Asia - Alpha

Asia - Alpha - tracklist alba, hodnocen?, recenze

1983

Tracklist:

01. Don't Cry
02. The Smile Has Left Your Eyes
03. Never In A Million Years
04. My Own Time (I'll Do What I Want)
05. The Heat Goes On
06. Eye To Eye
07. The Last To Know
08. True Colors
09. Midnight Sun
10. Open Your Eyes
11. Daylight


Obsazení:

John Wetton: Bass, Vocals
Geoff Downes: Keyboards
Steve Howe: Guitar
Carl Palmer: Drums

 
24.10.2016 john l
4 stars

Druhou desku hvězdýho projektu Asia mám vesměs rád stejně jako jejich prvotinu. Kapela složila velice podobný materiál, kvalitativní propad tady ještě neslyším a deska tak pokračuje dalším přívalem "dobráckých" melodií a líbivých písniček. Steve Howe je tu držen na stále kratším řetezu, Palmerova technika je dávno minulostí, Wetton zklamat nedokáže a Downesovi tu patří zase hlavní slovo. Asia je jeho dítko a slyšíme to v každičké melodii, pocukrovaných klávesách i vokálních nápěvech. Chlapci si tehdá muzicírovali s chutí, pro zábavu a značně odlehčeně, slyšet že je to snad i bavilo. U posluchačů to měli vždycky mnohem těžší, ti co je nepřijaly a nařkly z podbízivosti, pro ty budou už navždy v Asii zatraceni. Naopak si stojí u hledačů melodií a těch, kteří technikou opovrhují na úkor dobré písničky, těm určitě nevadí.

Odvrácená tvář Alphy: Irituje mě vlezlost refrénu Don't Cry i nabubřelý patos My Own Time (I'll Do What I Want), která jinak absorbuje obstojnou melodii na španělku.
Tak někde v půli cesty stojí, to jest líbí/nelíbí songy 7.The Last To Know a 8. True Colors v které není Downes zas až tak k zahození.
A konečně velké parády, kde pompézní kouzlo funguje nejdojemnějc: líbezňoučká The Smile Has Left Your Eyes s líbivým Johnovým projevem, skvělými sóly odstartovaná hřmotnější Never In A Million Years. Další v pořadí je nadupaná dvojice The Heat Goes On (dravější rytmika a malá sóla kapele moc svědčí) a vytleskávající Eye To Eye (tady mi promiňte ta slova, už kurevsky šlapu i já), jedná se o nejprogresivnější (ehm) skladbu alba, fakt skvělá. Vrchol pozoruju (stejně jako recenzenti přede mnou) od počátku co jsem si desku oblíbyl v tajmné a sugestivní písni Midnight Sun s prvotřídní klavírní, klávesovou i kytarovou melodií, obstojnou architektonickou stavbou a dojáckým Wettonovým projevem. Jó, málem bych zapomněl, nejlepším Stevovým sólem na albu. Konec dobrý, všechno dobrý, protože hypnotická Open Your Eyes mě momentálně baví víc jak kdy dřív.

Nahrávce bych vytknul slaboučký, vlastně tristní zvuk, naopak parádní cover od mistra Deana mě těší.
reagovat

PaloM @ 24.10.2016 13:52:23
Prvé dve CD Asia som si kúpil iba pred pár rokmi, lebo sa mi páčia. Je to kvalitný pop-rock a to mám rád. Zvukovo, to máš pravdu, obidve CD sú slabšie. Mám prvé CD vydanie.
Vďaka za recenziu, s prvým odstavcom sa stotožňujem.

horyna @ 24.10.2016 13:57:33
Jednu dobu jsem poslouchal dokonce dvojku častěji a radši než debut a možná, poslechnout si je dnes za sebou, třeba by ji zase Alpha porazila:-)

EasyRocker @ 24.10.2016 14:14:08
horyna: i já, měl jsem totiž dvojku jako první a dlouho dokonce jako jedinou od Asie, debut jsem pořídil relativně dost pozdě. Ke dvojce jsem tak nějak přirostl srdcem, strávil s ní spousty příjemných chvil... :) Midnight Sun, True Colors, Open Your Eyes a další jsou pro mě skvostné... jedině zvuk to vždycky srážel dolů.

06.06.2010 Tomáš
4 stars

Tuto desku jsem poslouchal poprvé v roce jejího vydání a pohlížel na ní s úctou. Bylo to ještě v éře LP a mě ji přivezli rodiče z tehdejší SRN. Po skvělém debutu jsem nebyl zklamán. Deska je to trochu jemnější, plná skvělých melodií a harmonických postupů. Neprávem bývá shazována a v porovnání s deskou z roku 1983 bývá označována jako zklamání. Já si to nemyslím. Je to dílko, které přečkalo časy a je poslouchám s odstupem času i dnes a musím říct, že bych mu nehádal datum zrodu - rok 1983. Klávesy Geoffa Downese mají ještě krásné barvy, jsou nápadité a vůbec ne vlezlé jako na některých dalších albech. Stewe Howe dostává překvapivě dost prostoru a jeho inteligentní hra je požitkem. Hlas Johna Wettona je mi velmi příjemný a skvělé jsou též víceklasé vokály, kde se přidávají Stewe Howe a Geoff Downes. Mám li jmenovat moje nejoblíbenější skladby, je to těžké, až na titulní "Dont cry " je to vyrovnaná kolekce. Snad za všechny " Midnight Sun" a " Never in a million years".
reagovat

Zdeněk @ 07.06.2010 06:27:02
To snad ne.

PaloM @ 07.06.2010 07:05:05
Zrejme problém je v tom, že mnohí pozerajú na Asia (či skôr by si priali) ako na art rock či nebodaj progress rock a pritom je to "len" melodický pop rock, typický pre 80-te. Chápem, že zvučné mená v kapele k tomu zvádzajú.
Ja som si to zaradil medzi kapely typu Team :-) a preto s tým nemám problém. Asi pred 2 mesiacmi som si kúpil Asia jednotku a dvojku. Doteraz zrejme nie sú na trhu remastre. Používam to ako vždy - ako príjemnú kulisu popri práci alebo relax.
Hodnotím to podobne ako Lothian v reakcii na inú recenziu - trochu slabšie ako debut. Tak za 2,5 až 3. Ako som už písal, trochu mi harmóniami pripomínajú ELO, ktorých mám veľmi rád.

b.wolf @ 07.06.2010 21:06:41
Pamatuju se, že po poslechu debutu jsem stejně horlivě sháněl i tuhle placku; obal suprový, jestli se nepletu, od Mr. R. Deana, ovšem stačil mi jeden poslech a dost. Jednička je jednička, pak ještě sem tam můžu Astru, Aquu a Ariu a bohatě stačí. Tohle fakt ne, ten děsný "elektro" zvuk bicích, cukrkandl, popárna... brrr...

07.04.2008 Zdeněk
0 stars

Nechápu jak parta tak skvělých muzikantů mohla
stvořit něco tak příšerného.Typická ukázka kde mohou skončit rockové hvězdy ve snaze zalíbit se co největšímu počtu posluchačů.Napadá mne jediný motiv-
peníze.Takže poprvé ve své recenzi na progboardu
nedávám žádnou hvězdu.Prostě nula.
reagovat

Artigas @ 07.04.2008 15:07:18
hm... tak to je fakt přesné, i na tu jednu hvězdičku je to slabé. Po debutu, který je fakt skvělý, takováto kalamita. Od Asie mám nejradši kromě prvního alba ještě Arenu, ale tohle určitě ne.

Lothian @ 07.04.2008 16:39:16
Dvojku Asie hodnotím jen jako trochu slabší než jedničku. Další poslouchatelná je trojka, a tím pro mne Asia končí. Snad letos Phoenix. Už jsem udělal řadu zkušeností, že naše "pamětnické" nadšení dnešní mladí prostě nemohou pochopit. Tehdy to byla fantastická bomba.

Brano @ 08.04.2008 11:07:25
Toto Cd som mal tiež vo svojej zbierke a bol som s ním veľmi sklamaný.Moje sklamanie umocňovala aj veľmi slabá kvalita zvuku,chcelo by to skutočne poriadny remaster.

Tomas PN @ 08.04.2008 17:10:54
Určite to nie je tak silný album, ako debut Asie, ale takto ho skritizovať??!!! Veď úvodná pecka Dont Cry je jedna z najlepších skladieb, akú Asia napísala!! Tak neuveriteľne chytľavá melódia... Medzi slabšie články osobne radím Never in a Million.. ktorá ma vcelku nudí... aj po toľkých vypočutiach... Je cítiť miernu "nasladlosť" a "komerčnú vtieravosť" songov, ale to im na kvalite neuberá! Fajn album!! Tak určite na 4 hviezdičky! :o))))

Tomas PN @ 08.04.2008 17:10:58
Určite to nie je tak silný album, ako debut Asie, ale takto ho skritizovať??!!! Veď úvodná pecka Dont Cry je jedna z najlepších skladieb, akú Asia napísala!! Tak neuveriteľne chytľavá melódia... Medzi slabšie články osobne radím Never in a Million.. ktorá ma vcelku nudí... aj po toľkých vypočutiach... Je cítiť miernu \"nasladlosť\" a \"komerčnú vtieravosť\" songov, ale to im na kvalite neuberá! Fajn album!! Tak určite na 4 hviezdičky! :o))))

Zdeněk @ 08.04.2008 17:44:56
ad Thomas PN: Nasládlost?Silně přeslazené.

Apache @ 09.04.2008 12:54:30
Asiu jsem nikdy neposlouchal, ale rozporuplné komenty a reakce na toto album mě pobavily a vcelku nalákaly. Asi u nich začnu právě s tímhle albem. :-))

Apache @ 09.04.2008 12:57:09
Zdeněk: Takhle funguje negativní reklama v praxi. :-)

Zdeněk @ 09.04.2008 13:56:20
ad Apache: pokud jsi na sladké.......

Apache @ 09.04.2008 17:00:07
Zdeněk: Jak na které. No, uvidíme...

mikepis @ 23.07.2008 09:19:10
prehanas.
v kontexte Astry a dalsich 10 platni Asie s Paynom a Marillionu bez Fisha je to VYBORNA hudba. napadita a melodicka, akurat Howa menej pocut. osobitne tuto platnu mam radsej ako prvu Asiu.

21.09.2005 -krusty-
4 stars

ASIA....je či není art/progres kapelou??? Kdo ví. Spíš mám pocit, že ji do tohoto ranku řadí(me) jenom a pouze kvůli lidem v sestavě. Howe, Wetton, Palmer a Downes přece hrávali v art/progres bandách, že? :-) Ale ruku na srdce - tohle není o zvukovém a aranžérském hledačství. To si jen "složití" muzikanti střihnuli oddechovku a dokázali, že i oni dovedou být komerčně úspěšní. POZOR: miluji první, druhou i třetí desku....je úžasné poslouchat zkroceného Howea (na prvních dvou), krásně znělého Wettona, sladkého až kýčovitého Downese.....a ne už tak kvalitně hrajícího Palmera :-))) ASIA je příjemný oddech, který je prostě dobrý. Nic víc, nic míň!! :-)
reagovat

03.09.2005 EasyRocker
5 stars

Superskupina Asia už svým prvním albem pořádně rozhýbala hudební trh zejména v USA a druhá deska Alpha její status jen potvrdilo. Mnozí by ohrnuli nos, že tato kapela a hudba vlastně vůbec na toto fórum nepatří, ale z jakého důvodu? Konkrétně deska Alpha přináší velmi výživnou kombinaci lehkonohého, jemného progresu, ne tak stylově svázaného a komplikovaného jako na deskách formací, jejímiž členy bývali hlavní protagonisté, melodického rocku a inteligentního popu. Zvukově je deska na soudobé, výborné úrovni (pravda je, že rytmika nijak zvláště nevyniká a z tohoto pohledu by už deska potřebovala pořádný mastering - jestli se tak už v některé části světa nestalo) a co se týká hudebních nápadů, je jen málo alb v historii, kde by každá pecka mohla vyjít jako singl - myslím, že to je přesně tento případ. Velmi silné, často stadiónové melodie podbarvené mohutnou stěnou Downesových kláves a nenápadnou, ale maximálně efektivní Howeovou kytarovou hrou a melodicky bohatý zpěv Johna Wettona dávají dohromady směs, které je velmi těžké odolat. Je to v podstatě velmi inteligentně produkovaný, sofistikovaný pop, ale s nespornou hráčskou a hudební kvalitou. Mou nejoblíbenější skladbou je Midnight Sun se skutečně vynikající melancholickou melodií, ale dejte si vedle sebe kteroukoli skladbu z alba a vždy to bude výjimečný zážitek. Stejně jako obal od fenomenálního Rogera Deana.
reagovat

catcher @ 18.04.2009 21:49:25
pět bych nedal, je přece jen slabší než debut, ale poslouchat se dá i dnes. S tou Midnight Sun jsi to trefil, pro mě je to taky nejlepší věc z alba.

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 4x
-krusty-, Gerry, john l
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x
kaktus
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 1x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Asia


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje Internetplus.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000