Black Sabbath - Technical Ecstasy

Black Sabbath - Technical Ecstasy - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1976

Tracklist:

Back Street Kids (3:46)
You Won't Change Me (6:34)
It's Alright (3:58)
Gypsy (5:10)
All Moving Parts (Stand Still) 4:59
Rock 'N' Roll Doctor (3:25)
She's Gone (4:51)
Dirty Women (7:15)

All songs written and arranged by Black Sabbath

Released September 25, 1976 (US)
Released October 8, 1976 (UK)
Re-Released February 7, 1996
Re-Released April 27, 2004 (Black Box - Disc 7)


Obsazení:

Tony Iommi - Lead Guitar
Geezer Butler - Bass
Ozzy Osbourne - Vocals
Bill Ward - Drums
Gerald Woodruffe - Keyboards
Produced by Black Sabbath
Engineered by Robin Black, assisted by Spock Wall
Mixed at Criteria Studios by Tony Iommi & Robin BlackMastered at Warner Bros Studios, California by Tony Iommi & Bob Hata
Strings on She's Gone arranged and conducted by Mike Lewis
Recorded at Criteria Studios, Miamia Florida
Recorded at Sounds Interchange, Toronto Canada

 
16.05.2017 EasyRocker
4 stars

Podobně jako Deep Purple, Aerosmith, Led Zeppelin, Uriah Heep a další známé hardrockové kapely doby, se i sabati ve druhé půli sedmdesátek propadali do vlastních, drogových a alkoholových démonů, stále hlouběji. Hlavně Ozzy už byl v mnoha případech nepoužitelný, hrozně na tom byl Bill Ward. Kapelu držela železná ruka riffmistra Tony Iommiho.

Úvodní rockový útok Back Street Kids šlape podle nejlepšch, samozřejmě hlavně páně Iommiho pravidel. Hustě vrstvené riffy ukrývají podprahové melodie a Ozzy se do toho ještě opírá se vší vervou. Božský Tony si tu nedá vzít prostor na melodické sólo.

S klávesovým oparem přichází baladická You Won´t Change Me, Iommi tu vymyslel posmutnělé strunné ornamenty, ale hodně sem zasáhl právě Gerald Woodruffe, hostující albový klávesák. Ozzy tu podává působivý, sabbatovsky pohřební výkon.

Kdyby nenahráli It´s Alright právě sabati, asi bych ho bezprostředně po poslechu zahodil spíše do queenovského šuplíku. No, při mém vztahu ke královně nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Ale dobrá, je to melodická, uvolněná skladba jako dělaná na večerní párty. Zazpíval si tu Bill Ward, poprvé a naposledy. Opět Woodruffe na klávesy. Pro příznivce staré tvorby ovšem asi stěží stravitelné.

Gypsy je rock´n´rollovým návratem s dalším vydařeným Iommiho riffovým zásahem do černého terčíku. Tady se zase jede podle starých pravidel, Ozzyho hlas se opět oděl černí a celá mašinérie se neodolatelně rozpumpuje.

All Moving Parts (Stand Still) pokračuje v rockových hodech, ale je tu větší melodický podíl a Iommi sem vkládá víc technického umu, hraje si s vyhrávkami a sóly, radost poslouchat. Jinak mě ale tahle věc nějak zásadně neomráčila.

K útoku jménem Rock´n´Roll Doctor velí mistr Iommi melodickými riffy. Ozzy se zapojuje komicko-patetickým projevem a přidává se Woodroffův klavír - ano, tohle je sabatovská verze padesátkového primárního rocku se vším všudy. Je tu nadhled, se kterým ale nevím, jak se kdo z fandů kapely vypořádá... Za půlí parádní Iommiho sólo.

Jednou z nejproslulejších rockových balad je nepochybně She´s Gone, krásná studie Iommiho smutné, komorně podané akustiky a klávesového oparu. Ozzy tu podal výborný výkon. V našich luzích a hájích proslavila Marie Rottrová jako Lásko, voníš deštěm.

Na závěr si připravili rockové, více než sedmiminutové hody pod názvem Dirty Women. Z hlediska tehdejšího stavu a problémů nadstandardní věc, plně v režii strunné geniality Tony Iommiho s drobným klávesovým vkladem. Rocková ostrost se prolíná s melodickým citem. Gradace do závěrečného pekelného sóla je parádní a unikátní...


Zajímavá a odvážná deska, s technokratickým obrazem dvou robotů v metru od legendárních Hipgnosis. Pánové zlehčili produkci, pročistili zvuk a přidali i skladby, u kterého jen Ozzy prozrazuje, že jsou od Black Sabbath. Váhám mezi 3 a 4, mám tu ale několik oblíbených skladeb, takže zaokrouhlím nahoru, protože další deska na tom bude o poznání hůř.
reagovat

luk63 @ 16.05.2017 09:09:05
"Hustě vrstvené riffy ukrývají podprahové melodie," - prosím vysvětlení, děkuji.

POsibr @ 16.05.2017 09:15:07
Vcelku súhlasím, ja mam tiež album rád. Vrcholy pre mňa sú Dirty Women a You Won't Change Me, predovšetkým teda vďaka Iommimu.

BTW, Bill Ward si zaspieval ešte aj na ďalšom albume.

EasyRocker @ 16.05.2017 09:23:25
POsibr: ano, máš pravdu, v závěru další desky. Taky ji zrovna sepisuju :-) Ale přiznám že, Never Say Die poslouchám opravdu málo... teď ho jedu asi po dvou letech.

Balů @ 16.05.2017 11:49:22
Budu trochu kritický-však víte.
Po albu Sabotage chtěl Iommy natočit trochu jinou desku.
Nutno říci, že se mu to bohužel podařilo. Pro mne ta deska nemá ksicht.

Ovšem obsahuje píseň SHE ´ S GONE a ta je parádní.
Pro mne jako fandu klasických Sabbath stačílo vydat tento singl.
A pak černý svátek zkončil!

Jarda P @ 16.05.2017 12:42:41
Poslední kvalitní, často zatracovaná, deska od BS. Ta další Never Say Die už je propadák.

Balů @ 16.05.2017 13:59:07
JardaP - máme dost podobné názory, nezajdem na pivo?
Ale nevím jak to máš s Prahou?

Jarda P @ 16.05.2017 16:33:10
Balů: rád bych zašel na pivo, ale mám to z Opavy trochu z ruky :-)

Balů @ 16.05.2017 17:18:22
Aha.
Tak to je trochu dál než jsem myslel.

29.07.2015 Martin H
3 stars

Sedmé album Sabbathů vnímám s určitými rozpaky. V té době již alkoholem a drogami zdevastovaná skupina začala opouštět hřbitovní tematiku. Už bylo také jasné, že tím největším problémem pro zdárné fungování Black Sabbath je zpěvák Ozzy Osbourne. Problémy s ním se naplno projevily při nahrávání dalšího alba Never Say Die!, což nakonec vyústilo v Ozzyho odchod ze skupiny.

Na desce Technical Ecstasy je opět porce parádní muziky plná skvělých Iommiho kytarových riffů, rytmika správně duní a Ozzyho mečivý projev je stejně parádní jako na předchozích počinech. Jednotlivé skladby jsou až na pár výjimek opět vynikající, ale celá deska jakoby postrádala soudržnost svých předchůdců.

Úvodní kousek Back Street Kids je typická sabbathovská skladba troch připomínající slavný hit Paranoid. Pak přijde pomalá píseň You Won't Change Me, kterou svými klávesami zdařile podbarvuje hostující Gerald Woodruff. Iommi zde předvádí své kytarové mistrovství. Mám ale dojem, že skladba svou náladou až příliš připomíná album Sabbath Bloody Sabbath. Bubeníkem Billem Wardem zpívaná It's Alright je sice příjemná skladbička, ale na desku se absolutně nehodí. Nebýt Iommiho kytary, asi by mě tato píseň začala velmi brzy nudit. Naštěstí další skvělý kousek z dílny Black Sabbath, píseň Gypsy, opět pořádně přitopí pod kotlem. Pátá skladba All Moving Parts (Stand Still) sice ničím neupoutá, ale aspoň ucho posluchačovo neurazí. To samé platí i o písni Rock 'N' Roll Doctor. A pak přijdou dvě skladby, kvůli kterým je nutné toto album slyšet. Balada She's Gone je jedna z nejkrásnějších písní, které Ozzy Osbourne za celou svou kariéru nazpíval. Navíc originál nepůsobí tak pateticky jako česká verze Lásko, voníš deštěm. Poslední skladba Dirty Women je parádní tečkou na závěr. Wardovy bicí zde předvádějí bouři hromů, Ozzy báječně „mečí“ a Iommi vystřihne jedno z nejparádnějších sól, jaké do té doby nahrál.

To, co následovalo v dalších letech, přineslo skupině jenom problémy. Ozzyho prohlubující se závislost na omamných látkách a nepovedené album Never Say Die! znamenaly jediné – pokud má skupina Black Sabbath dál fungovat, něco se musí změnit.

reagovat

POsibr @ 13.08.2015 20:35:55
fajn citanie, viem sa stotoznit s nazormi v recenzii, aj ked ja by som sa nestitil dat albumu aj 4* nakolko ho mam celkom rad.

je pravda, ze skupina trochu vybocila z vyjazdenych hudobnych diskurzov, ci uz je to pseudovianocna balada It's Alright, ci rockenrolove All Moving Parts. po hudobnej stranke vsak album vnimam pozitivne, mam tam viacero favoritov.

a k Dirty Women, Iommiho solo povazujem za jeho najlepsie. takyto gitarovy exhibicionizmus môzem! (Ward pocas neho taktiez ukazuje, ze by sa nestratil ani v kapelach hrajucich "rychlejsi" metal :) )

Martin H @ 13.08.2015 22:04:57
POsibr, dík za reakci. Také mám tohle album rád, ale jaksi u mě stojí ve stínu předchozích počinů. A sám víš, jak je to s tím hvězdičkováním. Kdyby to šlo, hodnotil bych 3,5. I když si myslím, že veškeré udílení hvězdiček je úplně zbytečné, důležité jsou spíš názory v recenzích.

25.06.2015 Gattolino
4 stars

Toto album je na rozdíl od šesti předchozích - výborných a celkem vyrovnaných desek, kde se kapela mění, vyvíjí a posouvá, aniž by opouštěla svůj nenapodobitelný sound - v něčem jiné. Je snad slabší? Nevím, je zvukově výborné, možná oproti Sabotage jednodušší i v kompozicích. První skladba BACK STREET KIDS je parádní otvírák s klasickým sabbatím nástupem, Ozzyho hlas zní stejně podmanivě, jedovatě a řezavě jako dříve, možná ještě ostřeji.
Záhrobní balada YOU WON´T CHANGE ME, hrozivě v úvodu kráčející jako zeppelinovská Dazed and Confused, má chytlavou a osudově zlověstnou melodii, chvílemi zní jako z kosmu. Kytarové vyšívání Iommiho patří nepochybně k jeho nejlepším sólům a decentní klávesy ten funebrmarš působivě podbarvují.
IT´S ALL RIGHT je obyčejnou příjemnou odlehčující písní, ale i ona svým sólem v prostřední části kapelu nezapře. Příjemná akustika a snový závěr připomene Lagunu Sunrise. A už je tu čas na vrchol alba. Rachotivé sólo bubnů uvede rozmáchlý riff nápadité skladby GYPSY,kompozice o více motivech, v níž opět dominuje takřka stratosférický Ozzy.
Osvědčený a sympatický postup střídání různých rytmů a nálad zazní i v následné ALL MOVING PARTS, která by klidně mohla být i na Master of Reality. Možná nepřináší nic nového, než osvědčené recepty BS, ale proč ne? I příští ROCK´N ROLL DOCTOR je opravdu "jen rokenroll", ale zdravě po sabbatovsku. Trochu hospodský klavír a Ozzyho vyšponované koncovky zpívaných frází příjemně souzní s přiměřenou délkou nejkratší písničky alba. A v nejlepším dost, aby se představila teskná milostná balada SHE´S GONE. Česká verze její smutnou náladu zvedla do jiné polohy, ale jen při této opravdu mrazí v zádech.
A jak je u Sabbatů dobrým zvykem, přichází relativně dlouhá, na riffech vybudovaná paráda na závěr. V DIRTY WOMAN si užijeme i dostatek parádní instrumentální hry, a pak náhle nastoupí motiv, poněkud sice připomínající N.I.B z 1.alba, ale kompozice mocně graduje a Ozzy přitvrzuje, už nezní tak atmosféricky, ale hutně. Dá se říci, že na této desce není vysloveně slabá věc, a pár je jich dokonce skvělých.
Zkusím takovou psychologickou hru - představím si, že by album mělo tradiční černý obal a nějaký temný strašidelný výjev. Myslím, že by se pak směle mohlo přiřadit k předcházejícím nahrávkám. Takže asi slabým momentem sedmého sabbatího alba je pouze naprosto nesabbatí obal. Takže čtyři body kvůli obalu. Dal bych i čtyři a půl.
reagovat

luk63 @ 26.06.2015 11:10:00
Nejhezčí obal od BS...

Gattolino @ 26.06.2015 14:03:26
Neříkám, že obal TE není hezký, ale že nerespektuje image kapely. Asi jako kdyby Kiss vystoupili místo v maskách v sombrérech a kovbojském mundúru.

10.02.2013 Cossack
4 stars

Ačkoliv sdílím snad nejrozšířenější názor na naprosto zásadní význam prvních šesti alb „klasiků” Black Sabbath a jejich postavení v diskografii skupiny, na rozdíl od většiny k nim počítám také sedmý počin, "Technical Ecstasy".
Nakonec – rovněž on je společným dílem původní sestavy Iommi, Osbourne, Butler a Ward, byť vztahy v kapele měly dávno k ideálu zatraceně daleko… (Další nahrávka už představuje jakousi agónii první etapy existence Sabatů, kdy kapela, po odchodu Osbourna z jejích řad, nachystala nový materiál s Davem Walkerem (dříve například Fleetwood Mac a Savoy Brown) u mikrofonu, aby se pak Ozzy vrátil, horkou jehlou ušil se zbytkem členů zcela jiné a prapodivné album, které jen prodloužilo předsmrtné křeče a o chvíli oddálilo nevyhnutelné.)

Ale zpět k Technické extázi
Ano, souhlasím, že daleko větší (technické i netechnické) vytržení skýtá poslech jiných kusů z diskografie „sabatích černokněžníků”, na druhou stranu se zde nachází dost velmi silných skladeb, jež ční vysoko nad průměr; a ty slabší zase níž než k němu neklesají (s jedinou nepatrnou výjimkou)…
Kdybych měl z první sedmičky vyhodit jednu desku, budu hodně dlouho váhat, nejspíš však nakonec zvolím "Vol 4" místo "Technical Ecstasy".

Hned úvod, svižná pecka "Back Street Kids", nemá chybu.
Potom následuje „typická sabaťárna” "You Won’t Change Me", výborná jak hudebně, tak textově.
Velký „přešlap” je (podle mne) Billem Wardem nazpívaná "It’s Alright"; tahle skladba, ač není vůbec špatná, mi na album naprosto nepasuje a působí tu značně rušivě. Vyřadil bych ji i za cenu zkrácení hrací doby z necelých 40 minut na 36.
"Gypsy" už zase šplhá kvalitativně vzhůru, a byť naprostých výšin nedosahuje, přesto vyčnívá nad následující (jen stěží nadprůměrnou) "All Moving Parts (Stand Still)", stejně jako nad "Rock ’N’ Roll Doctor"; tu ještě sráží její děsný zvuk…
Pak ale přichází na řadu vynikající balada "She’s Gone" (jejíž předělávku „Lásko, voníš deštěm”, se skvělým textem Jaromíra Nohavici, našinci znají z repertoáru Marie Rottrové). Mám ji raději než (také povedenou) "Changes" z "Vol 4" a řadím ji po bok "Solitude" z "Master Of Reality" či "Planet Caravan" z "Paranoid".
No a teď je ke slyšení to nejlepší, přesně podle pravidla „to nejlepší nakonec” – "Dirty Women". Přes sedm minut dlouhá píseň, do puntíku splňující všechny požadavky na vrcholný produkt nejvyšší kvality, značky Black Sabbath.

Čtyři excelentní skladby, jedna „pouze” nadprůměrná, jedna podprůměrná a dvě průměrné – dohromady to dává velice zdařilé album, za něž by mnohé spolky byly víc než vděčné (tehdy i dnes); u Iommiho smečky jsme si však zvykli na poněkud silnější nahrávky…
reagovat

pito63 @ 10.02.2013 21:39:10
Na mnohých veciach sa nezhodneme, ale to je druhoradé - veľmi pekné čítanie!
Možno to bude o prvom kontakte, neviem to posúdiť. Chápem aj ostatných a viem, o čom je Black Sabbath. Mám veľmi rád "Never Say Die!", "Technical Ecstasy" počúvam najmenej.
Cossack, vďaka za recenziu!

Cossack @ 10.02.2013 21:52:37
Piťo, různé názory nejsou na závadu a jistě nás „nerozkmotří”… ;-)
Vím dobře o Tvé zálibě, týkající se alba "Never Say Die!"; u mě nezabodovalo ani po několika marně opakovaných snahách. Na druhou stranu, ani „Tvoje” ani „moje” nepatří mezi často chválené; naopak, většina se shoduje v „úpadkovosti” obou (např. na The Metal Archives se hodnocení všech šesti předchůdců pohybuje okolo 90 %, zatímco Extáze má 59 % a Never… 58 %).

Hanry @ 10.02.2013 21:59:26
Tohle album ne a ne se mi vrýt do hlavy, jediná melodie, kterou si pamatuju je z "Back Street Kids" ,o statní prostě podle mě vata, snad ještě předělávka od Rottrové ujde lépe, než originál, ženský hlas tam přecejen pasuje lépe než Ozzyho. Never say die u mě jednoznačně lepší album, máme li porovnávat tyto 2 vaty-alba poslední s Ozzym :)

pito63 @ 10.02.2013 22:04:35
Cossack
Rozumiem. Vlastne som svoju myšlienku nedokončil, mohol som ju ešte rozviesť, ale pomohol si mi. Nepovažujem tento album za tak výrazne slabý oproti prvým 6 štúdiovkám, ako naznačujú Tebou spomenuté percentá.

martin69 @ 11.02.2013 20:23:11
Mám tohle album rád. Neslyším až tak veliký rozdíl, mezi ním a předchozí posvátnou šestkou.
It´s Alright, mně naopak na albu sedí.

Cossack @ 11.02.2013 22:51:01
To je dobře, Martine… ;-)
Na mě ale písnička "It’s Alright" působí, jako by ji ani nehráli Black Sabbath (natož aby byla jejich).

18.07.2007 martin.b
3 stars

Myslím, že toto album je první případ pořekadla "padla kosa na kámen". Pamatuji si dobře na svoje slova poté, co jsem si nahrávku poslechl poprvé. Byli zhruba o tom, že je to asi tak trošku všechno přestává bavit. Sabbath se nám představují opět v novém světle propracovaných, již méně chytlavých a řekněme nesabbathovských skladeb. Ano i tuto desku si poslechnu rád a kdykoli, ale vždy mám pocit, že kapela hledala nové impulsy a inspirace do budoucna. O tom, co se odehrávalo v té době v kapele samotné, asi každý fanda ví všechno. To, že album zdobí krásny cover přímo ze slavného studia Hipgnosis mu bohužel na mém celkovém hodnocení moc nepřidá.
reagovat

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
guns n roses
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
oravda.cz, Cossack, Gattolino, Mohyla, EasyRocker, PaloM
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
martin.b, Majkl, rock.bloguje.cz, kaktus, Martin H, ripo
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000