Black Sabbath - Born Again

Black Sabbath - Born Again - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1983

Tracklist:

01. Trashed (4:16)
02. Stonehenge (1:58)
03. Disturbing the Priest (5:49)
04. The Dark (0:45)
05. Zero the Hero (7:35)
06. Digital Bitch (3:39)
07. Born Again (6:34)
08. Hot Line [Gillan/Iommi/Butler] (4:52)
09. Keep it Warm [Gillan/Iommi/Butler] (5:36)

All songs written by Black Sabbath, except where noted.


Obsazení:

Ian Gillan - lead vocals
Tony Iommi - guitar, flute
Geezer Butler - bass
Bill Ward - drums, percussion

Geoff Nicholls - keyboards

 
30.07.2018 Petr87
5 stars

7. srpna 1983

Půlnoc! Temnota ležela nad krajem jako hrozivý stín a měsíc se jen občasně a s obtížemi prodral těžkými mraky. Pak se jeho slabé skomírající světlo rozlilo po malém hřbitově a staré zvětralé náhrobní kameny tímto získaly zvláštní stříbřitý lesk; chuchvalce mlhy se vznášely nad spadaným podzimním listím. Hrobovým tichem najednou zaznělo hlasité zahoukání sýčka!

Hle! Vlhká zem u jednoho z hrobů se pohnula! Náhle bylo všechno pryč - byla to vše jen halucinace? Ne! Země se opět zahýbala, tentokrát silněji. Najednou náhrobek ve tvaru kříže vystřelil jako torpédo z vlhké hlíny poseté listím a obrácený se zabodl do země vedle hřbitovní kaple. Tu se celá vrchní vrstva hrobu začala vlnit, na stranu se sesunuly hrudky hlíny a z převrácených váz vytekly zbytky zatuchlé vody; zdálo se, že z hrobu vystupuje sám satan! Pomalu, jakoby tažena neviditelným lanem, se z vlhkého hrobu zahaleného sirnými výpary vynořila houbovitá umrlčí ruka, která ve svých kostnatých pařátech cosi svírala! Bylo to nejnovější album slovutných BLACK SABBATH! Odhodila jej a pak stejně rychle jako se vynořila se zase stáhla zpět do svého vlhkého studeného pelíšku... Ano, takto nějak se tato démonická fošna tady musela objevit, protože nevěřím tomu, že něco tak ďábelsky znějícího mohlo vzniknout na Zemi!

Nad krátkou spoluprací Sabbatů s fenomenálním pěvcem Ianem Gillanem dodnes spousta fanoušků ohrnuje nos a někteří se o tomto díle nezmiňují zrovna slušně. Mně ovšem nezbývá nic jiného, než směrem k nim poslat vztyčený prostředník a odplivnout sirnou slinu. Nechápejte mě špatně - mám rád klasickou éru s Ozzym, mám rád i božského Dia a i dodnes trochu přehlížená alba s hrozně nedoceněným výborným zpěvákem Tony Martinem - ale to, co vzniklo s Gillanem, považuji osobně za jeden z nejlepších zářezů, co nám mohla tato legendární britská hardrocková sebranka nabídnout!

Tak infernální zvuk, který nám tady BLACK SABBATH předhazují, jsem už na žádné z jejich předchozích ani následujících desek nezaznamenal. Zvuk Tonyho sladkého elektrifikovaného dřeva (Iommiho považuji za jednoho z nejstylotvornějších rockových kytaristů všech dob!) třeba ve skladbě "Zero the Hero" by zahanbil i kdejakého deathmetalového strunaře! Neuvěřitelně chorobné nazvučení a do toho všeho démonicky znějící Gillan, kterého jsem takhle týrat své hrdlo ještě nikde neslyšel! No ty vole...

Deska nemá z mého pohledu slabé místo, všechno do sebe dokonale zapadá a ambientní vsuvky "Stonehenge" a "The Dark", z nichž druhá jmenovaná oplývá rozkošným industriálním chladem, jen výborně doplňují všudypřítomnou temnou atmosféru. Škoda, že tato zvláštní a dodnes neuvěřitelná sestava nevydržela déle - opravdu by mě zajímalo, s čím by přišli příště. Zatracení znovuobnovení Párpli! :))

Plných pět pekelných kotlů, měně tomuto dát prostě nemůžu!
reagovat

EasyRocker @ 30.07.2018 15:58:54
Album mám léta a nevadí mi, ale mě tam prostě ten Gillanův ječák ne a ne sednout. Že se tam ocitl omylem, si asi byl vědom už záhy po nahrání desky. Riffy jsou klasicky killer, další věc, která mi vadí, je ten bažinatý odbytý zvuk.

VaclavV @ 30.07.2018 16:40:15
Se zvukem mi mluvíš z duše. Nádherně odporný. A ten titulní song! Miluji Born Again...

horyna @ 30.07.2018 16:47:45
Jeden z největších nákupních omylů mé sběratelské úchylky. Nenávidím Born Again😋 Gillan mi tam absolutly nesedl, zvuk mě odradil a písničky jsem totálně odzíval. Co jen šancí jsem tomu albu dal. Pryč z domu, huš huš. A obal, no děs.
Super recka. Dík, rád jsem zavzpomínal i na to co mě nebavilo 😎

EasyRocker @ 30.07.2018 17:31:17
Ale takové Zero the Hero nebo ledová titulka jsou klasy...:)

Martin H @ 30.07.2018 17:32:17
Nádherně jedovaté album, kterému jsem se dlouho vyhýbal. Nyní na něj nedám dopustit. Petře, hezká práce.

Petr87 @ 30.07.2018 18:42:36
Děkuji vám za reakce, chlapi!
Je mi samozřejmě jasné, jak je tato fošna dodnes vnímána kontroverzně, ale... já se si nemohu vynachválit; už při prvním poslechu jsem věděl, že poslouchám něco mimořádného! A nemůžu si pomoci, ale ten hnusný, bažinatý zvuk mi k celé té atmosféře desky dokonale pasuje; jsem prostě starý prasák, já vím :)) Ale zase jsem skutečně rád, že to tak neslyším sám.
Trochu lépe zní dvoudiskový remaster (Deluxe Edition) z rocku 2011.

Však Ian Gillan sám přiznal, že když mu přišel poštou ještě horký výlisek této desky, tak hned po prvním poslechu celé LP vzteky rozlámal; mno, co na to říct! :)
A ještě Iana - dle jeho slov - hrozně štvalo, že mu Tony s Geezerem hned ze začátku nařizovali v čem má chodit, nejlépe jen v černém; no jak nečekané! Fotky kapely z té doby jsou důkazem toho, že jim na to ale z vysoka sra.l!
A docela podivuhodné bylo i angažování Beva Bevana z ELO, jelikož Bill Ward byl díky chlastu opět zbaven služby... Prostě jedna z nejpozoruhodnějších sabaťáckých sestav. :)
>> odkaz

Jarda P @ 31.07.2018 07:26:09
U mě platí stále toto:
Jarda P @ 17.10.2017 06:46:41
Deep Sabbath, ani ryba ani rak. Podle mě nešťastné spojení. Gillan je typ, který se k hudbě Black Sabbath nehodí. Po příchodu z burzy jsem si z desky nahrál jedinou skladbu a ihned prodal. Na CD jsem to už znovu nezkoušel.

Voytus @ 31.07.2018 11:26:17
Stále mám tohle album mezi nejoblíbenějšími od Black Sabbath. Myslím, že spojení s Gillanem fungovalo - rozhodně ve studiu, však co předvádí v titulní písni, to je jeden z jeho životních výkonů. Naživo vdechl staršímu materiálu osobitý feeling, dle reakcí publika na bonusovém živáku k CD si všichni rádi zahulákali Smoke on the Water, takže soudím, že to zas až tak moc nevadilo. Horší už to je s angažováním klávesisty Nichollse - to teprve zabíjí starší songy, fakt děs.

Petr87: V čem je podle Tebe angažování Bevana podivuhodné? Však je to dobrý bubeník, ne?

Petr87 @ 31.07.2018 13:02:03
Voytus: Ahoj Vojto!
Samozřejmě, že je Bev velmi dobrý bubeník - dochované nahrávky z turné "Born Again" jen potvrzují, že si se sabaťáckým repertoárem poradil skvěle!
Za podivuhodné považuji to, že tympánista z E.L.O., kteří jsou v porovnání se Sabbaty něco jako marmeláda vs síra (to není myšleno ve zlém, E.L.O. mám rád a poslouchám je už od dětství), se najednou dostal za bicí do takové temné rockové příšery. :)

Jinak bych se ještě naposledy vrátil k původu toho "chladného záhrobního" zvuku, jimž je tato deska prostoupena skrz naskrz: Prý ještě před tím, než šlo album do lisů, si celá kapela zvuk deky pochvalovala, a o to víc byli potom překvapeni, když si poprvé poslechli finální vylisovaný produkt... Měl to podle všeho na svědomí Gillan, ale prý vše bylo neúmyslné...
Tony Iommi: "Gillan inadvertently blew a couple of tweeters in the studio speakers by playing back the tracks too loud and nobody noticed. We just thought it was a bit of a funny sound, but it went very wrong somewhere between the mix and the mastering and the pressing of that album... I didn´t know about it, because we were already out on tour in Europe. By the time we heard the album, it was out and in the charts, but the sound was awful."


PaloM @ 31.07.2018 18:50:36
Ťažko bolo nastúpiť po Diovi a byť kráľ.
Nemám vážne výhrady. Samozrejme, u mňa je top diskografia BS s Ozzíkom a potom s Diom.

PaloM @ 31.07.2018 18:52:40
Ešte musím pochváliť Petrovu fantáziu o vzniku albumu :-)) Vhodný námet na videoklip.

jirka 7200 @ 01.08.2018 00:10:06
I já se musím přidat v tomto případě k většině, které se toto album nepozdává. Hroznej, ba přímo příšernej zvuk.

Ty historky o opilých technicích a muzikantech průběžně lezoucích do studia, aby tam manipulovali s nahrávkami jsou pro mě naprosto neuvěřitelné a působí na mě jako výmluva nad zpackaným zvukem.

Gillan mi u Sabatů vůbec nesedí, je to takovej kočkopes. Je to střet dvou světů, který prostě dohromady nefunguje. Jakýkoliv jiný zpěvák u BS mi nevadí.

Songy na desce jsou rovněž pro mě nestravitelné, zvládnu jen úvodní Thrashed a baladu Born Again.

Hanry @ 01.08.2018 01:22:18
Petr 87: Já teda vyčetl v rozhovorech s kapelou (ve 2 na sobě nezávislých knihách vydaných v různých letech), že za ten zvuk můžou Iommi s Butlerem, Gillan byl po natočení desky na dovolené a když se vrátil, nevěřil svým uším ani očím (ohledně obalu desky), všechno bylo upravené,změněné od původní koncepce a domluvy ostatních, navíc je už známo z období Dia a toho živáku posledního s ním natočeného, že si tam vzájemně chodili tajně do studia a upravovali vokál (Dio) vs kytary (Iommi), čili si vzájemně vráželi kudly do zad, takže bych i věřil spíše této verzi, že to opět udělali Iommi s Butlerem než, že by měl v tom prsty Gillan, ledaže by převzal nějaké praktiky od Blackmorea, kdo ví..Každopádně je to zajímavé, jaké protichůdné informace/vzpomínky má každý ohledně této záležitosti.
Jinak za mě platí, co jsem zde napsal už před 11 lety "Hanry @ 04.08.2007 23:10:20
přesně tak..výborný album..hodně lidí to odpuzuje,protože to ma na prvné polsech příšerný zvuk...takový řezaný..ale když si to naposloucháš (pořádně),tak ti to zní v uších ta krása skladeb Trashed,Zero the Hero,Digital Bitch a dalších tutovek na tomto albu..."

16.10.2017 Martin H
4 stars

Bůh je mrtev, zrodil se ďábel! To se mi chce zvolat vždy, když poslouchám jedenáctou studiovou nahrávku skupiny Black Sabbath nazvanou Born Again. Tím bohem je samozřejmě míněn vzrůstem malý zpěvák velkého hlasu Ronnie James Dio, a tím ďáblem neméně vynikající frontman Ian Gillan, který ho po dvou deskách za mikrofonem hard rockové legendy nahradil.

Ale je to ještě hard rock? Pokud se někdy o partě kytaristy Iommiho mluví jako o zakladatelích heavy metalu, tak zde je to naplněno beze zbytku. Skupina zde předvádí na svou dobu místy velice nabroušený sound, za který by se později nemusela stydět ani skupina Ministry či Trent Reznor se svými Nine Inch Nails. Iommi zde zapomněl na své kořeny a posunuje svou hudbu za hranice neslyšeného a pro mnohé z fanoušků v té době také těžce stravitelného. V tom mu zdárně sekundují staří známí Bill Ward a Geezer Butler společně s Ianem Gillanem, jehož hlas je zde chvílemi k nepoznání ostrý, až mám dojem, že přichází z hlubin samotného pekla.

Od úvodní skladby Trashed je cítit, že se nudit nebudeme. Gillan okamžitě dává zapomenout na své předchůdce a nastoluje jasné pravidlo, dle něhož je jediným pánem on, a ty, posluchači, buď na tuto hru přistup, nebo si najdi k poslechu něco klidnějšího. Ale jelikož jsi vydržel, můžeš se vydat na výlet k magickému Stonehenge, do hlubin dávnověku, z něhož tě vyvede až skladba Disturbing the Priest, jedna z těch, kterou byste u zpěvákovy domovské kapely těžko hledali. Gillanův zpěv zde má chvílemi až jedovatý nádech a lehce mě při něm mrazí. Poté se propadneme do temnoty, v níž nalezneme úžasnou skladbu Zero the Hero, jednu z těch, při jejichž poslechu zůstanete v němém úžasu stát a hlavou vám poběží, že tohle snad není ani možné. Od začátku až do konce nevíte, co obdivovat dřív. Zda zpěv, Tonyho kytary nebo celkovou potemnělou atmosféru. A to sólo, to se přímo zadírá pod kůži a nutí posluchače si tu parádu pustit okamžitě ještě jednou. Ale my spěcháme dál, čeká nás svižná Digital Bitch, po níž přijde další vrchol alba, titulní skladba Born Again oplývající tajemnou náladou a ukazující Gillana ve vrcholné formě. Kapela se nikam nežene, jakoby jen zlehka zpěvákovi přihrávala a čekala, co předvede. V závěru to ale kytara nevydrží a přidá se nádherným sólem. A jízda pokračuje, přichází kousek s názvem Hot Line a nezadržitelně nás přivádí k samotnému závěru, písni Keep it Warm, která jenom potvrzuje, že spojení Black Sabbath s Ianem Gillanem není jenom kuriozitkou na jeden poslech, jak jsem si bohužel donedávna myslel.

A co bylo dál? Jakmile deska opustila peklo a zamířila k fanouškům, tak bubeník Ward opět odešel ze skupiny. Gillan si ještě stihl zničit hlasivky během turné s Black Sabbath, aby poté podlehl vábení jménem Deep Purple. Pro Black Sabbath škoda, že tato sestava nepokračovala dál. Ale takový už je muzikantský život.

reagovat

EasyRocker @ 16.10.2017 15:26:52
Martine, díky za recenzi. Sabaty už neposlouchám tolik, jako kdysi, a tohle album mi nijak nevadí, i když Gillan místy tlačí možná na pilu až moc. Zajímavý experiment tehdy stěží funkční kapely.

Martin H @ 16.10.2017 15:32:44
Jirko, já jsem desku Born Again objevil posluchačsky teprve nedávno a zatím mě ohromně baví. Ale je pravda, že třeba za pět let můj názor na ni bude odlišný.

Pegas @ 16.10.2017 18:38:45
Tahle deska je skvělá, sice je to zvláštní spojení Black Sabbath s Ianem Gillanem, ale výsledek se povedl. Nejvíc se mi líbí ďábelská Disturbing The Priest. Výhradu mám snad jenom k divnému zvuku, alespoň na CD, co mám doma.

horyna @ 16.10.2017 18:44:36
Ahoj Martine: poklonu za Ten Years After ti vrátím u výborně napsané recenze na Born Again. Jen v bodování se neshodnem. Nemám a nikdy jsem neměl to album rád. Už dávno jsem ho prodal, vadil mě jak zvuk, tak spojeni B. S.+ Gillan a hlavně skladby, ty mě přišli velmi slabé. Ale možná je to dáno tím, že staré B. S. neposlouchám, tuhle kapelu mám rád pouze ve spojení s (pro mě) božským Tony Martinem. Potřebuji u nich slyšet epiku a rozmáchlost. Temnota a tvrdost mě u Iommiho a spol moc neberou. U mne za 2 hvězdy, ale jak říkám, recka povedená.

Martin H @ 16.10.2017 18:54:14
Horyno, dík za poklonu. Ono je to taky hodně o tom, v jaké životní situaci tu kterou desku poslouchám. Prostě nyní to vidím a slyším takhle. A neboj, na nějakou desku s tvým oblíbeným Martinem snad taky dojde.

EasyRocker @ 16.10.2017 19:06:16
Horyna vykouzlil na mé tváři při vnesení jména Tony Martin, výborně :-)

Michálek @ 16.10.2017 22:53:16
Tak to máš pravdu s tou dobou, Martine. Byl to hnusnej rok. A k tomu mne zklamali mne Floydi, UFO i Sabbath... Pak už se to začalo pomalu obracet...:D

Jarda P @ 17.10.2017 06:46:41
Deep Sabbath, ani ryba ani rak. Podle mě nešťastné spojení. Gillan je typ, který se k hudbě Black Sabbath nehodí. Po příchodu z burzy jsem si z desky nahrál jedinou skladbu a ihned prodal. Na CD jsem to už znovu nezkoušel.

Balů @ 17.10.2017 16:07:15
U této desky je opravdu nutné odhodit předsudky a soustředěně poslouchat.
Z mého hlediska je to povedené album a Deep Sabbath je uvěřitelná nálepka.
Ian zde zpívá výborně.

02.04.2012 Corsica
5 stars

Určitě má svoje chyby, ale já osobně ho mám radši, než všechny desky z Ozzyho éry. Nejlepší kousek Black Sabbath hned po Heaven & Hell a Mob Rules.

Bohužel je často přehlíženo jak kritikou, tak veřejností, což si nezaslouží. Jako celek působí vyrovnaně.
Otvírák Trashed je jeden z nejlepších rychlých Sabbatovských kousků, který se může rovnat s Neon Knights nebo Paranoid, ani vložená, klidná pasáž ani nepůsobí rušivě. Trashed je prvním vrcholem alba. Tím druhým je samozřejmě Born Again. Melancholická, šestiminutová skladba založená na Iommiho psychedelickém riffu a Gillanově procítěném zpěvu.

Born Again přineslo jistě víc, než jen historické spojení Black Sabbath s Deep Purple.

A teď do mě
reagovat

Termelinator @ 02.04.2012 15:52:42
Ano do tebe! :) Buďme objektivní, aspoň trochu. Jistě album má své plusy, například Gillana ve vrcholné pěvecké formě, jeho vřeštění bylo skvělé. Album má i několik kvalitních nápadů: Trashed, Disturbing the priest, Digital Bitch, Zero to hero. Ale ten zvuk je naprosto příšerný, na rok 1983 opravdu děsný. Podle mě spojení Gillana a Sabbathů bylo čistě účelové a nemohlo přežít víc jak tohle jedno album (následné neúspěšné turné je víc než výmluvné) ... a navíc Gillan by určitě později chtěl udělat ze Sabbathů trochu víc "Párply" a to by nesvědčilo zbytku kapely.
.... Born again bych rozhodně nehodnotil tak moc kladně jako alba předchozí a následující.

Corsica @ 02.04.2012 15:59:11
Na to, z jaké doby pochází, ten zvuk není nic extra, ale při poslechu mi to nevadí.

A že by nevydrželo... je to možný, je to pravděpodobný... Ale když budu mluvit jen o poslechu a ne o dobových souvislostech, jsem plně spokojen.

Termelinator @ 02.04.2012 16:06:23
Spokojenější než například při poslechu desky Sabbath Bloody Sabbath, kde jde krásně, čistě slyšet Iommyho cit pro hudební umění. Zvuk desky Born again mi v tomto požitku brání.

Corsica @ 02.04.2012 16:10:03
ano, jsem s Born Again spokojenější než s Sabbath Bloody Sabbath, a to ne kvůli tomu, že bych měl nějakou averzi proti Ozzymu... Prostě se mi Born Again líbí.

martin69 @ 02.04.2012 16:11:48
Gillana,má velmi rád.I jeho spojení s Black Sabbath.Ale srovnávat ho s érou Sabbath s Ozzym.Hm,to myslím,ani nelze.

gunslinger @ 02.04.2012 16:27:18
subjektívnosť objektívnosť bokom.. prvých 6 albumov Born Again rozbije na sračky

Corsica @ 02.04.2012 16:31:09
myslim, že bys takhle nereagoval, kdyby to místo mě psal... třeba petr gratias
ale to je jedno

všimnul jsem si, že nadávat je tu velice oblíbené, zvlášť když je člověk ve většině. Je to tvůj názor

Termelinator @ 02.04.2012 16:39:51
Nechme to tak jak to je, neberme nikomu jeho názor, pouze je naučme vyjadřovat úctu klasickým hudebním dílům :) ...a pišme slušně Gunsleadře, nebo dejme neslušná slova do "úvozovek" :)

gunslinger @ 02.04.2012 16:41:42
Corsica nie ja nadávam lebo mám choré nervy... ináč mne vulgárne príspevky stále mažú , máš pravdu Petrovi by som nenadával vážim si ho ako človeka aj ako recenzenta jemu vdačím za objavenie pár vynikajúcich skupín. netrvdím že moje recenzie sú do neba bijúce som takmer negramotný ale dať tomuto 5 hviezd a napísať že to je lepšie ako Ozzy..?!

Termelinator @ 02.04.2012 16:43:53
Promiň mi za zkomolení tvého nicku kolego :D

Hanry @ 02.04.2012 16:44:35
Hodně dobré album,viděl bych to na 4 hvězdy,zvuk je sice na tu dobu hodně zvláštní,ale podle mě to zachraňují Iommiho riffy a Gillanův hlas.Tolik pecek jako má tohle album už dlouho po tom sabbati nenahráli na žádném albu aspoŇ z 80.let

gunslinger @ 02.04.2012 16:49:18
Hanry pod ten tvoj výstižný názor sa podpisujem jasné vysvetlenie. čítaš Corsica na taký názor sa nedá nadávať.

b.wolf @ 02.04.2012 17:02:16
Určitě nepíšeš kvůli tomu, abychom se do tebe trefovali:) můj názor na tuhle fošnu je jasný-Ian Gillan mě fascinoval (a fascinuje) na deskách Deep Purple. Toto album vlastním samozřejmě také, ale upřímně řečeno, dlouho jsem ho neslyšel, tak to napravím. Ovšem stavět jej nad desky s Ozzym, to je trochu moc... hodnotit objektivně, tak slušné 3/5.

hejkal @ 02.04.2012 18:35:18
Born again ma nezaujalo, sound je fakt taký... industriálny. Pamätám si z toho akurát titulnú baladu, ktorá by sa hodila skôr k Deep Purple, než k Black Sabbath. :)

Cossack @ 02.04.2012 18:55:15
Album od „Deep Sabbath” mám rád; líbilo se mi hned v třiaosmdesátém, když vyšlo, dnes, skoro po třiceti letech, tomu není jinak...
Ano, jsou v diskografii kapely mnohá lepší alba, rovněž však horší. (Dal bych tři a půl hvězdy a s klidem zaokrouhlil nahoru.)

P. S.
Hejkale, titulní "Born Again" je typická sabaťárna, s Deep Purple ji pojí pouze Gillanův hlas; takhle žádný z kytaristů DP nikdy nehrál a nehraje, basák nebasoval a nebasuje a bicmen netloukl a netluče!
(A nehádej se...) :-)

hejkal @ 02.04.2012 18:58:18
P.S. Ibaže Gillan to valcuje. :) A to sa nehádam...

Cossack @ 02.04.2012 19:11:15
Tak to je dobře! ;-)
A jinak máš pravdu, Gillan tam je hodně výrazný (ostatně jako na celém albu); s tím souhlasím. Stejně ale myslím, že tímto způsobem u Párplů nikdy nezpíval (jestli mi rozumíš, jak to myslím)... V každém případě byl (podle svých slov) finální úpravou nahrávky (a taky obalem desky) znechucen. Řekl doslova: "I saw the cover and puked, then I heard the record and puked." (Citace z bookletu remastrované verze CD "Born Again" od Castle Communications z roku 1996.)

Corsica @ 02.04.2012 19:19:08
"Hanry pod ten tvoj výstižný názor sa podpisujem jasné vysvetlenie. čítaš Corsica na taký názor sa nedá nadávať."
milý gunslingere,
on tvrdí něco jiného než já. Jemu se to album (co jsem pochopil) sice líbí, ale dává za pravdu tobě, což je to, o co ti celou dobu jde. Přestaň útočit, já ti to taky nedělám

gunslinger @ 02.04.2012 19:41:39
Corsica nemusíš sa zato hneď urážať. neútočil som na teba ako na osobu(nepoznám ťa). iba na tých pár písmeniek čo si napísal. nie že ťa moja hlúposť odradí písať , ale tento album fakt nemusím

ackerman17 @ 06.04.2012 13:22:28
Tak jelikož Corsica ohodnotil album Close to he Edge (YES) nula hvězdami, tak bych jeho recenze nechal bez komentáře... :)

vlku7027 @ 06.04.2012 18:54:21
Ale aj tak si myslím, že sám veľký OZZY najlepšie ohodnotil tento album, o ktorom povedal v roku 1983 pre Circus magazine (článok: "Is Sabbath Turning Purple?"): "Born Again je najlepšia vec, ktorú som počul od Sabbath odkedy som zo skupiny odišiel." A nielen preto by som dal tomuto albumu 5 hviezd.

Corsica @ 06.04.2012 19:10:57
Dneska jsem to album poslouchal znovu i s bonusy (jeden out-take, rozšířená verze The Dark a skvělý živák z Readingu) a plně za tou recenzí stojím. Born Again je jedinečný a úžasný kousek

21.11.2009 Joachim Kunze
5 stars

Jedno z nejlepších alb metalu celkově. Album ale není pro děti a pro speedy heavy čiči mici melodiky, co mají rádi křehký, áááách, nadýchaný zvouček plný klááásňoučkých milých melodiíí. Ti by mohli z takové hudby, která je ke slyšení na Born Again zhynout. A kdopak by pak poslouchal všechny ty Stratovarie, Sonáty Arcticy a nebo Nightwishe.

Megašokující zvuk! Nikde od té doby a do té doby neslyšen. Skladby tvořil buď Satan nebo Bůh...takže reklamace nesměřujte na Iommiho....
Gillan se zařadil s tímto albem...tedy ne...pletu se...on přímo poskočil na první pozici tehdejších zpěváků. To, co předvádí, je šílenství. Absolutní plivanec Venomu do ksichtu. Tohle je black´n´roll.

Album je asi na padesátý poslech. Je to pravé progresivní hudlaření. Ta progrese spočívá v dotycích extrému s normálem, kdy vzniká dílo na hraně, ale člověku se začně na tom ostří nože líbit!
Album z jiné planety.

Zvuk je dokonalý. Absolutně charizmatické hřmění bez hluchého místa. Stejně dokonalé jako Paranoid a Heaven and hell. Triumvirát absolutního umění v rocku/metalu. Byli na vrcholu sil a pak už přišel jen pád.....ať už No more tears, Bananas, nebo nějaký ten Tyr.....hmmm
reagovat

Joachim Kunze @ 19.12.2009 23:59:57
Malý dodatek: Lidi zmiňují jako jeden z vrcholů alba Zero to Hero. I v reálu to je dost častý soud. Ano, ten song je opravdu nápaditý. Výborný a originální ústřední rif, který dodává songu zvláštná valivost.
Ale já bych ještě přidal podle mě nejambicióznější song celého alba a to DISTURBING THE PRIEST. Naprosto hudebně geniální kakofonický vokál a kytarový motiv na začátku dokonale uklidněný hypnotickou pasáží uprostřed alba. VELMI opomíjený song stejně jako Feary wear boots na Paranoidu.

Apache @ 20.12.2009 00:28:40
Voni budou ňákej plantala, Kunze.

22.01.2008 Voytus
4 stars

Born Again jsem objevil jako nekritický zbožňovatel Deep Purple a mistra ječáků Iana Gillana. Rozhodně patří k nejtvrdším a nejpřímočařejším albům Black Sabbath. Za bicí se vrátil Bill Ward a řeže do nich jak do kovadliny, Tony Iommi je už z dřívějška poučen metalovou technikou a zvukem (jak by ne, když to pomáhal vytvářet), Butlerova hra na basovku, dříve spestřovaná množstvím vyhrávek, tady duní v pozadí a seká riffy společně s kytarou. To, že zvuk místy skřípe, že kytarová sóla jsou často jen nepřehledným pískáním, bicí nepřirozeně duní, že je tu hromada podivných rušivých zvuků, to je záměr.
Jedním slovem NÁMRD! (prosím nemazat, je to tak!). Navíc je tu Gillan, který na žádné desce, kterou znám neječí a neřve podobným způsobem.
Možná se z předchozího popisu zdá, že je to nemelodický bordel, tak to naštěstí ne!
Jen tu není místo pro balady, jako s Diem. Naopak, temné, valivé riffy, záhrobní atmosféra, industriální hluky klávesáka Geoffa Nicholse a Gillanův harmonizovaný hlas. Například Disturbing the Priest a Zero the Hero. Ale máme tu i rychlejší pecky - Úvodní Trashed, Digital Bitch.
Titulní Born again sice začíná zvolna a dokonce nezkresleným zvukem, ale vypjatý Gillanův projev vše posunuje jinam. Výborná práce, díky téhle písni, kterou jsem slyšel na jednom výběru, jsem si Born again opatřil.

Po natočení desky proběhlo turné, kterého se neučastnil Bill Ward - zastoupil ho Bev Bevan z E.L.O. A po turné prodělal Gillan operaci hlasivek - nedivím se!
Album kazí jen nevkusný obal, jinak paráda!

PS: Trashed nahrál Gillan v r. 2006 s Iommim, Gloverem a Paicem na retrospektivní výběr Gillan's Inn.
reagovat

Mr. Black @ 29.03.2008 22:14:32
Nechápu, jak jsem mohl tak dlouho existovat bez téhle desky... není geniální, ale je každopádně skvělá (ten zvuk je fakt hustej) !!!

19.07.2007 martin.b
2 stars

Mnozí považují tuto desku za "vcelku povedenou". Já jejich spokojenost nesdílím ani v nejmenším. Gillana mám rád v DEEP PURPLE, ale ne v BLACK SABBATH. Myslím si, že toto čistě účelové spojení svůj záměr nesplinilo. Gillan podává v zásadě velmi dobrý výkon, v té době měl hlas jako zvon a jeho vokální ekvilibristika je maximálně krkolomná. Zjednodušeně řečeno "furt ječí". Skladby které toto album zdobí jsou pouze průměrné hardrockové záseky a ve spojení s dost špatnou produkcí desky je výsledek neslavný. Koncerty té doby byli asi zajímavé, vždyť jako přídavek se hrálo Smoke On The Water, ale fandové kapely museli mít poté trošičku schizofrenní nálady. Toto spojení však, jak se dalo čekat, dlouho nevydrželo a Gillan se poroučel do obnovených DEEP PURPLE. V Black Sabbath začíná opravdový kolotoč personálních změn a tak jediný kdo třímal hrdou vlajku s nápisem BLACK SABBATH byl Tony Iommi.
reagovat

pepa @ 25.07.2007 14:48:35
Nic takovýho.Výborné album.Gillan ve vrcholné formě.Dávám čtyři hvězdičky

Hanry @ 04.08.2007 23:10:20
přesně tak..výborný album..hodně lidí to odpuzuje,protože to ma na prvni polsech příšerný zvuk...takový řezaný..ale když si to naposloucháš (pořádně),tak ti to zní v uších ta krása skladeb Trashed,Zero the Hero,Digital Bitch a dalších tutovek na tomto albu...

vlku7027 @ 06.04.2012 12:24:25
Ale aj tak si myslím, že sám veľký OZZY najlepšie ohodnotil tento album, o ktorom povedal v roku 1983 pre Circus magazine (článok: "Is Sabbath Turning Purple?"): "Born Again je najlepšie vec, ktorú som počul od Sabbath odkedy som zo skupiny odišiel." A nielen preto by som dal tomuto albumu 5 hviezd.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 6x
Corsica, Mildided, Petr87, VaclavV, Jarouš
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Voytus, Martin H
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
oravda.cz
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
martin.b, guns n roses, Abaddon, jirka 7200
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000