátový), aby po dekódování tvořil s CD wav identickou kopii 1:1.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
Brano
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
horyna, kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Credo


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000