Asia - Astra

Asia - Astra - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1985

Tracklist:

01. Go
02. Voice of America
03. Hard On Me
04. Wishing
05. Rock And Roll Dream
06. Countdown To Zero
07. Love Now Till Eternity
08. Too Late
09. Suspicion
10. After The War


Obsazení:

- John Wetton: Bass, Vocals
- Geoff Downes: Keyboards
- Mandy Meyer: Guitar
- Carl Palmer: Drums

 
05.09.2018
5 stars

Po druhé desce Alpha se začala sestava hvězdných Asia drolit zevnitř. Mezi čtyřmi hudebníky docházelo k častým sporům a odchody a návraty zpěváka Johna Wettona, kterého na chvíli nahradil Greg Lake (zajímavé spojení, škoda, že nevydrželo), nakonec vyústilo v odchod Steva Howea. Jeho nástupcem se stal kytarista švýcarských rockerů Krokus Mandy Meyer. Deska, jejíž počáteční písmeno začíná ikonicky opět na A, dostala název Astra. Zdobí ji překrásný, opravdu povedený futuristický obal, do kterého když se za poslechu hudby ponoříte, ocitáte se v jiné dimenzi, v jiném světě.

Na úspěch svých předchůdců však Astra ani v nejmenším nedosáhla. Dostala vlažnou propagaci a odborná kritika si na ni pořádně smlsla. Znechucená kapela byla roku 1986 rozpuštěna a s vyjímkou výběrovky Then and Now, na které byli i tři nové kusy, na dlouho uložena k ledu. U valné většiny publicistů a fanoušků je deska Astra nenávratně zatracena. Ani já jsem ji dlouho předlouho nedokázal patřičně ocenit a odsouval ji na třetí kolej za eponymní debut a výbornou dvojku. Situace se otočila poté, kdy jsem si toto dílo po dlouhých letech připomenul a překvapením nevycházel z údivu, o jak strhující desku se jedná.

Zvukově ostřeji laděná Astra obsahuje celou řadu dynamických songů s bytelně klenutými melodiemi. Mezi trapné popiny, které už dlouho zabírají pozici na chvostu desky, počítám hitově otravnou Voice of America a prázdnou Hard On Me. Zbytek alba, což je osm záseků, dostalo mnohem detailnější a méně prvoplánovou podobu. Najdeme tady skvělé energické dupárny Go a Too Late. Překrásné Wishing a Love Now Till Eternity a nezkrotně progresivní eposy Countdown To Zero a Suspicion. Příliš nevadí ani Rock And Roll Dream a sci-fi konec s After The War doprovází působivá vizáž.

Domnívám se, že jde o důstojné rozloučení původních Asia s osmou dekádou. K dobru jim dávám pět bodů, trošičku nadstavených, ale upřímných. Kdyby tak dobře hráli také dnes.
reagovat

pinkman @ 05.09.2018 10:36:42
Jedni z předních představitelů art rocku a nemají tady dvanáct let recenzi-to je ostuda nás všech!

Oři díky za krásné zavzpomínání. S tvou dedukcí vesměs souhlasím, jen z těch bodíků bych jeden ubral.

Je to velmi dobrá deska!

john l @ 05.09.2018 15:54:13
Taky bych si přál u Asie slyšet zpívat Lakea.
Většina jejich obalů je geniální, první čtyři jsou Deanovi best offka.
Bylo by zajímavé sledovat počínání skupiny v dalších letech, kdyby nedošlo k jejímu rozpadu. Udržet fazonu s první trojkou......no nevím, nevím.
Co se jednotlivých skladeb týká, Voice of America nesnáším dodnes, zbytek je v pořádku.
Díky za récu brécu.

terka @ 06.09.2018 09:10:08
Astra se u nás pouštěla zřídka. Proto ji neznám tolik, jako třeba debut. Mohla bych si ji připomenout, jenže v záplavě ostatní hudby bych ji musela vložit do pořadníku. Jenže když ty jsi to psal s takovým nadšením až mě to překvapuje a zřejmě to tedy budu muset udělat. Ď za inspiraci.

@ 06.09.2018 10:08:52
Nevím jestli ostuda, ale už podle toho se dá odvodit to, že v Česku nemá Asia žádnou pevnou základnu a už od svého založení byla vnímáná jako bočňák těch známých muzikantů z artrockové branže. Přitom kdyby takovou hudbu vydali dnes, nová popová vlna s nějakými Night Flight Orchestra by totálně ostrouhala. Chtěl jsem napsat-že by se jim podobní mohli jít zahrabat.

Asia patřila mezi art rockovou smetánku, mezi vyvolené, mezi průkopníky nového směru. Pompézní pedagogové, to se hodí, ne?

pinkman @ 06.09.2018 11:26:44
Je to tak! Asia jsou u nás strašně nedocenění. Už to tady někdo nedávno psal a já s tím souhlasím. Každý má plnou hubu jaký je to neúnosný pop a podobný žvásty o nadbytku kláves atd. Copak melodik taky haní jazzmenovi, když je něco echt složité a Zappovsky neposlouchatelné. Pokud není tolerantní tak ano, ale i v muzice to chce především nadhled.

terka @ 06.09.2018 13:54:10
Pinkmane nad tvým posledním výrokem jsem se musela pousmát. Zrovna o nadhledu tady píše člověk, který by nejraděj celé devadesáté roky strčil do černého pytle a zašněroval tak, aby žádná z těch nemelodických grunge-kapel už nezahrála ani notu. Tak Pearl Jam nee, ale Asia ano? Jaký je v nich rozdíl?
Proč si myslíte, že jsou u nás kapely jak Asia nedoceněné??

northman @ 06.09.2018 15:28:38
Proč je tahle skupina nedoceněná, to je jednoduché, hrají i pro cílovou skupinu posluchačů neatraktivní hudbu.

pinkman @ 06.09.2018 16:06:57
Zkusím odpoveďet přijatelněji a inteligentněji než northman. Rozdíl například mezi Pearl Jam a Asia je podstatný. Prvně jmenovaní hrají drsnou chuligánskou-punkem kořeněnou muziku pro mladé buřiče. Druzí nabízí starousedlý model postavený na klidu, přemýšlení, hloubání, citech a dalších, člověku příjemných emočních stavech.
Každá hudba je určité skupině svým spůsobem neatraktivní, to je naprosto přirozené. V naší kotlině si nedokázali silně melodické kapely úspěšné v osmdesátých letech vybudovat kvalitní zázemí. U nás se zaběhli dva extrémní směry. Buď jsi byl metalista, nebo discofloutek. Nebyla volba mezi. V západní Evropě se nabízelo víc možností, proto se tam kapely jako Asia, Foreigner, Toto, Boston a další uchytili rychle a natrvalo. Proto to přehlížení A.O.R., pompu, melodiky a dalších sofistikovaných směrů skrz prsty.

northman @ 06.09.2018 16:36:30
pinkman: nikdy jsem nebyl ani metalista ani diskofloutek. Bigbít poslouchám už přes padesát let a na rovinu hudbu, kterou produkuje skupina Asia bych nikdy neposlouchal, i když Wettona, Palmera mám rád, ale když hráli v mateřských skupinách.

Balů @ 06.09.2018 20:55:30
Názor kolegy northmana je mi blízký.
Jen dodám, že ve stejném roce vyšla daleko zajímavější alba.
Třeba K. Bush, S. Vega, P. Gabriel, R. Plant, R.E.M., T. Waits...

jirka 7200 @ 06.09.2018 23:08:06
Skupinu Asia jsem nikdy neposlouchal, jejich tvorba mi nikdy nebyla ničím sympatická.

to pinkman : uvádíš, že Asia nabízí starousedlý model postavený na klidu, přemýšlení, hloubání, citech a dalších, člověku příjemných emočních stavech.

Já jsem nic podobného v jejich muzice nenašel. Můj přijímač není asi vybaven frekvencí na příjem vln Asia.

Jarda P @ 07.09.2018 09:49:09
Už Hammel o tom zpíval: Komu sa neľúbi, ten nech si zatrúbi

northman @ 07.09.2018 09:57:55
Jarda P : otázka nebyla líbí - nelíbí ale proč je tahle skupina nedoceněná. Komu se to líbí, tak ten to určitě docenil.

Jarda P @ 07.09.2018 10:01:27
Northman: souhlasím.

john l @ 07.09.2018 13:02:49
Hudba na prvních třech deskách je úžasná. Na mňamku od Asie se vždycky těším a pravidelně si ji sám ordinuji. Dobrá recka po padesáti letech, už byla zapotřebí.

Nazired @ 09.09.2018 13:56:46
Dát Asii plný počet hvězd (pět)?.. tak to se opravdu nevidí. Kolik bych jich pak proboha musel dát klasickým deskám Yes? 30? :-)

Gerry @ 09.09.2018 14:15:16
A proč by proboha hudba Asie nemohla mít pět hvězd? Ve svém stylu, tedy AOR, patří ke skutečné špičce, kvalitou, muzikálností atd atd ....Proč tady pořád někdo operuje předpojatě, přehlíživě?
Já osobně považuji Asii za hudbu mnohokrát kvalitnější a hodnou vysokých ocenění, než např. Kiss, na které tu mnozí nedají dpustit.

Nazired @ 09.09.2018 14:53:17
Já proti Asii tak nějak nic nemám, pokud se ta hudba někomu opravdu líbí, tak nic proti.. Problém je v tom, že nejde o žádnou progresivní hudbu, ale o pouhý sladký progresivní popík, který je na těchto stránkách jen proto, že hráči této "superskupiny" byli dříve členy kapel aka Yes a pokud bych si v oný době chtěl poslechnout kvalitní pop, tak bych měl na výběr stovky kvalitnějších kapel než je Asia.
Jejich první desku mi v onom neslavným 1982 nahrál kamarád na mgf. pásek snad jen pár dnů po jejím vydání.. Pustil jsem si jí (za stálého přetáčení) jen jednou a pak jsem ji zhnuseně vymazal.. A toto se opakovalo v případě další velké "superskupiny" jménem GTR o pár let později..
Dát na fóru jménem "progboard" 5* komerční a přeslazený Asii 5* je jako dát pouze 1* klasicky desce Foxtrot od Genesis (take naprosto nesmyslne hodnoceni).

Pegas @ 09.09.2018 15:55:36
Asia strčí do kapsy mnoho nadhodnocených progrockových kapel a progresivní ve smyslu toho slova tady nebude půlka interpretů, možná ještě víc, a u těch ostatních to nebude platit pro celé diskografie. Desky po reunionu jsou znatelně slabší, a ani jako fanouška Asia a Wettona mě vůbec nezaujali. Ta hudba zní komerčně, je silně melodická, skvěle zahraná a zaranžovaná a oproštěná od zbytečností. Nic přeslazeného ani popík. Vysoké hodnocení si zaslouží, rozhodně to má svoje kvality. Pokud s tím má někdo problém, tak má smůlu a může jít dál. Kdo ví, jestli si fanoušci kapel, ze kterých muzikanti v Asia přišli, sami jenom něco nevysnili a neměli by si nadávat spíš sobě. Ale ono je obecně módní shazovat populární věci, které mají hodně fanoušků a ještě se prosadí komerčně. Už nekolikrát jsem se utvrdil v tom, že progrockoví fanoušci jsou někdy dost zaslepení a netolerantní, přítom právě u nich bych čekal větší otevřenost. Asia je mnohým trnem v oku, ale pak jim stačí stačí předhodit klávesové sólo, natáhnout stopáž skladby a hned je to strašně progresivní (viz třeba mnohé recenze na Progarchives), i když stokrát omleté (případ pousty progmetalových kapel)... Mimochodem, tipy na podobné kapely, kde to opravdu tak funguje jako na prvních deskách Asia jedině uvítám.
Mně by víc než vysoké hodnocení jakékoliv desky/kapely zaráželo spíš to, že to kritizuje někdo, kdo se sám přizná k tomu, že to vlastně ani neslyšel.

Nazired @ 09.09.2018 16:18:37
Ja to slysel x krat. Tu desku si tehda nahralo i par lidi, kteri me tim preslazenym "AOR" pak u nich doma mucili. A na zacatku 90 let jsem si prvni tri Asie koupil na CD, kdyz jsem kompletoval Yes a Genesis.. jen protoze byly levny.. a od ty doby jsem si je pustil jen jednou. Navic odrhovacku "Heat of the Moment" v ty dobe casto hravali i v ceskejch radiich..

Gerry @ 09.09.2018 16:25:35
To Pegas - Moje slova, podepisuju každé z nich ...
Víc o tom nemá smysl debatovat ....
A mimochodem.... slovo přeslazený...a Asia ? Asi jsem 50 let neměl uši nebo si pod pojmem přeslazený představuju něco úplně jiného .....

Nazired @ 09.09.2018 16:44:22
Kapela, ktera vznikla jen proto, aby se komercne ujala a bodovala v USA (strucne receno = aby vydelala prachy) opravdu muj salek kavy neni a nikdy nebude.

alienshore @ 09.09.2018 20:16:35
robiť muziku, zarobiť prachy a byť úspešný je snom každého ambiciózneho a tvorivého hudobníka, opačný prípad tvoria avantgardisti ktorí tvoria muziku od buka do buka a predaj ich nosiča sa rovná číslu 10, podobný prípad sú blackmetalové kapely so demo-zvukom z plesnivej pivnice, predaj ich nosičov sa taktiež rovná číslu 10 :-)

PaloM @ 09.09.2018 20:33:58
Pegas a alienshore: plne súhlasím a preto sa nezapájam do tejto debaty. Napísali ste aj môj názor.

jirka 7200 @ 09.09.2018 21:08:06
to alienshore : za sebe si myslím, že zrovna zde na Progboardu by neměla platit rovnice, že čím více prodaných desek, tak tím úspěšnější kapela.

Počet prodaných desek, zájem médií a popularita nic nevypovídá o kvalitě alba samotného. Jen můj názor.


alienshore @ 09.09.2018 21:52:28
jirka7200: no, ja si myslím že platí ..., Progboard najviac velebí kapely ako Pink Floyd, Genesis, Jethro Tull či Yes, predaj ich dosiek si môže každý overiť na wikipedii, Pink Floyd tvorili jednoduchšiu formu psychedelického rocku s výraznými melódiámi a osobnosťami, Genesis - nebyť ich komerčného obdobia ťažko by dosiahli status a predaje ktoré majú dnes, Jethro Tull sú králi melódií a Yes - no, nebyť albumu 90125 tak ktovie koľko by toho predali a ako dlho by sa v hudobnom biznise udržali, to platí aj pre Genesis ...

Z toho vyplýva, že ak je niekto úspešný, tak stojí za to sa na neho aspoň pozrieť, a ten kto nie je úspešný môže kľudne znamenať aj to, že proste nie je dosť dobrý ...

jirka 7200 @ 09.09.2018 23:43:41
to alienshore : Vývoj rockové hudby měl různé etapy a v těchto etapách byly populární různé styly. Většina zásadních představitelů těch stylů je na Progboardu, ať jde o thrash metal, punk či grunge. Tyto kapely také prodaly miliony desek a v moc velké oblibě tu nejsou.

Pokud řadíš kvalitu desek Pink Floyd, Yes, Tull a jiných podle prodejů, máš na to právo, ale určitě se najde dost fanoušků, kteří s tebou budou jemně řečeno nesouhlasit.

Mě z toho vyplývá, že pokud je někdo úspěšný a nebo není, nehraje to u mě žádnou roli a pokud mám možnost, tak si jej poslechnu.

Ta takzvaná úspěšnost je kolikrát jen štěstí na dobu vzniku, producenta, na dobrý marketing, vydávající firmu a mnoho dalších faktorů.

Gerry @ 10.09.2018 10:13:35
Trošku jsme odbočili od merita diskuze - jestli Asia je hudba, která by se měla a směla hodnotit větším počtem hvězdiček, a to přesto, že za jejím vznikem je snaha o vznik klasické umělé superskupiny a přesto, že v jejich hudbě převažuje melodičnost a nálada nad progresí.
Já tvrdím že ano, a to proto, že i ta melodičnost nemusí být znakem podbízivosti a kalkulu. Kdo by chtěl tvrdit, že třeba pánové Wetton, Palmer, Howe nebo Lake hráli a skládali podbízivě a jen se snahou vydělat, tak by asi měl navštívit odborného lékaře.
Za mne - raději kvalitní pop a AOR, než neposlouchatelný progres.

Nazired @ 11.09.2018 06:00:24
Kazdy ma nejaky svy hranice, kterou hudbu za progresivni jeste povazuje a ktera je uz za hranici jeho vkusu. A to je prave priklad ASIA, ktera onu hranici dle myho nazoru prekrocila. To, ze v Asii hraji vehlasni a kvalitni profesionalni muzikanti tu nikdo nezpochybnuje, ale to co "zplodili" je podle myho nazoru jiz za onou hranici. PS: Co je na Asii, napr. na jejich nejvetsim hitu "Heat of the Moment" progresivniho??

24.06.2006 b.wolf
4 stars

Taktéž velmi dobré album. Samozřejmě nelze opomenout hit Voice Of America; ten snad hráli na všech možných rádiích. Je fakt, že mě se trochu vytratil ten feeling první placky, ale stále je to velmi pohodové, oddychové a super. Docela mě mrzelo, že odešel John Wetton, kterého jsem si pořád nějak spojoval s Uriah Heep, přestože s nimi natočil jen jedno album. Další album ASIA Aqua už mě tak moc nechytlo.
reagovat

catcher @ 20.03.2009 20:16:14
...tady už citelně chybí Mr.Howe, melodie taktéž poněkud zkolovrátkovatěly, ale celé to pořát drží Wettonův hlas, takže album ještě docela ucházející, jen mohlo být víc zelí :) ... tím ovšem Asia končí, poslech následujících desek je ztráta času.

PaloM @ 20.03.2009 20:28:12
Ja som sa ďalej od 1.LP nedostal, skrátka všetky po nej nuda :-)

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
b.wolf
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 2x
Mohyla, luk63
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Asia


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000