Anubis - The Second Hand

Anubis - The Second Hand - tracklist alba, hodnocen?, recenze

2017

Tracklist:

1. The Second Hand
2. Fool's Gold
3. These Changing Seasons I
4. The Making of Me
5. While Rome Burns
6. Blackout
7. These Changing Seasons II
8. Pages of Stone
9. These Changing Seasons III


Obsazení:

- Robert James Moulding / Vocals, Guitars, Percussion
- David Eaton / Organs, Mellotron, Piano, Synthesisers, Guitar, Vocals
- Douglas Skene / Electric & Acoustic Guitars, Electric Sitar, Vocals
- Dean Bennison / Electric & Acoustic Guitars, Slide Guitar, Vocals
- Anthony Stewart / Electric & Acoustic Bass, Moog Bass Pedals, Vocals
- Steven Eaton / Drums, Percussion, Glockenspiel, Vocals
With:
- Tom Winters, Lochie Winters, Reece Denton / Additional Vocals (9)
- Brian Dade, Marcus Mulu, Cliff Pearson, Patricia Eaton, Andrew Eaton, Jessica Skene, Andrew Craig, Sasha Ioshpe, Chris Tracey / Additional Speaking Voices

 
31.10.2019 horyna
5 stars

Každopádne jednou vecou som si istý - ak si niekoho hudba ANUBIS podmaní, stane sa jej celoživotným fanúšikom. Za tým si stojím a myslím, že tu na Progboarde nie som sám -)
Tak přesně tuto větu zde začátkem října umístil kolega recenzent a progresivní nadšenec Sajgon3, pod Braňovu recenzi na desku Australanů Anubis, A Tower of Silence.

Poslední týden, pouhých pár dnů po této zprávě u mne probíhá doslova revoluce s hudbou Anubis a já musím oběma borcům nejen dát za pravdu, ale i "líbat ruce" za to, že na Progboard několikrát umístili své pojednání o těchto, už i pro mne fatálních progresivních věrozvěstech dneška.

Na Anubis jsem měl políčeno již dlouho, ale povrchní poslechy na pc zdaleka neodhalí ani ždibec krásy, a komplexní aranžérské výzdoby ukrývající se na jejich nahrávkách. Nákup cd byl spíš risk (na jistotu) o kterém jsem předpokládal, že by mohl vyjít. Ale že se mnou Anubis zacloumají takovým způsobem, jsem absolutně nečekal. Už první kompletní poslech tohoto díla (jelikož adorovaná A Tower… nebyla snadno k mání) odhalil velké ambice uvnitř nahrávky/kapely, avšak dalšími poslechy se výsledný dojem z díla zvedal o světelné roky. Takřka okamžitě jsem Anubis podlehl a po týdnu je postavil na stejný piedestal, kde stojí podobné, ultra-melodické skupiny jako IQ, Mystery, norský objev Windmill, nebo kupříkladu čerstvě vzývaní Clepsydra. To nadšení z Anubis se stupňovalo až do bodu, kdy už je pro nás sběratele naprostou nutností, objednat si za "mrzký" peníz z dalekého zámoří i další dvě desky (z roku 2011 a 2014) kvalitou přinejmenším srovnatelné.

Na desce The Second Hand se nachází ta nejchutnější potrava pro prog rockera, jakou si jen mlsoun degustující kapelky výše jmenovanané může přát. Je jako krajíc čerstvě upečeného provoněného pečiva, namazaný nejkvalitnějšími extrakty pocházejícími z naší matičky přírody. Zakousnete se a vzápětí se olizujete slastí. Jsou tu tak nádherné harmonické výměny, tak složité, přesto neuvěřitelně ladné změny tempa, melodie tryskající jako horské bystřiny, úchvatné nápady střídající jeden druhý...no je toho spousta a jak se na správnou progresivní muziku sluší a patří, vše se vám poodkrývá postupně a po částech. Instrumentální složka je dech beroucí, zvuk rovněž, ale hlas zpěváka slyšícího na jméno Robert James Moulding je příběhem sám o sobě. Oplývá překrásnou barvou, znělým tónem, ladně šplhá do výšek, ale nikdy nepiští, nedusí se, netahá za uši, právě naopak, působí ladně a s grácií, poslouchám jej strašně rád.

Celá nahrávka je absolutně vyrovnaná, ale jeden kusanec přec září o malinko víc. Je jím sedmnáct minut dlouhatánský monolit Pages of Stone, ze kterého (ale věřím, že z desky kompletní) každý pro-rocker "krvácí" radostí a tetelí se blahem jako mimčo, které právě dostalo tolik vysněný a očekávaný dárek.

Kdo by čekal, že se i u protinožců může objevit další tak namakaná a geniální kapela, jakou jsou právě Anubis. Óbr poklona velkým pánům instrumentalistům a brilantním skladatelům z Anubis.
A znovu poděkování kolegům Sajgonovi a Braňovi za jejich zviditelnění a propagaci. Jsem lapen stejně jako vy pánové.

reagovat

EasyRocker @ 31.10.2019 08:00:37
Tak Anubis jsou samo další srdcovka, i když ne taková jako třeba Květinky nebo Steve Hackett. Spolu s geniálními metalisty Alchemist u mě asi nej vyslanci progu pod protinožců... krása, díky za připomenutí.

muf @ 31.10.2019 11:57:33
Také já se musím připojit k diskuzi, protože se stalo, že Anubis jsem na základě neodolatelných recenzí a pár posleších mrzkých mp3 pořídil. Konkrétně Tower a Hitchhiking. Tyto dvě desky jsem si velmi rychle oblíbil natolik, že mi to doma hraje několikrát týdně. Je to balzám pro duši a ten nádherný zpěv nemá chybu. Je v tom slyšet inspirace od Floydů, ale v krásném moderním hávu.

The second hand už je jiná káva. Tady už je to pro mě hůře stravitelný kousek. Zatím jsem mu nepřišel na chuť. Ale tak nějak tuším, že mi čas odkryje tajemství i u tohoto díla.

Za mě každopádně Anubis jeden z největších objevů, který jsem letos učinil.
Spolu s Kyros resp. Synaesthesia, Windmill a novinkou IQ Resistance.

steve @ 02.11.2019 12:37:58
Na to jak tady nad Anubis všichni slintáte, jsem čekal výživnější krmni. Zní jako Iq devadesátých let. X-tý derivát jejich melodií.

pinkman @ 02.11.2019 15:55:56
to steve: tak na tom se spolu shodujem. Sylvan, Anubis, IQ a horda dalších dnešních kapel zní úplně stejně. Proto je skoro neposlouchám. Vem si šedesáté a sedmdesáté roky, Yes, Pink Floyd, Santana, Meola, Corea, Genesis a tisíce dalších které nemá cenu jmenovat, každá ta kapela zněla jinak a za sebe. Pořád se dalo něco vymýšlet a jít dopředu. To už dnes absolutně nejde, proto ty kapely znějí jadna jako druhá. Proto je to pro hodně z nás naprostá nuda.

Sajgon3 @ 03.11.2019 10:37:48
No asi takto to poviem - ANUBIS znie ako IQ devedesiatych rokov ??? ako SYLVAN ??? no tak to som asi hluchý. Poznám more neoprogresívnych kapiel a dobrých, ktoré si rád vypočujem ale bohužiaľ áno, sú na jedno kopyto - ale sú kapely ktoré do toho dávajú ten svoj "kus ja" . OK , posledné 2 albumy ANUBIS sú silne floydovské - niektoré skladby až okato - a to akože nevadí ??? Netreba si pliesť dojmy s pojmami - stále tvrdím, že "Tower of Silence" je pre NEOPROG tak zásadný ako žiadny album od IQ a to mám IQ veľmi rád a tohtoročná novinka je určite jeden z najlepších albumov tejto vetvy ak nie najlepší. Treba ai niekedy vypočuť veci aj na kvalitnej aparatúre a sústrediť sa na ne - netvrdím, že to čo sa páči mne sa bude páčiť niekomu inému - ale niekedy sa mi zdá , že niekto sa snaží hodnotiť album ako odborník a pritom je jeho sluch "polovičný" - nechcem sa nikoho dotknúť. A áno samozrejme že Dara Rollins znie inak ako YES v čase najväčšej slávy a ten zase znie inak ako Bob Malrey - s tým súhlasím, len to porovnanie sa mi zdá viac ako zcestné - toľko za mňa -)

pinkman @ 03.11.2019 10:47:35
Já bych to řekl zase takto. Sylvan kopíruje Genesis, Anubis kopírují IQ, IQ kopírují Marillion. Čtvrtý třetího, třetí druhého, druhý prvního a jsme zase u základu starého padesát let. Na tohle zjištění přece nepotřebuju kvalitní aparaturu. To poznám i na obyčejném šumítku v postupech, struktuře, melodiích a harmonizaci. Nemám žádný absolutní sluch, ale co chcete s odstupem padesáti let pořád vymýšlet.

PaloM @ 03.11.2019 12:47:46
Áále nekopírujú, iba sa všetci inšpirujú v prog rocku 70. rokov. Je to vec prístupu poslucháča. Ja tie rôzne inšpirácie, najčastejšie v rytmických a harmonických postupoch počujem. Ale sú pretavené do nových, emočne silno pôsobiacich skladieb. Pravda iba na toho, kto je nastavený na frekvencie neo progu. Kto má príjem zablokovaný, nepočuje kvalitu, lebo nechce počuť.

Iná vec je vývoj, časová história rocku. Hudba renesancie, baroka, klasicizmu, romantizmu - každá etapa trvala viac ako sto rokov, a to je podstatne dlhší čas ako prog rock + neo prog. Tak, vydržte :-)

EasyRocker @ 03.11.2019 12:59:08
Pokud je někdo mým hudebním idolem, a natož jsem muzikant, snažím se tomu idolu přiblížit - více či méně. Ono pořád zapomínáte, že kapely 60. a 70tek měly výhodu doslova nepopsaného papíru - bigbít ve všech formách se teprve rozjížděl a skoro vždycky jste vyráběli něco nového, to už dnes nejde. A taky mám jen pár základních tónů.

Sajgon3 @ 03.11.2019 14:37:18
Áno, časť pravdy s tým kopírovaní je, ale keď sa na to mám ja pozrieť takto tak sa nie je o čom baviť, pretože 98% neoprogresívnych kapiel vrátane Marillionu KOPÍRUJE Genesis. Takže nám vlastne stačí počúvať Genesis a všetko ostatné hodím do koša ( v mojom prípade tak 200 neoprog albumov ), alebo ich predám, kúpim si nejaké staré auto - veterána - rozoberem ho na súčiastky, tie poprivezujem na špagát - vystavím to prukému nárazovému vetru - do toho budem nerytmicky splachovať WC , primiešam posledné výkriky vlastnej svokry 8krát pozmenené hlasovým modulátorom a ručím za to, že nikoho kopírovať nebudem. Moje CD sa budú predávať v miliónoch a ja nebudem vedieť čo s peniazmi, preto si začnem kupovať stále viac a viac progresívnych kapiel aby som našiel niečo čo mi táto hudba dáva. Toto je tak dosť sarkasticky povedané, prečo je takéto prirovnanie absolútna blbosť. A dokonca aj zakladatelia žánrov niečo kopírovali - klasika, klasika a veľa klasiky. Z čoho vychádzala hudba klasická netuším ale tiež z niečoho vychádzala, taký je "kolotoč hudby". Už som to tu spomínal, ja naozaj obdivujem takého Horynu,že dokáže vstrebávať tak rozličné žánre prog-u, to ja by som nedokázal. Radšej sa sústredím na to, čo sa mi páči a k čomu mám najbližšie . A preto sa mi práve takéto názory s " kopírovaním" dosť vytáčajú a určite nie som sám. Ale ako sa tisíci krát vyjadrujem , čo človek to názor a tak to má aj byť. Zhrnul by som to asi tak, že aj tu na PB sa nájde zopár albumov, ktoré na 100% nič nekopírujú a z ničoho nečerpajú. Ale nekúpil by som si tieto CD, aj keby som mal k nim ešte dostať Mercedes ..... -)-)-)

muf @ 03.11.2019 14:43:36
Přátelé já si myslím, že ač se kapely v mnohém napodobují, inspirují, či ovlivňují, tak stále v mnohých slyším kus originality. Něco, co mě baví poslouchat. Taky u mě velmi silnou roli hrála a hraje aparatura, na které poslouchám. Mám to jako s kávou, když si chci pochutnat, tak vybírám dobrý zdroj a snažím se ji připravit, jak nejlépe to dovedu. Jinak si ji raději nedám. Asi nemá smysl řešit, jak super stereo je potřeba vlastnit a jak řešit akustiku. Ale až když jsem se dostal na pro mě uspokojivou úroveň vybavení , tak jsem zjistil, že hudba může znít diametrálně odlišně. A tady vidím velké plus některých současných kapel. Prostě mi zní více moderně a více detailně, než jejich slavní předchůdci. Pokud se podaří mastering a má to aspoň trochu dynamiky. Jinými slovy i moderní kapely mají co nabídnout a řadu z nich rád poslouchám. A hlavně na ty zaniklé si člověk těžko vyrazí, aby je viděl v akci. A to je taky důležitý aspekt. Přece nechceme žít v minulosti, ale přítomností.

horyna @ 03.11.2019 19:11:28
Osobně se podepisuji například pod komentáře u: Sajgon3 @ 03.11.2019 10:37:48
steve a ty si tu desku pusť několikrát po sobě. Ne jen jako já kdysi povrchně z pc a uvidíš, že do toho pronikneš a budeš spokojen. Jinak Anubis mívají zvuk dost vychytaný a ta lepší aparatura taky kus kvality přinese sama.
A tahle mufova fráze je rovněž příkladná - Jinými slovy i moderní kapely mají co nabídnout a řadu z nich rád poslouchám.

Progjar @ 03.11.2019 22:06:39
Ako vážení páni, vaše večné omieľanie, že len Yes alebo Genesis je to pravé orechové je minimálne smiešne. Je toľko kapiel, ktoré sú inšpirované, zdôrazňujem inšpirované ale súčasne sem vnášajú kopec vlastných prvkov. Vy to len neviete uznať a preto vyzeráte tak smiešne. Je mi to ľúto, ale stojím si za tým.

Jarda P @ 04.11.2019 07:56:46
Když u nás začaly v 90. letech půjčovny CD, řídil jsem se u nových kapel popisem stylu na krabičkách. Pokud tam stálo "styl ad Genesis, Marillion" automaticky putovaly na můj přehrávač. Brzy jsem ale vystřízlivěl, protože se většinou nic z toho se svým vzorům nevyrovnalo. Většina z toho mě neoslovuje ani dnes (viz zde propagovaní např. IQ, Pendragon), něčemu jsem naopak na chuť přišel. Zkrátka poslouchám to, co odpovídá mému vkusu. Ať to zní jako kopie nečeho jiného či ne. V to mi je Progboard inspirací, i když těžiště mého zájmu jsou především 70. léta.

21.05.2017 Sajgon3
5 stars

Tak a pridám ešte v krátkom slede recku na album, ktoré som tohto roku očakával jednoznačne najviac - ANUBIS sú moji najväčší obľúbenci - takže je to logické. CD sa objavilo v mojej pošte skoro celý mesiac pred oficiálnym vydaním, veď kto by ešte mesiac čakal, že -))Na rozdiel od predchádzajúceho CD, kde som nekriticky očakával po " Tower " ďaľšiu nesmrteľnú dosku a potom bol mierne sklamaný, hoci album je to výborné - tentokrát som očakával niečo medzi 3kou a 4kou a ..... tentokrát som to aj viac menej dostal. Čiže úbytok " floydizmu " a viac " anubizmu ". Takže poďme sa na to pozrieť bližšie po cca. 5 vypočiach. Úvodná THE SECOND HAND je akoby dlhším introm , má naladiť poslucháča čo bude nasledovať. Prichádza FOOLS GOLD - zrejme najväčšia pecka nosiča - pritom začína nenápadne baladicky ale pozor prichádza refrén : " Twisted truths and secrets, narcosis remains... " - nezameniteľná tsunami-hudobná vlna valcuje všetko živé - podporovaná dramatickým prejavom Roberta Mouldinga - nezameniteľný prejav - neskutočné ! Presne takto naliehavo vždy znie aspoň jedna skladba ( KING WITH NO CROWN z trojky , alebo AND I WAIT MY WORLD... z kultovej dvojky )- toto je presne to, prečo týchto austalčanov zbožňujem. Nasleduje THIS CHANGING SEASONS 1 - najmäkšia skladba albumu, pokojná , opäť akoby mala ukludniť, lebo prichádza THE MAKING OF ME - tá si vyžaduje pozorné počúvanie - je maximálne prepracovaná so silným dramatickým refrénom - Mouldingov vokál je rovnocenným nástrojom, absolútne nezameniteľný - rozlíši ho aj hluchý v technoverzii rolničiek -) prepracovanosť pokračuje aj v WHILE ROME BURNS ale pomaličky už sa nám vynárajú "floydizmy". Prichádza BLACKOUT až so skoro popovým refrénom ( samozrejme hudba má k popu ďaleko asi tak ako politik k serióznosti ) THESE CHANGING SEASONS 2 opäť všetko ukľudňuje aby prišiel najdlhší epos - cca. 14.minútová PAGES OF STONE - pri prvom počutí mi troška splývala, ale s každým ďaľším počutím som už objavoval typické anubisácke pasáže - floydizmus pomaly naberá na sile - ale to samozrejme nevadí. Čo trošku vadí je posledná THESE CHANGING SEASONS 3 . Floydizmus už hrá prvé husle , na druhej strane je to ich najväčší vzor a predchádzajúci album to jasne dokázal - takže v tom až tak problém nevidím a dokonca by som skladbe ani nič nevytkol, len je to taký " bežný anubis " a mne to ako nadšencovi tejto skupinky nestačí -). Takže suma sumárum - ZÁPORY : poslednú skladbu by som vynechal a trošilinka mi chýba akoby "tepajúca basa" z prvých dvoch albumov - ale to je naozaj len maličkosť - všetko ostatné sú KLADY. Ak mám zpätne desatinne zhodnotiť všetky štyri štúdiovky tak asi takto - 1- 4,24 2- 4,99 3- 3,99 4( toto CD - 4,12 ). Z pohľadu hodnotenia na tomto webe samozrejme za 5. ANUBIS nikdy nesklame ! ANUBIS je svojský ! ANUBIS je proste ANUBIS. Sám som zvedavý ako sa albumu bude dariť na progarchives ( zatiaľ bohužiaľ len 3 hodnotenia, aj keď skoro stopercentné ). A som zvedavý čo príde ďalej. Rok sa pomaly blíži k polke a na stupni víťazov u mňa zatiaľ tohtoročné albumy EYE 2 EYE a CAST. Najvyššie samozrejme tento titul. Teraz som už nažhavený s čím príde DEAD HEROES CLUB. ANUBIS nesklamal, ďakujem chlapci -)
reagovat

horyna @ 22.05.2017 10:14:03
Když nahlédnu do desek, které recenzoval Saigon, možná krom dvou, tří, se ve všech ostatních případech jedná o mnou zbožňovaná alba a tudíž je pravděpodobné, že i Anubis by našli úrodnou půdu. Prvně ale vsadím na Edensong, znovu jsem je testoval a opravdu hooodně dobré. Každopádně díky za recenzi i zajímavý tip.

Sajgon3 @ 22.05.2017 12:26:35
Kto rád pláva v neoprogových vodách a nepočul anubisácku " Tower of Silence " - zrejme priláka žraloky -)) Je to KULT , ktorý urobil z týchto australčanov naozaj rešpektované teleso. A ja ho rešpektujem rád a vždy budem -))

Brano @ 22.05.2017 14:31:41
Anubis je proste super!Každý priaznivec neo-progu ,ktorý to s touto hudbou myslí vážne,jednoducho Anubis nemôže prehliadnuť!!!!To sa ani nedá!

Detail hodnocení alba (hodnoceno x)

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 3x
Sajgon3, kaktus, horyna
5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

5 hv?zdi?ek - hodnoceno 0x

Přihlášení

uživatelské jméno

heslo

Auto-login
» nový uživatel

Progboard Radio

» Pustit radio
» Progboard TV

Diskografie Anubis


copyright Progboard 2005 | created by www.potentus.com and Poki | hosting sponzoruje GMMedia.cz | RSS kanál RSS kanál

Pravidla pro užívání webu Progboard.com naleznete zde.

Přidej na Seznam optimalizace PageRank.cz ?esk? toplist SuperLink Add to Google

Google Pagerank - www.progboard.comGoogle Pagerank S-Rank - www.progboard.comS-Rank JyxoRank - www.progboard.comJyxoRank

Ikonky

Rock Shock Hudba 2000